COO til DEAS Asset Management
3.6.2020 10:08:01 CEST | PHM Danmark | Pressemeddelelse

Michael Brogaard Rønnelund er per 1. juni 2020 udnævnt til COO (Chief Operating Officer) i DEAS Asset Management A/S. Der er tale om en nyoprettet stilling, der rummer det samlede operationelle ansvar for leverancerne til selskabets kunder.
”Vi løfter stadig flere og stadig mere komplicerede opgaver for vores kunder. Derfor samler vi nu det overordnede ansvar for vores leverancer hos Michael, der samtidig bliver overordnet ansvarlig for de mandater, som vores kunder har tildelt os,” siger Benny Buchardt Andersen, CEO i DEAS Asset Management A/S, der rummer DEAS-koncernens asset management-aktiviteter.
DEAS Asset Management blev i 2018 styrket strategisk med købet af Nordea Ejendomme og en lang række specialiserede profiler er blevet del af teamet. Med tiltrædelsen af en COO professionaliseres organisationen yderligere til glæde for kunderne.
”Michael er den helt rigtige til opgaven, da han har en dyb indsigt i forretningen og lang erfaring med at eksekvere strategier og få dem ud at leve,” siger Benny Buchardt Andersen.
Michael Brogaard Rønnelund har siden februar 2019 været Head of Asset Management i selskabet og leder teamet af asset managers, der gennemfører ejendomsinvesteringer for kunderne, optimerer porteføljerne og leverer skræddersyet rapportering.
”Det er en super spændende opgave. Vores kunder skal til enhver tid opleve os som en værdiskabende samarbejdspartner med fokus på helheden. Vi skal sikre kunderne en høj kvalitet, både i de enkelte opgaver og i den samlede leverance,” siger Michael Brogaard Rønnelund.
DEAS Asset Management forvalter i dag en portefølje på cirka 30 mia. kr. for 15 danske og udenlandske investorer og er specialiserede inden for kontor og lager samt boligejendomme. Kunderne tilbydes ydelser og kompetencer inden for investment management, asset management og development.
For mere information
Benny Buchardt Andersen, CEO i DEAS Asset Management A/S, mobil 23 38 34 76.
Kort om DEAS Asset Management A/S
DEAS Asset Management A/S rummer DEAS-koncernens asset management-aktiviteter. Selskabet tilbyder asset services, herunder porteføljerådgivning, risikoanalyse, forvaltning mv. for danske og internationale institutionelle investorer, fonde og familieejede selskaber. Fokus er på såvel porteføljer som enkelte ejendomme/projekter inden for erhverv, logisk/lager og bolig. DEAS Asset Management A/S er et 100%-ejet datterselskab af DEAS Holding A/S.
Billeder
Information om PHM Danmark
Følg pressemeddelelser fra PHM Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PHM Danmark
Taurus Ejendomsforvaltning kigger ind i rekordresultat for 2025 og skruer samtidigt op for foreningsindsatsen.9.4.2026 10:14:24 CEST | Pressemeddelelse
Taurus Ejendomsforvaltning, en del af PHM Danmark, oplever solid fremgang og forventer at fremlægge et rekordresultat for 2025 drevet af høj aktivitet i markedet og et skærpet fokus på kerneleverancer. Selskabet ser frem til at fremlægge resultaterne for 2025. Siden CEO Allan Holst Jensen tiltrådte for knap et år siden, har Taurus arbejdet målrettet med at styrke driften og skabe et stærkere fundament for vækst. “Vi har haft fokus på at få styrket vores kerneforretning og skabe en tydelig retning. Det begynder vi nu at se resultaterne af,” siger Allan Holst Jensen. Foreninger i fokus Taurus har traditionelt haft professionelle investorer som sit primære og strategiske fokus, hvilket fortsat vil være omdrejningspunktet for forretningen. Samtidig har Taurus har allerede opbygget en portefølje af foreninger – blandt andet via samarbejder med institutionelle investorer - og vil nu styrke indsatsen yderligere. “Vi ser en stigende efterspørgsel og har et godt fundament at bygge videre på. Fo
PHM Danmark accelererer satsningen på foreninger og private investorer med to nye opkøb7.4.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Aunbøl og Advice Ejendomsadministration bliver en del af PHM Group og styrker særligt arbejdet med foreninger og private investorer.
DEAS: OPP kan accelerere investeringer i fremtidens skoler og institutioner10.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med mere end 20 års erfaring og 17 projekter i porteføljen er DEAS blandt de mest erfarne aktører inden for offentligt-private partnerskaber (OPP) i Danmark.
Nyt samarbejde skal spare millioner på energi og vand i ejendomme29.1.2026 09:51:39 CET | Pressemeddelelse
PensionDanmarks erhvervsejendomme skal opnå store energibesparelser gennem nyt samarbejde med teknologi- og energivirksomheden IQ Energy.
Frederiksberg Boligfond får medhold i landsretssag15.1.2026 11:51:51 CET | Pressemeddelelse
Østre Landsret har i dag givet Frederiksberg Boligfond medhold i sagen om tilstedeværelsen af en forkøbsret for beboere i Svalegården. Dermed stadfæstes, at beboerne ikke har den forkøbsret, som sagen har omhandlet. Sagen har været behandlet grundigt over flere år og nu ved to instanser. Frederiksberg Boligfond har tidligere vundet en tilsvarende sag i byretten på Frederiksberg mod beboere i Den Sønderjyske By. Afgørelsen fra Østre Landsret giver nu klarhed om de juridiske forhold. ”Vi er tilfredse med, at landsretten har givet os medhold, og at vi nu får afklaret fondens økonomiske vilkår. Samtidig er vi bevidste om, at sagen har haft stor betydning for mange af fondens beboere og er tilfredse med at Østre Landsret har fjernet denne usikkerhed for fondens fremtid” siger bestyrelsesformand Robert Spliid. Frederiksberg Boligfond vil nu gennemgå dommen nærmere og orientere beboerne om betydningen af afgørelsen. Om Frederiksberg Boligfond Frederiksberg Boligfond er en erhvervsdrivende fon
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


