Dan Jørgensen: “Der skal gives mere klimahjælp til udsatte lande”
24.4.2023 11:09:06 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Dan Jørgensen og H.K.H Kronprinsessen besøger i disse dage Vanuatu, som er et af verdens mest klimasårbare lande.
Vanuatu er ifølge FN det land i verden, som er i størst risiko for at blive ramt af naturkatastrofer. En af de helt klare årsager er klimaforandringerne, der påvirker befolkningen i meget høj grad. Øriget i Stillehavet har været ramt af to voldsomme cykloner for få uger siden. Deres hyppighed er uden fortilfælde i landet, der bliver mere og mere udsat for konsekvenserne af klimaforandringer. I denne uge besøger Dan Jørgensen, minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, østaten Vanuatu sammen med H.K.H. Kronprinsessen.
Dan Jørgensen siger:
“Det er hjerteskærende at se de voldsomme ødelæggelser, som cyklonerne har haft. Vi har besøgt den lille ø Pele, hvor øens eneste skole var blevet så ødelagt, at børnene ikke kunne få undervisning. Nu bliver den heldigvis genopbygget og har fået solcelleanlæg, der sikrer elektricitet, så skolen kan fungere. Danmark støtter i stadig stigende grad både direkte og via FN-projekter som dette, fordi klimaforandringerne desværre rammer hårdt i mange af verdens mest sårbare lande.”
“Med Danmarks besøg ønsker vi at sætte fokus på, at klimaforandringerne er en alvorlig trussel mod verdens mest udsatte lande. Det er ikke et fremtidsfænomen, der måske rammer. Det er desværre hverdag mange steder i verden allerede nu. Derfor er det helt nødvendigt, at vi som donor af store beløb i udviklingsbistand tænker behovet for tilpasning til klimaforandringerne ind i vores udviklingspolitik. Og derfor kommer vi også til i år til at bruge et rekordhøjt beløb til klimatiltag i verdens fattigste lande.”
Regeringen ønsker med finansloven for 2023 at sætte et rekordhøjt beløb af til klimaindsatser i udviklingsbistanden. Fire mia. kroner af den samlede bistand kommer til at gå til grønne indsatser. Heraf vil 60% gå til klimatilpasning.
Dan Jørgensen har også politiske samtaler med Vanuatus regering i forbindelse med besøget. Han taler med dem om, hvordan Vanuatu skal klare de stigende klimaforandringer og naturkatastroferne, og hvordan vi kan hjælpe.
Dan Jørgensen og H.K.H. Kronprinsessen besøger Vanuatu den 23.-24. april.
Baggrund
Vanuatu er et ørige i Stillehavet. Landet består af over 80 øer, hvoraf de 69 er beboede. Der bor cirka 313.000 mennesker på øerne. Vanuatu er i høj grad udsat for tropiske cykloner, stormfloder, jordskred, oversvømmelser, tørke, vulkanudbrud, jordskælv og tsunamier. Senest blev landet ramt af en cyklon den 2. marts, efterfulgt af både et jordskælv og endnu en cyklon den efterfølgende dag. Ifølge FN bidrager katastroferne gennemsnitligt til skader på mere end 42% af Vanuatus BNP.
For ydeligere presse, kontakt pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Situationen i Mellemøsten påvirker levering af brevstemmer til folketingsvalget og lagtingsvalget på Færøerne6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Levering af post fra og via Mellemøsten er aktuelt ramt af store forsinkelser, og visse steder indstillet, som følge af situationen i regionen.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn27.2.2026 11:04:21 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 27. februar kl. 13.00.
Joint Statement24.2.2026 14:44:38 CET | Pressemeddelelse
We, the Foreign Ministers of the Federative Republic of Brazil, the French Republic, the Kingdom of Denmark, the Republic of Finland, the Republic of Iceland, the Republic of Indonesia, Ireland, the Arab Republic of Egypt, the Hashemite Kingdom of Jordan, the Grand Duchy of Luxembourg, the Kingdom of Norway, the State of Palestine, the Portuguese Republic, the State of Qatar, the Kingdom of Saudi Arabia, the Republic of Slovenia, the Kingdom of Spain, the Kingdom of Sweden, the Republic of Türkiye, and the Secretary Generals of the League of Arab States and the Organization of Islamic Cooperation, condemn in the strongest terms a series of recent Israeli decisions that introduce sweeping extensions to unlawful Israeli control over the West Bank. Changes are wide-ranging, reclassifying Palestinian land as so-called Israeli ‘state land’, accelerating illegal settlement activity, and further entrenching Israeli administration. We are clear that Israel’s illegal settlements, and decisions
Danmark sender humanitært bidrag til vinterkoldt Ukraine24.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danmark bidrager med yderligere 190 millioner kroner i humanitær støtte til ukrainerne.
Ny evaluering: Styrk kapacitet, sammenhæng og nærhed til partnerne19.2.2026 16:44:11 CET | Pressemeddelelse
En ny evaluering “Evaluation of Management of Danish Development Cooperation – 20 Years after Decentralisation” ser på, hvordan det danske udviklingssamarbejde er blevet forvaltet de seneste to årtier, i lyset af en ny global virkelighed præget af klimakrise, krig, migration og geopolitiske udfordringer. Evalueringen peger bl.a. på behovet for at styrke kapacitet, overblik og lokal forankring, hvis Danmark skal levere effektiv og synlig bistand i en mere kompleks verden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
