Coop Danmark A/S

Coop fordoblede overskud og øgede salg med to milliarder kr. i 2020

Del

Med et samlet ordinært driftsresultat (EBIT) på 906 millioner kr. opnåede Coop Danmark A/S og de selvstændige brugsforeninger et meget tilfredsstillende resultat i 2020. Det er ca. en fordobling i forhold til året før (2019: 459 mio. kr.)

Årets resultat før skat var 937 millioner kr. (454 mio. i 2019). Årets nettoresultat blev 756 millioner kr. (2019: 378 mio. kr.)

Det er det bedste resultat i Coops historie.

”Resultatet er på både godt og ondt præget af Corona,” siger bestyrelsesformand Lasse Bolander.

”Lukning af grænser har reduceret den store grænsehandel og lukning af restauranter har også øget salget i vores butikker. Men det har samtidig været udfordrende, fordi det har medført store forandringer i indkøbsmønstre og stillet mange nye krav til medarbejderne i butikkerne i forbindelse med sikkerheden. Men samlet set er det et resultat, vi er meget tilfredse med,” siger Lasse Bolander.

2020 var udover Corona præget af tre meget store projekter internt i Coop:

Udrulningen af den nye IT-platform, Coop One, begyndte, og det er Coops største investering nogensinde. Den første fase forløb tilfredsstillende, de næste faser kommer i år.

Danmarks nye kæde af lavprissupermarkeder, Coop365, blev lanceret som en test, og med lovende takter. Kæden bliver i år landsdækkende med foreløbig ca. 40 butikker og mange flere i støbeskeen.

Coop Prime blev introduceret til de 1,9 million medlemmer af Coop. Ideen er at give ekstra belønning til de medlemmer, der hver måned sætter mellem 1.000 og 5000 kr. ind på kontoen, i form af ekstra bonus, fri adgang til streamingtjenester mv.

”Vores historisk store investeringer har det til fælles, at de skal løfte kundeoplevelsen de kommende år. Det kommer til at ske i form af innovative, digitale løsninger, der gør indkøbene nemmere, hurtigere og mere behagelige, i bedre butikker og større fordele for medlemmerne,” siger adm. direktør Kræn Østergård Nielsen.

Coop Danmark og de selvstændige brugsforeninger øgede omsætningen med ca. to milliarder kr., fra 42,73 til 44,69 milliarder kr. (ekskl. moms)

Fremgang for kæder

Det er især Kvickly, dernæst SuperBrugsen og Dagli´Brugsen, der har skabt den store fremgang i indtjeningen i 2020.

”Kvicklys resultat er uden sammenligning det bedste i kædens historie, og det er meget tilfredsstillende, ikke mindst set i lyset af en række af de største varehuse er placeret i centre, der har været lukket en stor del af året,” siger Kræn Østergård Nielsen.

Også de selvstændige brugsforeninger, som driver 400 af de i alt 1069 butikker i Coop familien, har haft et historisk godt år.

Milliard-investering i ny teknologi

Coop investerer i disse år over en milliard kr. årligt i teknologi til digitalisering af virksomheden, herunder Coop One.

Det kommer til at styrke koncernens konkurrenceevne de kommende år. Allerede nu har det givet Coop forspring i forhold til øvrige aktører på det danske marked.

Coop Appen er blevet detailhandelens stærkeste digitale kommunikationskanal med mere end 550.000 brugere hver uge. Med personlige tilbud, opskrifter, konkurrencer, digitale tilbudsaviser og boner og den første facilitet, der måler den enkelte kundes klimaaftryk baseret på de dagligvarer, de køber, er det på kort tid blevet en af de mest attraktive fordele ved at være medlem af Coop. Det har formentlig også været medvirkende, at antallet af medlemmer netop for første gang har passeret 1,9 million.

Også Scan & Betal, hvor kunderne kan gå uden om kassekøen og selv scanne deres varer og putte dem direkte ned i indkøbsnettet, har det seneste år oplevet en kraftig vækst og blev i 2020 benyttet i ca. 12 millioner ekspeditioner – en femdobling i forhold til året før.

De to online-butikker, Coop.dk Shopping (nonfood) og Coop.dk MAD, har i 2020 oplevet en stigning i det samlede salg på 50procent. Samlet set giver online-aktiviteterne for første gang overskud.

Over 200 millioner i bonus til medlemmerne

Coop er ejet af 1,9 mio. medlemmer.  I 2020 meldte yderligere 48.154 sig ind.

De har i løbet af 2020 modtagetmere end 219 millioner i bonus, som kan anvendes direkte som betaling. Derudover endnu større beløb i form af medlemsrabatter

Fremtiden

For 2021 forventes et lavere driftsresultat. Åbning af grænsehandlen og normalisering af udespisning vil påvirke omsætningen Meget store investeringer i digitalisering, modernisering af butikker, ikke mindst på lavprisområdet, og i vores ambitiøse klima-strategi, kommer også til at præge året.

”Vi glæder os over, at vi har opnået en mere lønsom omsætning. Nu er næste mål at løfte kundernes oplevelser i vores butikker, såvel de fysiske som onlinekanalerne på Coop.dk.

Igennem de seneste år har vi lukket tabsgivende butikker og dermed accepteret en tilbagegang i vores markedsandel. Det vil vi ikke længere. Med større kundefokus, mere attraktive butikker – både fysisk og online – vil vi i de kommende år igen vokse, trods et ekstremt konkurrencepræget marked,” siger Kræn Østergård Nielsen.

Yderligere oplysninger:

Adm. direktør Kræn Østergård Nielsen, 5159 4468 (via Jens Juul)

Vedlagt: Skema med nøgletal

Vedhæftede filer

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Vinderne af Produktprisen og Irma-Prisen 2025 er fundet4.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Sol over Gudhjem har, sammen med Kvickly og SuperBrugsen, igen sat dansk madiværksætteri i centrum med kåringen af vinderne i Produktprisen og den nye Irma-Prisen 2025, hvor vinderen nu kan se frem til at indgå i Irma-vareserien. Den spændende finale fandt sted på Coops hovedkontor i Albertslund, hvor lokale producenter med fokus på innovation, kvalitet og smag inden for kategorierne MAD, DRIKKE, KONFEKTURE og INNOVATION blev hyldet.

Invitation til pressen: Finalen i produktprisen og Irma-prisen på Coops hovedkontor i Albertslund28.8.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Den 3. september skal fem kyndige dommere finde dette års vindere af Produktprisen samt en vinder af den nye Irma-pris, som afholdes i samarbejde mellem Danmarks største kokkekonkurrence, Sol over Gudhjem og Kvickly og SuperBrugsen. For 12. år i træk kårer vi landets bedste, lokale produkter fra knap 100 passionerede gastronomer i kategorierne Mad, Drikke og Konfekture, samt årets innovative produkt, der hylder produkter med et fremtidigt potentiale. Et ekspertpanel bestående af nogle af Danmarks mest anerkendte kokke og fagfolk vil smage og vurdere alle tilmeldte produkter ud fra kvalitet, innovation og lokal historie. Hundredvis af produkter er smagt, og dommerne har nu udvalgt tre produkter i hver kategori, som nu skal dyste om titlen som vinder af Produktprisen 2025 på scenen på Coop Danmarks hovedkontor i Albertslund. Et nyt ben i Produktprisen: Irma-prisen Som noget nyt i år, er det nu også muligt at vinde Irma prisen. Vinderen af denne pris får mulighed for at få en plads på hyl

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye