Coronakrisen forsinker hver tredje studerende

Hver tredje studerende på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser vurderer, at de bliver forsinket på deres studie, og over hver anden af dem mener, at det bliver vanskeligt at bestå eksamener, på grund af corona-nedlukningen. Det viser en ny undersøgelse blandt 1.246 studerende lavet af Ingeniørforeningen, IDA.
De altovervejende årsager til, at de studerende ikke tror på, at de når i mål til tiden, er at de ikke har haft adgang til laboratorier og værksteder under nedlukningen af landet, og at det ikke har været muligt at erstatte den praktisk erfaring via fjernundervisning.
IDAs formand Thomas Damkjær Petersen mener, at tallene er nedslående, og opfordrer derfor til, at der gøres alt, hvad der er menneskeligt muligt for at åbne studiestedernes laboratorier yderligere.
”En politisk aftale har sikret en delvis genåbning af forskningslaboratorierne. Der lægges op til, at post doc- eller PhD-forløb skal kunne gennemføres, og at specialestuderende der er afhængige af fysisk fremmøde, kan få adgang. Det er naturligvis glædeligt, men det står langt fra mål med udfordringen,” siger IDAs formand.
Over halvdelen af de studerende på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser frygter også, at de vil få sværere ved at bestå eksamener i de fag, de har under corona-situationen.
”Det skaber jo et stort problem for den enkelte, og kan få uoverskuelige konsekvenser for de studerendes trivsel, hvis så mange studerende ikke føler sig klar til eksamen. Det understreger, at det er en alvorlig situation, der ikke kun løses af begrænset åbning og trivselspuljer,” siger Thomas Damkjær Petersen.
Helt overordnet, i hvilken grad er det så din vurdering, at Corona-situationen vil påvirke dit studie på følgende måder?
|
I meget høj grad |
I høj grad |
I nogen grad |
I lav grad |
I meget lav grad |
Ved ikke/ ikke relevant |
I alt |
|
|
Jeg vil blive forsinket på mit studie. |
5% |
8% |
20% |
17% |
35% |
15% |
100% |
|
Jeg får vanskeligere ved at bestå de eksamener der er knyttet til de fag jeg har nu, på grund af de ændringer Corona-situationen medfører. |
12% |
19% |
27% |
16% |
19% |
7% |
100% |
Kilde: IDA Analyse april 2020. 1.246 af IDAs studiemedlemmer medvirker i undersøgelsen.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
IDA: Klog prioritering at styrke grøn omstilling og kritiske teknologier22.10.2025 15:12:35 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens forskningsudspil rammer rigtigt i en tid med stigende geopolitisk usikkerhed, mener IDA, der roser fokus på kritiske teknologier og grøn omstilling som vejen til europæisk teknologisk uafhængighed.
Det står sløjt til med lønåbenheden20.10.2025 12:47:02 CEST | Pressemeddelelse
Flere end hver anden erhvervsaktive dansker arbejder et sted, hvor der ikke er åbenhed om løn. Det viser nye tal fra IDA.
AI-anbefalinger kan skabe orden i kaos15.9.2025 14:36:40 CEST | Pressemeddelelse
IDA bakker op om ekspertgruppe, der vil skabe større transparens om AI-modeller og sikre økonomisk kompensation for at anvende ophavsretligt beskyttet materiale.
Milliarder til luftforsvar styrker Europas suverænitet12.9.2025 09:02:14 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et rekordstort indkøb af europæiske luftforsvarssystemer mindsker Europas afhængighed, mener Ingeniørforeningen, IDA.
Kulturminister sylter regler for ophavsret og AI12.9.2025 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ophavsretten for kunstnere og forfattere bliver dagligt overtrådt af AI-virksomheder, men regeringens ekspertgruppe om AI og ophavsret er foreløbig otte måneder forsinket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
