Coronakrise: Genopretningen af dansk økonomi går hurtigere end efter finanskrisen
20.3.2021 07:00:00 CET | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse

ØKONOMISK KRISE
Dansk økonomi blev i første omgang hårdere ramt af coronapandemien end af nedgangen under finanskrisen. Et halvt år efter coronakrisens udbrud var dansk velstand målt i BNP skrumpet med otte procent, mens der et halvt år efter finanskrisens udbrud var sket et fald på tre procent.
Til gengæld har økonomien indtil videre rettet sig hurtigere op denne gang end under finanskrisen. Allerede efter to kvartaler begyndte BNP at vokse igen efter pandemiens udbrud, mens BNP fortsat var faldende på samme tidspunkt efter finanskrisen.
”Et år efter coronakrisens udbrud er dansk økonomi i hurtigere bedring end efter finanskrisen. Det skyldes, at der denne gang er tale om en sundhedskrise. Krisen skyldes ikke en boligboble eller for voldsomme gearinger af virksomhedernes investeringer. Og så har forbrugerne denne gang været mådeholdne i årene op til krisen,” siger Erik Bjørsted, cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.
”Der kom hurtigt gang i forbrugernes dankort, da samfundet genåbnede efter første bølge af coronapandemien. Det skyldes nok, at forbrugerne havde sparet op i årene op til coronakrisens udbrud. Dertil kommer, at udbetalingen af danskernes indefrosne feriepenge har givet forbruget et ekstra boost,” siger Erik Bjørsted.
Beskæftigelsen vokser hurtigere end efter finanskrisen
Også med tallene for beskæftigelse tegner der sig et mere positivt billede. Danske lønmodtagere kom langt hurtigere i job igen efter coronakrisens udbrud, end det skete efter finanskrisen.
Allerede tre måneder efter den første store coronanedlukning i marts 2020, begyndte beskæftigelsen at vokse igen. Efter finanskrisen ramte, gik der fire år.
”Når flere kunne skifte ledighedskøen ud med en ny ansættelseskontrakt så hurtigt, efter krisen ramte, så siger det også noget om, at coronakrisen slet ikke er som andre økonomiske tilbageslag. Tallene afspejler, at virksomhederne turde hyre igen, da smittetallene faldt, og samfundet så småt åbnede hen over sommermånederne sidste år,” siger Erik Bjørsted.
”Genopretningen er desværre blevet bremset på grund af den anden bølge af pandemien, men at dømme ud fra de mange jobopslag er der gode chancer for, at flere igen kommer i arbejde, når vi forhåbentlig snart kan åbne samfundet op,” siger Erik Bjørsted.
Udvikling i realvæksten i BNP
| Coronakrisen | Finanskrisen | |
| Krisens udbrud | 100 | 100 |
| 1. kvartal | 98,7 | 99,4 |
| 2. kvartal | 92 | 97,1 |
| 3. kvartal | 96,8 | 95,7 |
| 4. kvartal | 97,4 | 93,8 |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik. Anm.: For coronakrisen er BNP sat til 100 i 4. kvartal 2019 og for finanskrisen er BNP sat til 100 i 2. kvartal 2008. Data er sæsonkorrigeret.
Udviklingen i det private forbrug
| Coronakrisen | Finanskrisen | |
| Krisens udbrud | 100 | 100 |
| 1. kvartal | 97,2 | 98,6 |
| 2. kvartal | 92,7 | 94,9 |
| 3. kvartal | 96,4 | 94,2 |
| 4. kvartal | 97,6 | 95,3 |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik. Anm.: For coronakrisen er forbruget sat til 100 i 4. kvartal 2019 og for finanskrisen er forbruget sat til 100 i 2. kvartal 2008. Data er sæsonkorrigeret.
Den akkumulerede udvikling i lønmodtagerbeskæftigelsen
| Måneder efter krisens indtræden | Coronakrisen | Finanskrisen |
| 1. måned | -15.195 | -2.359 |
| 2. måned | -68.051 | -6.059 |
| 3. måned | -77.993 | -12.096 |
| 4. måned | -66.076 | -13.693 |
| 5. måned | -51.142 | -18.529 |
| 6. måned | -36.631 | -20.076 |
| 7. måned | -27.761 | -32.925 |
| 8. måned | -25.653 | -43.957 |
| 9. måned | -22.988 | -57.342 |
| 10. måned | -25.941 | -70.971 |
Kilde: AE på baggrund af Danmarks Statistik. Anm.: For coronakrisen er der målt på udviklingen siden februar 2020 og for finanskrisen er der målt fra juni 2008. Data er sæsonkorrigeret.
Kontakter
Erik BjørstedCheføkonom
Tlf:27 68 79 50eb@ae.dkJesper KirkbakKommunikationschef
Tlf:50 73 71 34jk@ae.dkBilleder
Information om AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
AE - Arbejderbevægelsens ErhvervsrådReventlowsgade 14, 1. sal
1651 København V
3355 7710https://www.ae.dk/
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.
Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd
Over 900.000 danskere lever med meget generende smerter og ubehag3.7.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Næsten hver femte dansker har smerter eller ubehag i lemmer og led, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). I 2010 gjaldt det hver syvende dansker. Forskning viser, at fravær fra arbejdsmarkedet på grund af smerter koster samfundet 58 milliarder kroner om året.
Rekordmange studenter står uden uddannelse: Se tallet for din kommune1.7.2026 11:36:10 CEST | Pressemeddelelse
Næsten 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse, men det rekordstore antal er ulige fordelt på tværs af landet, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Særligt på Lolland-Falster og store dele af Sjælland er der mange studenter uden uddannelse, mens andelen er lav i Jylland, på Fyn og nord for København.
42.000 børn vokser op i familier med et budget under minimum: Se tallet for din kommune30.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er langt fra Brøndby til Dragør, når det gælder fattigdom, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Mens Dragør Kommune har færrest borgere, der lever for mindre end minimumsbudgettet, er tallene højest i kommuner på den københavnske vestegn og Vest- og Sydsjælland.
Rekordmange studenter står uden uddannelse24.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Knap 30.000 studenter under 30 år står uden uddannelse, viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Det er cirka 1.000 flere personer end året før, og tallet har aldrig været højere.
Her krydser de fingre for et varigt åbent Hormuz-stræde: 17 brancher er særligt sårbare22.6.2026 05:05:00 CEST | Pressemeddelelse
I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Omvendt er man i industrien relativt godt rustet, fordi man i høj grad har omstillet sig og baserer energiforbruget på el.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
