Danmark går efter guld til Europamesterskaberne i Cybersikkerhed
13.9.2022 07:53:00 CEST | Aalborg Universitet | Pressemeddelelse

Forventninger er høje til de ti talentfulde unge, der udgør det danske cyberlandshold, når de skal dyste mod deres europæiske konkurrenter til Europamesterskaberne i Cybersikkerhed den 13.–17. september.
De ti unge mellem 15-25 år har dystet sig frem til en plads på landsholdet fra en talentpulje på 800, og efter flere måneders intens træning skal de ti nu repræsentere Danmark ved EM i Wien.
Sidste års præstation udløste en flot femteplads til det daværende hold, men ambitionerne er tårnhøje i år, lyder det fra Jens Myrup Pedersen, professor i cybersikkerhed ved Institut for Elektroniske Systemer på Aalborg Universitet og cyberlandsholdstræner.
"Vi går efter guldet. Konkurrencen er hård, og nok er vi et lille land, men vi har 10 virkelig stærke og topmotiverede spillere, der i den grad mestrer holdspillet." siger landstræneren.
Kampklar kaptajn melder om solide chancer
Måneders træning skal testes i praksis, når holdet over to intense dage skal dyste i to kategorier kaldet ’jeopardy’ og ’attack/defense’. Groft sagt består første kategori af udfordringer, hvor der skal findes information og høstes point i sårbare web-applikationer, disk-billede eller netværkstrafik og reverse engineering af apps.
Attack/defense er et anderledes og mere aggressivt format, hvor man i praksis kan angribe eller udnytte de øvrige hold gennem, men cyberlandsholdets kaptajn, Oliver Nordestgaard, er fuldt ud overbevist om holdets evne.
"Vi går helt klart efter sejren, og med den tid og indsats hele holdet og teamet bag har lagt i det, er jeg sikker på, det kan lykkes" siger han.
Det handler om at mobilisere talent
Cybersikkerhed bliver en vigtigere og vigtigere del af hverdagen for offentlige og private virksomheder, og derfor er cybermesterskaberne støttet af Industriens Fond, fordi det er vigtigt at støtte op om projekter, der kan gavne konkurrenceevnen og styrke virksomhederne samt sikre adgangen til talentmassen, forklarer Malene Stidsen.
”Med cyberlandsholdet styrker vi engagementet og interessen for det at arbejde med it-sikkerhed, og det er helt afgørende i den trusselsituation, som vi står i. Vi har brug for at mobilisere alle talenter for at gøre Danmark og dansk erhvervsliv mere sikkert. Med cyberlandsholdet sender vi de allerbedste afsted, men vi skaber også en bevægelse, der skal få endnu flere unge til at arbejde med cybersikkerhed. Det bidrager i sidste ende til at styrke danske virksomheders cybersikkerhed og dermed deres konkurrenceevne, som vi arbejder benhårdt for i Industriens Fond”, siger Malene Stidsen, programchef for Industriens Fonds Cybersikkerhedsprogram, der ønsker holdet og deres dygtige stab held og lykke ved EM.
Center for Cybersikkerhed vurderer, at truslen mod danske netværk og systemer fra især cyberspionage og cyberkriminalitet er på højeste niveau, og det har den været i flere år. Myndigheder og virksomheder er udsat for en kontinuerlig trussel fra hackere og et vellykket angreb får hurtigt alvorlige konsekvenser, der i værste fald kan ramme samfundet bredt, lyder det fra Thomas Flarup, der er chef ved Center for Cybersikkerhed.
”Cybersikkerhed handler i sidste ende om Danmarks sikkerhed.Der er brug for talenter med viden om it-sikkerhed til at opbygge og sikre cyberrobustheden i danske myndigheder og virksomheder. Når cyberlandsholdet er med helt i top til de europæiske mesterskaber, bidrager det til at profilere cybersikkerhed som et attraktivt karrierevalg. Og det er vigtigt, for vi skal have flere til at gå den vej. Heldigvis stiller vi med et stærkt hold i Wien, og jeg er sikker på, de kommer langt igen i år,” siger Thomas Flarup.
Fakta
Cybermesterskaberne afvikles i et tæt samarbejde mellem Industriens Fond, Forsvarets Efterretningstjeneste, Center for Cybersikkerhed, virksomheden Happy42, IT-Universitetet i København, Syddansk Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Aarhus Universitet, Copenhagen Business School og Aalborg Universitetsamt en række andre europæiske organisationer. Læs mere om EM i Cyber Security på https://ecsc.eu/.
Nøgleord
Kontakter
Ønsker man interview omkring De Danske Cybermesterskaber, er der mulighed for interview med:
Malene Stidsen, Programchef, Industriens Fond – via Anders Brandtoft, Presse-og kommunikationschef, +45 3112 2743
Thomas Flarup, Chef, CFCS – via FE-kommunikation, tlf. +45 2016 0593
Jens Myrup Pedersen, Professor ved AAU, landstræner, tlf. +45 2184 7931
Mads Sejer Nielsen, Journalist ved AAU, tlf. +45 2964 4981
Oliver Nordestgaard, holdkaptajn Det Danske Cyberlandshold, via. Jens eller Mads.
Billeder

Information om Aalborg Universitet
Følg pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aalborg Universitet
VR-træning kan styrke børn og unges vej til en mere selvstændig hverdag17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
AAU-forsker Ali Adjorlu har udviklet en VR-platform, hvor socialt udsatte børn og unge kan træne hverdagssituationer som transport, indkøb og undervisning i trygge, realistiske rammer. Erfaringer fra både forskning og praksis peger på, at teknologien kan styrke selvhjulpenhed, læring og trivsel.
Ny rapport: Danmark har kvanteforskning i verdensklasse, men risikerer at tabe forsvarskapløbet7.9.2026 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har en af verdens højeste koncentrationer af specialister i kvanteteknologi og forskning i international topklasse. Men manglende samarbejde mellem forskning, virksomheder og Forsvaret kan svække national sikkerhed og koste danske arbejdspladser. Det konkluderer en ny rapport fra Copenhagen Business School og Teknologisk Institut.
Danske byer risikerer at gentage fortidens fejl i kampen mod oversvømmelser31.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oversvømmelser handler ikke kun om voldsomt vejr og klimaforandringer. Ny undersøgelse af 150 års oversvømmelser i Holstebro viser, hvordan historisk viden om vandets veje forsvinder, når byer udvikler sig.
Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser27.8.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter.
Forsker bag opsigtsvækkende frifindelse bliver ny dekan på AAU26.8.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Michael Toft Overgaard er ansat som ny dekan for Det Ingeniør- og Naturvidenskabelige Fakultet ved Aalborg Universitet. Hans forskning bidrog til at frikende en australsk mor efter mere end 20 år i fængsel. Nu vil han styrke et fakultet, der i forvejen står stærkt i såvel dansk som internationalt perspektiv.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
