DanBred får ny bestyrelse
25.9.2021 15:30:00 CEST | Landbrug & Fødevarer | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarers tre nuværende medlemmer af bestyrelsen samt de i alt seks bestyrelsesmedlemmer, der er udpeget af DBI Holding og Danish Agro, udtræder.
Også DanBreds nuværende formandskab træder tilbage.
De nærmere detaljer om den nye bestyrelses sammensætning afklares snarest, men allerede nu er det besluttet, at medarbejdervalgte repræsentanter vil få plads i bestyrelsen.
Den nye bestyrelse vil have det som sin altoverskyggende prioritet at genoprette tilliden til selskabet, både blandt medarbejderne og i forhold til DanBreds omverden.
Forandringerne sker som følge af den kritik, der er rejst i forbindelse med sager om grænseoverskridende adfærd fra den nu fratrådte adm. direktør. Den samlede ejerkreds har vurderet, at der skal nye kræfter til i DanBreds ledelse.
Der er enighed om, at der er sket fejl i den måde, bestyrelsen i selskabet har ageret på, og at der nu udestår et stort arbejde med at genoprette tilliden over for medarbejdere, leverandører, samarbejdspartnere og ikke mindst de berørte kvinder.
Kontakter
Landbrug & Fødevarer pressetelefon
Tlf:33394520lf-pressevagt@lf.dkInformation om Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer varetager fælles opgaver og erhvervsmæssige interesser for danske landmænd og fødevarevirksomheder
Følg pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landbrug & Fødevarer
Landbrug & Fødevarer ønsker mere målrettet og ensartet kontrol af dyrevelfærd27.4.2026 14:03:05 CEST | Pressemeddelelse
Statsrevisorerne har i dag rettet kritik af myndighedernes kontrol med dyrevelfærden i de danske grisestalde. Hos Landbrug & Fødevarer tager man kritikken alvorligt og efterlyser samtidig forbedringer af kontrolsystemet.
Energikrisen presser landbruget24.4.2026 06:22:05 CEST | Pressemeddelelse
Den aktuelle energikrise rammer landbruget direkte og kan føre til betydeligt pres på både produktion og økonomi.
Europa er blevet endnu vigtigere – mens Kina falder tilbage15.4.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den danske fødevareklynges eksport er stærkt forbundet til de europæiske markeder. Samtidig er eksporten til Kina og Japan gået tilbage de seneste år. Det viser nye tal fra Landbrug & Fødevarer
Ny handelsaftale med USA er godt nyt for dansk fødevareeksport26.3.2026 12:39:17 CET | Pressemeddelelse
Aftalen skaber større vished om vilkårene for handel med USA. I 2025 eksporterede danske landbrugs- og fødevarevirksomheder for 8,5 milliarder kroner til det amerikanske marked.
Gastro Kantiner vinder Årets Grønne Kantinemenu 202624.3.2026 08:54:58 CET | Pressemeddelelse
Gastro Kantiner løb med sejren, da Årets Grønne Kantinemenu for første gang blev kåret i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
