Comwell er officiel leverandør til det danske OL- og PL-hold

Om kort tid drager mere end 120 danske OL- og paralympiske deltagere af sted til Tokyo for at deltage i verdens største idrætsbegivenhed. En begivenhed som både de og resten af verdenen har måtte vente et ekstra år på grundet COVID-19.
Med fastholdelsen af navnet ”Tokyo 2020” har arrangørerne valgt at gennemføre legene i år, og de mange, danske deltagere bliver bakket op af Comwell, der er i år er officiel leverandør til det danske OL- og paralympiske hold.
Comwell har indgået samarbejde med Sport One Danmark, der sammen med en lang række danske virksomheder kæmper for guld til Danmark. Sport One Danmark er idrættens eget kommercielle selskab og ejet af DIF og Team Danmark. Da Sport One Danmark ikke kan deltage i Tokyo med et stort set up på grund af de japanske restriktioner, har de valgt at lægge de festlige begivenheder for OL-deltagerne og deres familie og venner på Experimentarium i København.
”Vi er glade for at være en del af de danske atleters kamp for medaljer. Jeg tror, vi er mange, der ser frem til at opleve legene ovenpå 1 ½ år med en pandemi. De kraftfulde præstationer, stoltheden og de rød-hvide farver er uden tvivl med til at skabe et fællesskab, som vi alle har længtes efter. Nu hvor Sport One Danmark har valgt at rykke de festlige begivenheder til ”baghaven” af vores nye hotel i København, ser vi en god synergi i et samarbejde. Så vi glæder os til at hylde atleterne, når de kommer hjem og til at have dem og deres familie boende på vores hotel,”siger kommerciel direktør i Comwell, Michael Hansen.
Comwell slog den 1. januar 2021 dørene op for deres første og største hotel, Comwell Copenhagen Portside, i Nordhavn i København. Hotellet er et moderne byhotel og en del af Wyndhams eksklusive Dolce Hotels & Resorts brand med 445 værelser, møde- og konferencefaciliteter, eventrum, Co-Work, bar og restaurant.
Sport One Danmark planlægger den helt store velkomstbegivenhed mandag den 9. august, hvor størstedelen af de danske atleter vender hjem fra OL.
Nøgleord
Kontakter
Signe Kamper Kankelborg
PR- og Kommunikationschef
skk@comwell.com
23328577
Billeder

Information om Comwell A/S
Comwell Hotels er en dansk hotelkæde med hoteller i Danmark og Sverige. Comwell var de første til at introducere danskerne for et mødekoncept i 1969, dengang under navnet Scanticon, og i 1992 åbnede Comwell sit første spahotel i Danmark. Comwell driver i alt 16 hoteller i Danmark og 2 hoteller i Sverige samt Odeon i Odense og Centralværkstedet og Smedien i Aarhus.
Koncernen er dansk og hovedsageligt ejet af Nic Christiansen Invest.
Følg pressemeddelelser fra Comwell A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Comwell A/S
Comwell åbner high-end hotel i hjertet af København21.10.2025 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Den historiske Panoptikon-bygning løftes ind i en ny æra som ikonisk hotel med respekt for arven og ambitioner for fremtiden.
Comwell Hotels kåret som Danmarks Bedste Hotelkæde ved Danish Travel Awards 20252.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Comwell Hotels kunne i aftes løfte trofæet som Bedste Hotelkæde 2025 ved den respekterede Danish Travel Awards, der fandt sted i Wallmans Cirkusbygningen i København. Prisen er baseret på en landsdækkende forbrugerundersøgelse fra analyse- og rådgivningsvirksomheden EPINION, hvor et panel på 3.000 danskere har vurderet deres oplevelser med landets hotelkæder.
Comwell-direktør fylder 60 – men løber stadig stærkere end de fleste.19.6.2025 09:49:57 CEST | Pressemeddelelse
Hoteldirektør Annette Gottlieb fra Comwell Roskilde fylder 60 år den 21. juni – og hun har stadig lige så meget drive, som da hun startede, hvis ikke endnu mere.
Comwell Hvide Hus Aalborg bliver en del af Wyndham Hotels & Resorts26.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Comwell Hotels udvider samarbejdet med det internationale hotelbrand Wyndham Hotels & Resorts. Fra den 1. august 2025 bliver Comwell Hvide Hus Aalborg en del af Wyndham-brandet ’Dolce by Wyndham’.
Comwell skærper sit strategiske ESG-fundament21.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Comwell har i dag offentliggjort hotelkædens ESG-rapport for 2024, som markerer et vigtigt skridt i Comwells ESG-fundamentet og tydeliggør fokusområder i en tid med stigende krav til ansvarlighed og transparens i hele markedet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
