CPH HALF en folkefest med historisk hurtige tider
16.9.2018 15:06:28 CEST | Sparta Atletik og Løb | Pressemeddelelse

I løbeverden er dagen i dag blevet kaldt super søndag, netop fordi både Berlin og København afvikler hel- og halvmaraton på nogen af verdens hurtigste ruter. Vejret i København var super og helt perfekt til en folkefest for både eliten og de omkring 22.000 motionister.
”Vi har en folkefest med de 22.000 deltagere og får vist København fra sin bedste side. Vi kommer ikke udenom eliteresultaterne: En europarekord for kvinderne og et fantastisk spændende løb. Det er også første gang nogen sinde, at der er ti mænd, der løber så hurtigt i en halvmaraton i hele verden. Så det er meget, meget svært ikke at have armene over hovedet lige nu. Dette års CPH Half har været en fantastisk oplevelse og klart den bedste udgave hidtil,” siger Jakob Larsen, direktør, Dansk Atletik Forbund.
Dorte Vibjerg, direktør, Sparta, supplerer: ”Det har været en fantastisk rejse for os i Sparta. På blot fire år er vi gået fra at afvikle et motionsløb til at afvikle et internationalt gold label løb som både favner elite og bredde. Vi gør det i idrættens tegn og vi kan ikke gøre det uden de 1200 frivillige og hjælpeklubber, det er helt afgørende for at vi lykkes med et event af denne klasse.”
De mange hurtige tider, og det rekordstore antal udenlandske deltagere vækker også glæde hos Sport Event Denmark, som igen i år er partner på løbet.
“Copenhagen Half Marathon er den direkte arv fra VM i halvmaraton i 2014. Det er specielt glædeligt, at der igen i år var rekordstor udenlandsk deltagelse med 5500 løbere. Det er med til at brande Danmarks som både løbenation og destination, ” siger Lars Lundov, direktør i Sport Event Denmark.
København viser sig i dag som en værtsby i verdensklasse, hvilket de københavnske partnere er meget enige i.
Københavns Kommune
”Det har været en skøn oplevelse at tage del i denne kulturbegivenhed, som viser, hvad København gør bedst. Vi inkluderer idrætsudøvere på højeste niveau i bybilledet, samtidig med at københavnerne som sædvanligt skaber fremragende stemning og bidrager til en rigtig folkefest,” siger kultur- og fritidsborgmester i København Niko Grünfeld (Å).
Frederiksberg
“Det var imponerende at se de mange løbere. Jeg håber selvfølgelig, at de især nød turen gennem Frederiksberg, og ikke mindst den smukke flagallé på Frederiksberg Allé. Det er bare en stor oplevelse for både løbere og tilskuere, når så stort et løb passerer gennem Frederiksbergs veje og alleer. Derfor er det med fornøjelse, at Frederiksberg også i år, har været en del af det gode samarbejde omkring CPH Half,” formand for Kultur- og Fritidsudvalget Simon Aggesen.
Wonderful Copenhagen
”Copenhagen Half skaber en folkefest i Københavns gader for både deltagere, københavnerne og de tilrejsende. Vi har samarbejdet med Copenhagen Half om at udvikle eventen og gøre København til en international løbedestination. Derfor er det glædeligt, at der med de ca. 5500 tilmeldte løbere er repræsenteret 114 lande. Copenhagen Half understreger i den grad hovedstadens position som en af verdens bedste sportsbyer,” siger Mikkel Aarø-Hansen, administrerende direktør hos Wonderful Copenhagen.
Vindere:
Mænd: Daniel Kipchumba (Kenya) 59.06 minutter
Kvinder: Sifan Hassan (Holland) 1:05,15 minutter - ny europarekord
CPH Half var samtidigt også dansk mesterskab.
Mænd
1.Thijs Nijhuis, Viborg AM 1:05,29
2. Peter Glans, Odense Atletik 1:05,38
3. Andreas Lommer, Odense Atletik 1:05,43
Kvinder
1.Cecilie Mikkelsen, Sparta 1:19,20
2. Kirsten Petersson, Esbjerg AM 1:19,40
3. Fie Sønderby Christensen, RUNAAR 1:20,27
FAKTA OM COPENHAGEN HALF MARATHON
Arrangører: Dansk Atletik Forbund og Sparta Atletik og Motion
Bidragsyder: Nordea Fonden.
Samarbejdspartnere: Sport Event Denmark, Københavns Kommune, Frederiksberg Kommune og Wonderful Copenhagen
Deltagere: Knap 22.000 heraf 5500 udenlandske
Læs meget mere på www.cphhalf.dk
#cphhalf og #sporteventDK
Kontakter
Martin van DijkPR- og Pressemedarbejder
Tlf:26292691martin@sparta.dkBilleder

Links
Information om Sparta Atletik og Løb
Copenhagen Half Marathon er med helt fremme, når det kommer til verdens bedste halvmaratons. I 2017 var det suverænt det hurtigste halvmaraton i verden med hele tre løbere under 59.00 minutter. Ud over den absolutte verdenselite så deltager der også et kæmpe motionsfelt med mere end 20.000 løbere. Arrangørerne af Copenhagen Half Marathon er Sparta Atletik & Motion og Dansk Atletik Forbund.
Den første udgave af Copenhagen Half Marathon fandt sted i 2015 og var et udspring af det succesrige VM i halvmaaton, som blev afholdt i København i 2014. Målsætningen har fra starten været at lave verdens bedste og hurtigst halvmaraton, og den er målsætningen er i manges øjne opfyldt.
Følg pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sparta Atletik og Løb
DHL Stafetten København slår ny rekord: Virksomheder vælger det sunde fællesskab til5.3.2026 10:40:51 CET | Pressemeddelelse
DHL Stafetten København fylder 45 år i 2026 – og interessen fra danske arbejdspladser har aldrig været større.
Løbere med demens træner op til VM4.3.2026 08:29:00 CET | Pressemeddelelse
Et gratis løbehold skal fremme fysisk aktivitet for mennesker med demens og sende 15 deltagere direkte ind i folkefesten ved verdensmesterskaberne i København i år.
Copenhagen Marathon becomes part of a new European marathon series25.2.2026 19:45:00 CET | Pressemeddelelse
Eight iconic marathons. One new series. Copenhagen Marathon joins forces with seven other marathons in a new series that takes participants on running experiences across Europe.
Copenhagen Marathon bliver del af ny europæisk maratonserie25.2.2026 19:40:00 CET | Pressemeddelelse
Otte ikoniske maratonløb. Én ny serie. Copenhagen Marathon går sammen med syv andre maratonløb i en ny serie, der sender deltagerne ud på løbeoplevelser på tværs af hele Europa.
World Championships in Copenhagen aim to get Denmark on the run4.2.2026 14:10:00 CET | Pressemeddelelse
When the World Championships in the half marathon, 5K, and One Mile come to Copenhagen in September, it’s not just about elite athletes and medals. The partners behind the championship are now launching an activation initiative with the ambition of getting more Danes – including vulnerable citizens – out running before, during, and after the World Championships.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum