Coop køber stor ejendom og grund i Nr. Sundby
6.1.2022 10:30:00 CET | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse

Coop har købt en 64.000 m2 stor grund i Nørre Sundby, hvor der i dag er en Kvickly, en Jysk og en Maxi Zoo-butik.
Formålet er at udvikle området med flere nye butikker, så der skabes et større, meget attraktivt detailhandelsområde på adressen Loftbrovej 15-17.
Planen er at bygge et helt nyt, moderne Kvickly varehus, nyt OK tankanlæg og vaskehal samt en række større specialbutikker, der skal gøre placeringen mere attraktiv for kunderne – sammen med Maxi Zoo og Jysk, der fortsat vil være der.
”Vi har gennem de seneste otte år ønsket at udvikle området til glæde for kunderne i Nørre Sundby og omegn. Derfor er vi glade for, at vi har kunne indgå aftale om køb af hele komplekset,” siger ejendomsdirektør Flemming Møller Hansen, Coop.
Coop har allerede lavet en idéskitse for projektet, men er i fuld gang med at analysere hvilke typer butikker, der er størst behov for. I løbet af de kommende måneder skal planlægningen drøftes nærmere med Aalborg kommune. Visionen er, at der udover Kvickly, OK, Jysk og Maxi Zoo kan blive plads til ca. 8-10 andre butikker og restauranter.
Hvis det går som ønsket, vil den nye Kvickly og øvrige butikker kunne åbne i 2024.
Investeringen er den seneste af en række større ejendomskøb i Coop. Fra 2019-2021 har man købt ejendomme for mere end to milliarder. kr. Strategien er at eje de vigtigste ejendomme, hvor man har butikker på de bedste A-placeringer, mens B-placerede ejendomme lejlighedsvis sælges fra. I 2021 blev der solgt for knap 450 mio. kr. ejendomme.
Udover de mange køb blev der også bygget mere end 20 udvidelser af Fakta butikker, så de kunne åbne som større Coop 365discount butikker.
Yderligere information: Ejendomsdirektør Flemming Møller Hansen, Coop, 6038 1241
Billeder
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
SuperBrugsen og Kvickly udfolder årets julekalender fra DR med samlekort i alle 280 butikker20.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 30. oktober kan man samle kort fra DR’s julekalender, Den Store Julefortælling, i alle SuperBrugsen og Kvickly. Kortene sættes i et album, som koster 40 kr. – og som man får gratis, hvis man køber for 250 kr. i sin lokale butik den 1. november.
Fakta Tyskland indgår aftale med Stop Spild Lokalt om afhentning af overskudsmad6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Samarbejdet handler om at sikre, at så mange egnede overskudsvarer som muligt fra Faktas tre butikker syd for grænsen kommer videre til mennesker, der kan få glæde af dem.
Nul moms på frugt og grønt i 365discount de næste 10 søndage24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gør det igen: Om lidt begynder endnu en momskampagne fra 365discount. Fra på søndag og hver søndag resten af efteråret bliver prisen på frisk frugt og grønt sat ned med 20 procent, svarende til momsen, i 365discounts butikker landet over.
365discount Kalundborg får ny adresse i moderne rammer23.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
365discount flytter fra Elmegade 20 og ind i Aldis tidligere lokaler på Sct. Jørgensbjerg 43. Den nye butik åbner inden for fire måneder og bliver væsentligt forbedret i forhold til den tidligere placering med større salgsareal og moderne rammer.
Børnetøj med datomærkning er landet i butikkerne16.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye efterårskollektion fra Coops børnetøjsmærke Friends er nu ude i alle Kvickly og udvalgte SuperBrugsen. En del af kollektionen har datomærkning, der viser tøjets produktionsår. Det gør Coop for at inspirere kunderne til at bruge tøjet længere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

