Corona til trods: Nu kommer der musik i Guldborgsunds gader

Mange har nok set, hvordan der bliver sunget fra altanerne i Italien, og hvordan idéen har spredt sig til flere steder i verden – også i Danmark, hvor mange synger med på morgensang i DR. Vi synger sammen – hver for sig, for sang giver glæde, og sang giver fællesskab.
Det budskab og idéen om en ny form for fællessang, har Nykøbing F. Revyens direktør, Mickey Pless, taget til sig. Han tager derfor torsdag den 26. marts på en miniturné rundt i Guldborgsund Kommune sammen med musiker Lars Sørensen. De to stiller sig op på en blokvogn, som Car-Center i Nykøbing har sørget for, og så opfordrer de ellers til fællessang – på afstand.
”Jeg ved fra revyen, hvor stor betydning sang og musik har for vores velbefindende, så hvis jeg sammen med Lars kan være med til at sprede godt humør her i Guldborgsund, så er jeg helt klar på det. Vi er nødt til at tænke lidt kreativt i denne tid. Der er ingen tvivl om, at der er mange, der kæmper for at holde sammen på det hele, og sang og musik har altså en helt særlig evne til at kunne opmuntre og give et smil på læben,” siger Mickey Pless, direktør for Nykøbing F Revyen.
Mickey Pless og Lars Sørensen sætter blokvognen i gear første gang ved rådhuset i Algade i Nysted klokken 12.45 på torsdag, og så går turen rundt til en række byer i Guldborgsund Kommune i løbet af dagen.
”Vi er en dannelseskommune, og dannelse har rigtig meget med fællesskaber at gøre, men de fællesskaber har det svært i en tid som nu. Derfor synes jeg, at det er så godt tænkt, at vi kan deltage i fællessang, selvom vi ikke må samles. Behovet for at føle sig forbundet med andre bliver bestemt ikke mindre, når vi pludselig får vores hverdag slået i stykker som nu. Jeg håber, at rigtig mange vil gå ud på terrassen, fortovet eller haven og med behørig afstand til andre synge med på de tre sange,” siger Martin Lohse, formand for Kultur, Fritid og Bosætningsudvalget i Guldborgsund Kommune.
Han peger på, at Guldborgsund Kommunes dannelsesrygsæk, hvor musik og sang er en central del, på denne måde bliver bragt ud i hele kommunen, selvom borgerne ikke kan samles.
De tre sange, der skal synges og synges med på, er alle danske sange, som de fleste nok kender og kan synge med på – og ellers må man gerne bare nynne, siger Mickey Pless.
”Vi har valgt tre sange, som gør os i godt humør, men som også alle sammen har et godt budskab om glæde og håb, og det kan vi godt bruge lige nu – og så bliver vi også lige mindet om, at det gode vejr er på vej, og foråret titter frem, og det kan coronaen heldigvis ikke forhindre, siger Mickey Pless og opfordrer alle til at åbne vinduer og døre og synge med for fælleskabet.
Musikoplevelsen bliver også streamet på Nykøbing F. Revyens facebookside, Guldborgsund Kommunes facebookside samt på Vores Guldborgsunds facebookside.
--------------------------------------------
Fakta: Sange, der synges
Det er i dag et vejr et solskinsvejr
Livstræet
Så længe jeg lever
----------------------------------------
Fakta: Tidsplan
NYSTED: 12.45-13.00 (Rådhuset/Algade)
SAXKJØBING: 13.45-14.00 (Apotekervænget)
NØRRE ALSLEV: 15.00-15.15 (Langgade)
STUBBEKØBING: 16.00-16.15 (Torvet/Grønnegade)
VÆGGERLØSE: 17.00-17.15 (v/ Brugsen)
NYKØBING F.: 17.45-18.00 (v/ Lindholm)
NYKØBING F.: 18.30-18.45 (v/ Slotsbryggen)
Nøgleord
Kontakter
For yderligere oplysninger, kontakt:
Mickey Pless, direktør Nykøbing F. Revyen, tlf. 6178 8043
Martin Lohse, fmd. KFB-udvalget, tlf. 2518 1813
Hanne Gaard Guldager, kommunikationskonsulent, tlf. 2518 0129
Billeder
Vedhæftede filer
Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Udvalg vil sikre plads til alle distriktets skolebørn på ny, svanemærket skole16.9.2025 08:29:41 CEST | Pressemeddelelse
Børn og Skoleudvalget lægger op til, at alle de elever, der hører til i distriktet under den nye Sundskole, kan begynde i en tosporet skole.
Enigt byråd godkender lokalplan på havnen12.9.2025 06:07:26 CEST | Pressemeddelelse
Den tredje lokalplan for den sydlige del af havnen er nu godkendt, og dermed er byggeriet af et nyt rådhus et skridt nærmere. Derudover er der grønt lys for at etablere nye cykel- og gangstier, en park og et ungeområde med adgang til vandet.
Nyt budget i Guldborgsund med fortsat fokus på børnene11.9.2025 20:02:48 CEST | Pressemeddelelse
BUDGET: Børnene i Guldborgsund Kommunes dagtilbud kan se frem til flere voksne omkring sig. Det er et af resultaterne i dette års budgetforlig, som faldt på plads torsdag.
Guldborgsund tildeler færre førtidspensioner end sammenlignelige kommuner11.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune har en lavere tilgang til førtidspension end andre kommuner med lignende socioøkonomiske vilkår. Det skyldes en ressourcefokuseret og aktiv indsats samt en tro på, at de fleste borgere har noget at bidrage med på en arbejdsplads.
Indvielse af nyt torv i Nykøbing F10.9.2025 17:36:19 CEST | Presseinvitation
Fredag den 12. september kl. 15.30 inviterer Guldborgsund Kommune i samarbejde med Vores Nykøbing og de lokale erhvervsdrivende til officiel indvielse af et nyt torv i den sydlige del af Nykøbing F.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum