COVID-19: Over 13.500 selvstændige har søgt om hjælp
3.4.2020 17:17:56 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Der er mange selvstændige rundt omkring i landet, der de sidste par dage har sendt en ansøgning i retning mod Erhvervsstyrelsen for at få del i kompensationsordningen.
Netop nu har 13.485 selvstændige og 133 freelancere ansøgt, og det forventes at langt flere ansøgninger vil tikke ind.
Med ordningen kan selvstændige og små virksomheder, der oplever et dyk i omsætningen på minimum 30 pct. som følge af corona-virus, ansøge om at få kompensation.
Det er staten, der dækker 75 pct. af den tabte omsætning. Dog maksimalt 23.000 kr. pr. måned pr. selvstændig.
”Der er rigtig mange selvstændige og ejere af små virksomheder, som har kæmpet for at gøre en drøm til virkelighed, og som nu har ondt i maven over, at livsværket vakler på grund af corona-udbruddet. Derfor er jeg også glad for at se, at så mange allerede har fået sendt deres ansøgning afsted. Det er jo en af de lidt usædvanlige situationer, hvor regeringen håber på, at vi får brugt nogle penge, for det vil samtidig betyde, at vi hjælper med at holde hånden under flere danske arbejdspladser. Og det er målet med det hele,” siger erhvervsminister Simon Kollerup.
Kompensationsordningen for selvstændige er et led i Regeringen og Folketingets partiers aftale om COVID-19-initiativer fra den 19. marts 2020.
Ordningen gælder fra og med 9. marts til og med 8. juni 2020, svarende til tre måneder. Der er sat 10 mia. kr. af til udbetalinger.
Regeringen har derudover taget flere andre tiltag som følge af COVID-19 bl.a. udskydelse af moms og skat, lånegarantiordninger, lønkompensation og kompensation for faste omkostninger.
FAKTA:
- Ordningen dækker ejere af virksomheder med omsætning eller personer med B-indkomst på mindst 10.000 kr. månedligt i gennemsnit i kalenderåret 2019. Virksomheden skal være oprettet senest 9. marts. Nystartede selvstændige skal have omsætning eller B-indkomst på mindst 10.000 kr. månedligt i gennemsnit fra stiftelsestidspunktet og frem til og med den 9. marts 2020, dog minimum en hel måned op til den 9. marts.
- Selvstændige, der forventer et omsætningstab eller tab i B-indkomst på mindst 30 pct. som konsekvens af corona-virus, kan få dækket 75 pct. af det forventede omsætningstab eller forventede tab i B-indkomsten, dog maksimalt 23.000 kr. per måned.
- Det er et krav, at den selvstændige ikke må have en personlig indkomst på over 800.000 kr. i 2020.
- Den selvstændige må derudover have maks 10 fuldtidsansatte.
Yderligere informationer og kriterier findes på virksomhedsguiden.dk, hvor der er link til ansøgningsblanketten.
Nøgleord
Kontakter
Er du virksomhed eller organisation, kan du få mere information på Virksomhedsguiden.dk eller Erhvervsstyrelsens hotline på tlf. 72 20 00 34 (hverdage 08.30-16.00 / fredag 09.00-15.00)
Er du journalist med spørgsmål, kan du kontakte Erhvervsministeriets pressetelefon på 91 33 70 07
Information om Erhvervsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Bødskov: Ulovligt billigt bras fra tredjelande er gift for EU26.2.2026 09:00:05 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til Bruxelles for at deltage i dagens EU’s konkurrencerådsmøde. Med sig har han en klar vej til at tøjle de massive problemer med onlinemarkedspladser fra tredjelande, som fx Temu.
100 millioner til dansk biosolutions: Bødskov sætter handling bag ordene i Bruxelles26.2.2026 08:00:07 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov rejser i dag til konkurrenceevnerådsmøde i Bruxelles. Her vil han sætte fokus på styrkelsen af europæisk biosolutions. Samtidig sættes der handling bag ordene, når der i Danmark lanceres en pulje på 100 mio. kr. til at styrke dansk biosolutions.
Byrdelettelser for op til 21,5 mia. kr. på vej til dansk erhvervsliv24.2.2026 10:41:35 CET | Pressemeddelelse
Regeringen sætter gang i næste fase af Automatisk Erhvervsrapportering, der bringer den samlede potentielle byrdelettelse i tiltaget op på 21,5 mia. kr. Samtidigt skal virksomheders tidsforbrug og udgifter til tilsyn reduceres med knap 10 pct.
Milliardløft til iværksætteri i landdistrikterne: 48 aftaler om vækstlån for næsten 84 mio. kr.23.2.2026 10:11:15 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder i landdistrikterne har for alvor fået glæde af den milliard, der med den historiske Iværksætteraftale blev øremærket til vækstlån. Siden ordningen trådte i kraft i februar 2025, er der givet 48 lån målrettet virksomheder i landkommuner til en samlet værdi af næsten 84 mio. kr.
92 millioner kroner skal sparke liv i endnu flere danske bymidter20.2.2026 15:00:08 CET | Pressemeddelelse
Med en ny udmøntning fra Indstillingsudvalg for bæredygtig byudvikling får 16 byer i Danmark nu muligheden for at skabe mere levende bymidter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
