Coronakrisen har sendt metalindustrien ind i krybesporet

Landets metalvirksomheder kan mærke konsekvenserne af coronaudbruddet og den delvise nedlukning af både Danmark og resten af verden. Ifølge nye tal fra Danmarks Statistik er der sket et fald i det såkaldte produktionsindeks på 7,6 procent for metalindustrien i marts måned.
”Dermed leverer metalindustrien det største og ret markante ”bidrag” til det samlede fald i industrien,” siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer 4.300 virksomheder indenfor el, vvs og metal.
Hun understreger, at faldet i metalindustrien kommer oven på en stor stigning i februar. Derfor kan man ikke udelukkende give coronaudbruddet skylden. Men udviklingen understøttes af andre tal fra Danmarks Statistik, som blandt andet viser, at 94 procent af industrien var påvirket af de inden- og udenlandske coronarelaterede restriktioner en måned efter, at statsminister Mette Frederiksen lukkede landet delvist ned.
Hos TEKNIQ Arbejdsgiverne forventer man, at den nedadgående tendens vil fortsætte de kommende måneder.
”Metalindustrivirksomhederne tager ligesom alle andre alle de nødvendige forholdsregler for at sikre, at produktionen sker sundhedsmæssigt forsvarligt. Men når 52 procent af virksomhederne mærker, at der er sket en omsætningsnedgang, så må vi forvente, at det kommer til at smitte af i produktionsindekset for industrien de kommende måneder. Derfor er der også brug for langsigtede initiativer, som understøtter både eksporten og den generelle aktivitet i branchen,” siger Maria Schougaard Berntsen.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ Arbejdsgiverne – mo.: 51 30 95 37
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer 4.300 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: SF-forslag giver folkeskolen luft til læring18.9.2025 07:42:44 CEST | Pressemeddelelse
SF’s udspil om tre milliarder kroner til bedre indeklima i skolerne er et nødvendigt skridt. Det vil give børn sundere rammer, styrke læring og reducere sygefraværet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Imponerende medaljerække til danske talenter13.9.2025 20:35:47 CEST | Pressemeddelelse
Tre talenter fra det tekniske erhvervsliv har imponeret ved EuroSkills med en sølvmedalje, en bronzemedalje og en medallion for excellence. Deres talent og faglighed er en stor gevinst.
TEKNIQ: Flot hæder til dansk svejser13.9.2025 20:29:09 CEST | Pressemeddelelse
Jakob Østergaard Nielsen fra Wind Steel i Vojens fik anerkendelse for sit høje faglige niveau ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk elektriker-talent13.9.2025 19:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Elektriker Casper Kærvang Pedersen fra Øgaard A/S sikrede sig en flot bronzemedalje ved EuroSkills 2025 i Herning.
TEKNIQ: Flot medalje til dansk vvs-talent13.9.2025 19:14:22 CEST | Pressemeddelelse
Foran et feststemt publikum i Herning kunne Andreas Fredberg Pedersen fra Vittrups Smedie & VVS træde op på podiet og sikre Danmark en sølvmedalje i Plumbing and Heating.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum