Coop.dk MAD og Osuma.dk går sammen
De to online-virksomheder inden for dagligvarer direkte til døren, Coop.dk MAD og Osuma.dk, går nu sammen og fortsætter under Coop.dk MAD-navnet.
”Formålet er at sikre endnu bedre levering i hele landet, både til private, virksomheder og institutioner. Med sammenlægningen vil kunderne opleve større udvalg, lavere priser og bedre service med mere fleksibel levering over hele Danmark,” siger Morten Viktor, direktør for Digital & Online i Coop.
Osuma har været blandt de første til at tilbyde levering af dagligvarer lige til døren. Virksomheden har hidtil fået plukket ordrer i Coop butikker, og er ejet af Brugsforeningen Tryg, der bl.a. også ejer Kvickly Ry.
”Vi har været pionerer på dette område i dansk dagligvarehandel. Men vi er nået til et punkt, hvor vi bedre kan betjene vores kunder sammen med Coop.dk,” siger bestyrelsesformand Carsten Bank-Mikkelsen, Osuma.
Hos Coop.dk vil kunderne kunne vælge blandt mere end 7.500 varer, heraf næsten 2.000 økologiske og et stort udvalg af klassiske og populære Irma varer. Der leveres i hele landet og mange steder mere fleksibelt og med flere leveringsmuligheder.
Overtagelsen betyder at alle kunder hos Osuma tilbydes at handle på Coop.dk fremover og at Osuma.dk lukkes ned 1. oktober 2021.
Sammenlægningen med Osuma er en del af Coops ambitiøse strategi, hvor der i år og de kommende år vil blive investeret massivt i online dagligvarehandel.
Coop.dk har det seneste halvandet år fordoblet antal af kunder og omsætning. I det første halvår af 2021 har salget været cirka 70 procent større i forhold til de tilsvarende måneder sidste år, hvor Corona-krisen skabte stor stigning i salget.
Fra årsskiftet opruster Coop yderligere med egne chauffører og biler, efter, at Coop.dk MAD som den første online dagligvarevirksomhed tidligere i år indgik chaufføroverenskomst med 3F for at sikre ordnede forhold for medarbejderne.
Yderligere information:
Bestyrelsesformand Carsten Bank-Mikkelsen, Osuma og Brugsforeningen Tryg, 4011 9000
Direktør Morten Viktor, Coop, 2040 2854
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Coop klar til at donere kød efter ny forenkling af regler8.12.2025 13:00:00 CET | Pressemeddelelse
null
Slut med usikkerheden: Ny modningsmetode sikrer spisemodne avocadoer hver gang i Coops butikker1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coop er først i Danmark til at gøre brug af en helt ny modningsteknologi, der sammen med kunstig intelligens sikrer, at forbrugeren altid finder spisemodne avocadoer i butikkerne. De nye, spisemodne avocadoer kommer som Irma-produkt fra uge 49.
Coop fjerner låg på creme fraiche og reducerer 15 ton plast20.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coop tager endnu et skridt mod mindre plastaffald i hverdagen. Fremover bliver creme fraiche fra Coops egen serie, ”Coop”, produceret med en tynd film som låg i stedet for det traditionelle plastlåg. Det drejer sig om 4,7 millioner bægre og giver en årlig reduktion på 15 ton plast.
Coop lancerer Irma-kollektion af boligtekstiler10.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nostalgi er navnet på den nye kollektion, der er skabt i krydsfeltet mellem tradition og innovation.
Flere penge tilbage til medlemmerne: Coop investerer millioner i medlemsbonus på frisk frugt og grønt6.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coops 2 millioner medlemmer får, fra den 27. januar 2026, en af de hidtil største forhøjelser af deres bonus, når Coop udbetaler 5 % medlemsbonus, hver gang der købes frisk frugt og grønt i Coops kæder: SuperBrugsen, Kvickly, 365discount og Brugsen. Samtidig kommer Coop med en opfordring: Politikerne bør tage næste skridt og sænke momsen på frugt & grønt. Siden 2022, og i takt med den stigende inflation, har Coop været en aktiv stemme i debatten om at skære momsen på frugt og grønt. Med den nye bonusforhøjelse tager Coop nu selv et skridt for at gøre valget af frisk frugt og grønt mere attraktivt. ”Når vi spørger danskerne, er der ingen tvivl om, at momsen på frugt og grønt er den afgift, de helst vil have sænket. Og det er også noget, flere og flere partier på Christiansborg taler om. Derfor er jeg stolt af, at Coop nu sætter handling bag ordene og går foran med en markant medlemsbonus på frisk frugt og grønt,” siger Pernille Skipper, formand for foreningen Coop amba. I 2022, 2024 og
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
