Danmark er et af verdens mest innovative lande

Danmark er forsat i den absolutte elite, når det kommer til innovation. Flagskibet inden for innovationsrapporter, Global Innovation Index, har netop kåret Danmark som verdens 6. mest innovative land. Dermed bevæger vi os en plads op på listen i forhold til sidste år. Rapporten udarbejdes af World Intellectual Property Organization (WIPO), Cornell University og INSEAD og måler innovationen ud fra en række parametre, hvor blandt andet uddannelse, infrastruktur, forretningsstruktur og politisk miljø indgår.
”Placeringen vidner om, at Danmark og danske virksomheder har et højt innovationsniveau. Det er positivt og afgørende for at styrke og bevare Danmarks konkurrenceevne. Desuden er det væsentligt, at vi forbliver innovative og samtidig formår at anvende og beskytte vores ideer med patenter og varemærker. Virksomheder, der undlader at beskytte deres immaterielle rettigheder, risikerer lettere at miste de kommercielle muligheder, der følger med, når der investeres i udviklingen af nye løsninger,” siger Mogens Baltsen, sektionschef hos Patent- og Varemærkestyrelsen.
Schweiz indtager i år førstepladsen, Sverige er nummer to og Finland nummer syv, mens Norge indtager en 20. plads.
”Det er glædeligt at se, at Danmark rangerer højt på listen. Ikke mindst i en tid, hvor der virkelig er brug for nytænkning og innovationskraft. Både fordi den globale konkurrence er hård, men også fordi coronakrisen desværre har betydet en øget usikkerhed for mange virksomheder,” siger Mogens Baltsen.
Innovation i lyset af corona
Et tema, som i år har fundet sin plads i Global Innovation Index, er den globale pandemi. COVID-19 ramte på et tidspunkt, hvor innovationen for alvor blomstrede. I den 13. udgave stilles der derfor skarpt på, hvilken betydning pandemien får for innovationen og finansieringen bag. Indekset viser blandt andet en kraftig tilbagegang i venturekapital-finansiering af innovation i Nordamerika, Asien og Europa, mens krisen har været katalysator for øget innovation især i sundhedssektoren.
”Coronakrisen stiller endnu større krav til iværksættere og virksomheder om at tænke i nye forretnings- og finansieringsmuligheder. For at lykkes med et skabe en kommerciel succes og komme på benene igen er finansiering vigtig, men de industrielle enerettigheder er også en vigtig del af løsningen. Et manglende fokus på dette kan ødelægge en spirende succes. Patenter, varemærker og designrettigheder beskytter dit forretningsgrundlag, hvis nogen ude i verden skulle finde på at kopiere din idé,” siger Mogens Baltsen.
Global Innovation Index bruger 80 indikatorer til at rangere innovationskapacitet og ydeevne for 131 økonomier over hele kloden.
Læs mere om Global Innovation Index 2020 her.
Læs her om Danmarks profil i Global Innovation Index.
Kontakter
Tine Heide ThomsenKommunikationschef
Tine er Kommunikationschef i Patent- og Varemærkestyrelsen. Ring til Tine, hvis du vil i kontakt med Patent- og Varemærkestyrelsen.
Billeder
Information om Patent- og Varemærkestyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Patent- og Varemærkestyrelsen
Norsk energiløsning kåret som årets nordiske innovation10.4.2025 17:13:48 CEST | Pressemeddelelse
Nordic Innovation Award blev den 10. april uddelt for første gang i København, og den norske virksomhed Cartesian løb med prisen for deres banebrydende innovation.
Dansk innovation ligger helt i top!25.3.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Vestas, Novozymes og Danmarks Tekniske Universitet har leveret de største bidrag til, at Danmark kan indtage en europæisk fjerdeplads målt på antallet af patentansøgninger per indbygger sidste år. Det er første gang, et universitet indtager en tredjeplads på top-10 listen blandt de største og mest patentaktive virksomheder i Danmark. VKR Holding er i år for første gang med på listen.
Danske virksomheder er vilde med populær patentordning2.12.2024 10:18:31 CET | Pressemeddelelse
215 danske virksomheder har i denne omgang søgt Erhvervsministeriets ordning om tilskud til at søge patent på deres idé. Én af de virksomheder, der har haft gavn af ordningen, er Frederikshavn-virksomheden Decubimax, som har udviklet en trykaflastende sårbandage.
Sådan undgår du at købe kopivarer på ferien10.7.2024 09:20:54 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere shopper på ferien i udlandet. Her kan billige mærkevarer være fristende, men pas på: Kopivarer kan være farlige for din og din families sikkerhed. Patent- og Varemærkestyrelsen giver fire gode råd til, hvordan du spotter og undgår kopivarer på ferien og får ægte ferieminder med hjem.
Ny kampagne målrettet unge stiller skarpt på de alvorlige konsekvenser ved kopivarer12.6.2024 04:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Online produktkataloger med links til kopivarer spredes blandt unge på digitale og sociale medier. Det er en bekymrende tendens, lyder det fra Patent- og Varemærkestyrelsen, der med en ny kampagne sætter fokus på de skadelige konsekvenser ved kopivarer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum