Christian Degn bryder tabu om nedsat sædkvalitet
14.2.2023 10:00:04 CET | TV 2 Danmark | Pressemeddelelse

I den nye TV 2-serie 'Degn vil være far' står tv-værten Christian Degn frem og fortæller om en hemmelighed, der har fulgt ham i årevis. For år tilbage blev han diagnosticeret med stærkt nedsat sædkvalitet – en svær besked, som han besluttede at holde for sig selv. Han har også oplevet, at andre mænd med samme lidelse ikke ønsker at tale om det. Men nu står Christian selv frem og fortæller om diagnosen og følelsen af ikke at fungere som mand.
- Jeg håber, at andre mænd og par kan spejle sig i min historie og bruge den her svære situation til noget positivt, forklarer Christian Degn.
Nedsat sædkvalitet er tabu
Christian Degn opsøger blandt andre psykolog Svend Aage Madsen, der er chefpsykolog på Rigshospitalet og har forsket i mænds sundhed i over tyve år for at få svar på, hvorfor det er så vanskeligt for mænd at tale om nedsat sædkvalitet og de svære følelser, det vækker.
- For mange mænd bliver det selvpiskeri, og de føler sig set ned på. De oplever følelsen af at blive kasseret. Ofte taler mænd ikke om problemer som disse, for mange mænd har slet ikke udviklet et sprog for det, de føler i denne situation. Jeg synes, det er en stor sag, du kæmper ved at stå frem, siger Svend Aage Madsen, da Christian Degn opsøger ham.

Fortsat nedsat kvalitet
Det, der for Christian Degn startede som et program, som omhandlede nedsat sædkvalitet og tvivlen om, hvorvidt han nogensinde skulle blive far, ændrer pludselig kurs, da han møder sit livs kærlighed, Trine. Nu bliver drømmen om at blive far alvor.
Velvidende at sædkvaliteten generelt falder med alderen, vender han tilbage til Rigshospitalet for at få lavet en ny test. Med nye sædprøver kan overlæge Niels Jørgensen, Rigshospitalet, konstatere, at parret må forvente fertilitetsbehandling, hvis Trine skal blive gravid.
Og Christian Degn er ikke alene. Op mod 80 procent af danske mænd har nedsat sædkvalitet, og sammenlignet med øvrige europæiske lande placerer det danske mænd blandt de dårligst stillede.
Ingen bedring i danske mænds sædkvalitet.
- I løbet af de sidste 50-70 år er mænds sædkvalitet dalet i de vestlige lande, og danske mænds sædkvalitet er generelt set ganske ringe. Vi kan ikke pege på en bestemt faktor, men vi har en idé om, at det skyldes en række hormonforstyrrende midler, siger overlæge Niels Jørgensen fra Rigshospitalet.
Blandt dem er ftalater og PFAS.

Glæder og sorger
Heldigvis ville skæbnen det anderledes, og Trine bliver mod alle odds gravid. I løbet af de fire afsnit følger vi Christian og Trine, som undervejs forholder sig åbenhjertigt til potentielle livsdilemmaer, glæder og sorger, mens de venter på, at 'livets mirakel' skal indtræffe, og to kan blive til tre.
Det viser sig nemlig, at parret udover den nedsatte sædkvalitet også skal forholde sig til emner som behandling for ufrivillig barnløshed, et mirakel, nakkefoldsscanning, kromosomfejl og hjemmefødsel.
'Degn vil være far' har premiere på TV 2 PLAY tirsdag 14. februar og tirsdag 21. februar på TV 2.
Nøgleord
Kontakter
Lone Leth-LarsenTekstforfatter
Fiktion og livsstil
Mette KlittenPR-konsulent
Livsstil og underholdning
Billeder
Links
Information om TV 2 Danmark
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store, digitale ambitioner og en mangeårig, stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 PLAY, TV2.DK og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
2025-resultat giver TV 2 solidt afsæt til ny strategi med fokus på gennemslagskraft og relevans for alle26.3.2026 09:14:48 CET | Pressemeddelelse
Årsresultatet for 2025 markerer afslutningen på strategien 'Play til alle', som har gjort TV 2 Play til den mest sete streamingtjeneste i Danmark med 1,2 mio. abonnementer, og hvor TV 2s omsætning har rundet 4,3 mia. kr., mens knap hver anden omsætningskrone nu er digital – hvilket er omsat i øgede investeringer i dansk indhold og målrettede teknologiinvesteringer. Det giver TV 2 et stærkt udgangspunkt for 2030-strategien om at være nummer 1 i danskernes hverdag.
Få det sidste svar på TV 2 før du sætter dit kryds til folketingsvalget19.3.2026 14:24:05 CET | Pressemeddelelse
12 timer før valgstederne åbner, samler TV 2 de 12 partiledere til en sidste debat om valgets varmeste emner. Det sker i 'Det sidste svar' mandag 23. marts forud for halvandet døgn med intens valgdækning på TV 2.
TV 2 sadler om i kommentatorboksen til Tour de France11.3.2026 08:59:15 CET | Pressemeddelelse
Det bliver Lars Bak, som sætter sig ved siden af Dennis Ritter for at kommentere Tour de France på TV 2 til sommer.
TV 2 styrker weekenden med helt nye underholdningsprogrammer i 202610.3.2026 11:59:00 CET | Pressemeddelelse
Weekenden er det tidspunkt på ugen, hvor danskerne bruger mest tid på tv og streaming, og hvor efterspørgslen på fælles tv-oplevelser er størst. Derfor styrker TV 2 weekendunderholdningen og lancerer fem nye titler, der kan samle seerne.
Rolf Sørensen får ny rolle hos TV 2 under Tour de France5.3.2026 10:59:27 CET | Pressemeddelelse
Rolf Sørensen vender tilbage til TV 2s dækning af Tour de France i en ny rolle, hvor han skal fungere som ekspert hjemme fra Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



