Danmark fornyer bidraget til FN’s Miljøprogram
Det er en prioritet for regeringen, at der sikres en effektiv international miljøindsats, og FN har vurderet, at det især er på miljødelen af Verdensmålene, der mangler fremskridt. Derfor har regeringen valgt at øge sit bidrag til FN’s Miljøprogram UNEP.
Vi bliver i stigende grad afhængige af, at der findes bæredygtige internationale løsninger på de globale miljøproblemer. Vi ved alle, at vi ikke kan løse klimaproblemet i Danmark alene, men det samme gælder for en lang række andre miljøproblemer – bekæmpelse af plastforurening, luftforurening, skadelige kemikalier og den generelle omstilling til mere bæredygtige produktions- og forbrugsmønstre. Derfor har vi brug for et stærkt internationalt miljøorgan.
Danmark har længe haft et godt samarbejde med UNEP, og med udnævnelsen af danske Inger Andersen til posten som direktør for UNEP de næste fire år, er der stor tro på, at FN’s Miljøprogramfremadrettet vil skabe endnu bedre resultater. Hun har siden 2015 været generaldirektør for den Internationale Naturbeskyttelsesorganisation og har mere end 30 års erfaring med udviklingsøkonomi og bæredygtigt miljø og har en evne til at skabe effektive resultater.
Udviklingsminister Ulla Tørnæs siger:
”Det er med stor glæde, at vi opjusterer det danske bidrag til UNEP til 30 mio. kr. i 2019. Danmark støtter fremme af bæredygtige tiltag i udviklingslandene og ikke mindst FN’s Verdensmål. Der er meget fokus på kampen mod klimaet, som er afgørende, men vi må ikke glemme miljøet. Derfor ønsker vi nu at give et ekstra rygstød til FN’s Miljøprogram. Med Inger Andersen som direktør er jeg sikker på, at samarbejdet med FN’s Miljøprogram vil udvikle sig endnu mere positivt i de kommende år.”
Miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen deltager netop nu i FN’s Miljøforsamling i Nairobi, hvor han er med til at sætte fokus på behovet for globale løsninger:
”Det er afgørende, at vi har et stærkt internationalt miljøprogram, som kan hjælpe os med at løse de globale miljøproblemer og beskytte naturen. Vi er hernede for at kæmpe for mindre afskovning, mindre plastik i vores have, sikker håndtering af kemikalier og helt generelt mere bæredygtige forbrugs- og produktionsmønstre. Men når FN’s medlemslande bliver enige om nye tiltag, så er det ofte FN’s Miljøprogram får en hovedrolle i udførelsen. Derfor giver det god mening med at styrke det.”
Kontakter
Maria WesthPresserådgiver
Tlf:50778664mawest@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers13.10.2025 11:50:04 CEST | Nyhed
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers on tackling climate change and implementing the Paris Agreement commitments.
Joint statement: Shadow Fleet Task Force11.10.2025 02:06:09 CEST | Nyhed
On October 8, 2025, Canada and Denmark convened a meeting of the Shadow Fleet Task Force.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn10.10.2025 10:41:04 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 10. oktober 2025 kl. 13.30
Danmark giver 375 millioner kroner til bekæmpelse af aids, tuberkulose og malaria10.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmark støtter succesfuld fonds bekæmpelse af en række af verdens mest udbredte og smitsomme sygdomme.
Dansk eksport i august 20259.10.2025 12:33:06 CEST | Pressemeddelelse
I august 2025 faldt Danmarks samlede eksport 5,3 pct. i forhold til juli. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 7,2 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum