Dagpengereform kan gøres smartere
7.9.2021 11:09:47 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

I reformudspillet ”Danmark kan mere 1” som regeringen netop har fremlagt, lægges der op til store forandringer af dagpengesystemet, som vi kender det. I udspillet foreslås det, at dimittendsatsen for nyuddannede under 30 år og uden børn sænkes fra de nuværende 13.815 kr. om måneden til 9.500 kr. om måneden. Samtidig foreslår regeringen, at dagpengeperioden fremover kun skal være et år for dimittender mod to år i dag.
Det kan gøres smartere, mener IDA's formand Thomas Damkjær Petersen.
”Hvis der skal spares, så er det muligt at reducere dimittendsatsen langt mere skånsomt og intelligent, hvis man i stedet laver en trappemodel for dimittender, så de får den nuværende sats i en rimelig periode, hvor de søger job, og så siden fase den ned. Forslaget, som det ser ud nu, er uspiseligt. Vi kan ikke støtte, at dagpengeperioden forkortes for dimittender,” siger han.
”En reduktion af dimittendsatsen fra dag et som nyuddannet er urimelig, da stort set alle bliver færdige med deres uddannelse på samme tidspunkt i begyndelsen af sommerferien, hvor store dele af jobmarkedet er sat på auto-reply. Det vil være en urimelig straf for at tage en uddannelse. Vi må give de nyuddannede og virksomhederne en ærlig chance for at finde hinanden, så dimittendernes viden udnyttes bedst muligt,” siger Thomas Damkjær Petersen.
”Det kan også på anden måde blive kostbart at skære i dimittendsatsen, som regeringen lægger op til. Dimittendordningen er en vigtig rekrutteringskanal til dagpengesystemet, og der er stor risiko for, at a-kassen vil blive fravalgt, hvis ikke ordningen synes relevant. Dermed spilles der hasard med en hjørnesten i den danske model,” siger han.
De øvrige ændringer af dagpengesystemet, der lægges op til, er IDA's formand positiv overfor.
Regeringen foreslår nemlig også en ny trappemodel, så de ledige, der har været i beskæftigelse i to ud af de seneste tre år, får en højere sats i de første tre måneder på dagpenge. Regeringen foreslår, at den højeste sats i de første måneder skal hæves fra de nuværende 19.322 kr. pr. mdr. til 24.500 kr. om måneden.
”Det er godt, at regeringen har forstået, at der er noget, der hedder kernetropper og har ladet sig inspirere af IDA's forslag om en trappemodel for dem, der sjældent trækker på dagpengesystemet. Den del af udspillet kan vi godt bakke op om, men at det er de nyuddannede, der skal betale regningen, er uspiseligt,” siger Thomas Damkjær Petersen.
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf. 51 85 17 64
Billeder

Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Nyuddannede kvinder begynder karrieren med et lønefterslæb9.4.2026 12:44:53 CEST | Pressemeddelelse
Nyuddannede kvindelige ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater får i gennemsnit en lavere startløn end deres mandlige kolleger. Det viser nye tal fra IDA.
Erfaring gør danskere mere positive over for sundhedsteknologi31.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jo mere erfaring danskerne har med teknologi, der måler og monitorerer deres helbred, jo mere positive er de. Men opbakningen varierer fra region til region, viser ny undersøgelse fra IDA.
Flere unge søger det tekniske gymnasium26.3.2026 07:29:06 CET | Pressemeddelelse
Søgningen til det tekniske gymnasium er stabil med en lille fremgang, og årets søgetal viser, at htx fortsat er en attraktiv uddannelsesvej for mange unge.
Stor søgning til ingeniørstudierne15.3.2026 19:32:48 CET | Pressemeddelelse
De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen
It-kriminelle ligger på spring når årsopgørelsen frigives14.3.2026 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Når SKAT den kommende weekend åbner for adgang til årsopgørelsen, er de it-kriminelle klar på sidelinjen, advarer it-sikkerhedsekspert
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
