Dan Jørgensen: “Der skal gives mere klimahjælp til udsatte lande”
24.4.2023 11:09:06 CEST | Udenrigsministeriet | Pressemeddelelse
Dan Jørgensen og H.K.H Kronprinsessen besøger i disse dage Vanuatu, som er et af verdens mest klimasårbare lande.
Vanuatu er ifølge FN det land i verden, som er i størst risiko for at blive ramt af naturkatastrofer. En af de helt klare årsager er klimaforandringerne, der påvirker befolkningen i meget høj grad. Øriget i Stillehavet har været ramt af to voldsomme cykloner for få uger siden. Deres hyppighed er uden fortilfælde i landet, der bliver mere og mere udsat for konsekvenserne af klimaforandringer. I denne uge besøger Dan Jørgensen, minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, østaten Vanuatu sammen med H.K.H. Kronprinsessen.
Dan Jørgensen siger:
“Det er hjerteskærende at se de voldsomme ødelæggelser, som cyklonerne har haft. Vi har besøgt den lille ø Pele, hvor øens eneste skole var blevet så ødelagt, at børnene ikke kunne få undervisning. Nu bliver den heldigvis genopbygget og har fået solcelleanlæg, der sikrer elektricitet, så skolen kan fungere. Danmark støtter i stadig stigende grad både direkte og via FN-projekter som dette, fordi klimaforandringerne desværre rammer hårdt i mange af verdens mest sårbare lande.”
“Med Danmarks besøg ønsker vi at sætte fokus på, at klimaforandringerne er en alvorlig trussel mod verdens mest udsatte lande. Det er ikke et fremtidsfænomen, der måske rammer. Det er desværre hverdag mange steder i verden allerede nu. Derfor er det helt nødvendigt, at vi som donor af store beløb i udviklingsbistand tænker behovet for tilpasning til klimaforandringerne ind i vores udviklingspolitik. Og derfor kommer vi også til i år til at bruge et rekordhøjt beløb til klimatiltag i verdens fattigste lande.”
Regeringen ønsker med finansloven for 2023 at sætte et rekordhøjt beløb af til klimaindsatser i udviklingsbistanden. Fire mia. kroner af den samlede bistand kommer til at gå til grønne indsatser. Heraf vil 60% gå til klimatilpasning.
Dan Jørgensen har også politiske samtaler med Vanuatus regering i forbindelse med besøget. Han taler med dem om, hvordan Vanuatu skal klare de stigende klimaforandringer og naturkatastroferne, og hvordan vi kan hjælpe.
Dan Jørgensen og H.K.H. Kronprinsessen besøger Vanuatu den 23.-24. april.
Baggrund
Vanuatu er et ørige i Stillehavet. Landet består af over 80 øer, hvoraf de 69 er beboede. Der bor cirka 313.000 mennesker på øerne. Vanuatu er i høj grad udsat for tropiske cykloner, stormfloder, jordskred, oversvømmelser, tørke, vulkanudbrud, jordskælv og tsunamier. Senest blev landet ramt af en cyklon den 2. marts, efterfulgt af både et jordskælv og endnu en cyklon den efterfølgende dag. Ifølge FN bidrager katastroferne gennemsnitligt til skader på mere end 42% af Vanuatus BNP.
For ydeligere presse, kontakt pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark genåbner ambassade i Syrien30.1.2026 11:30:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske ambassade i Syrien vil blive genåbnet i 2026. Det har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i dag meddelt Udenrigspolitisk Nævn.
Udenrigsministeren ledsager kongeparret på statsbesøg til Estland og Litauen26.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Programmet i Baltikum vil for udenrigsministerens vedkommende både have et ceremonielt og et politisk spor.
Udenrigsministeriet etablerer to nye fora for inddragelse af danske aktører i udviklingssamarbejdet23.1.2026 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeriet opretter to nye fora – Partnerskab for Global Udvikling og Eksternt Fagligt Panel. Formålet er at sikre en stærkere og bredere forankring af udviklingspolitikken blandt danske aktører. De to fora skal særligt bidrage til at sætte retning, udmønte og forankre udviklingssamarbejdet.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn22.1.2026 12:40:49 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde fredag den 23. januar kl. 8.00.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn21.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 21. januar 2026 kl. 14.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
