Central p-plads i Esbjerg får 12 nye lynladepladser

I de kommende tre til fire uger vil p-pladsen på hjørnet af Stormgade og Havnegade være delvist spærret, mens arbejdet med at etablere nye lynladepladser vil være i fuld gang. Nogle af parkeringspladsens almindelige p-pladser konverteres nu til ladepladser forbeholdt elbiler.
Mens der graves for at klargøre området til den efterfølgende installation af ladestandere, er det nødvendigt at fjerne noget af den centrale grønne midte for at få plads til etableringen. Det betyder, at nogle af træerne fældes, men de erstattes af nye træer andre steder.
Efter pladsen er klargjort til de nye ladepladser, vil parkeringspladsen i en periode afvente installationen. Tidshorisonten for, hvornår det sker, afhænger af mange udefrakommende faktorer, og derfor er der ikke en fast tidsplan for, hvornår anlægget vil være i funktion. Når ladestanderne er i drift vil de kunne betjene 12 elbiler samtidigt.
”Når vi som kommune ønsker at understøtte udviklingen af ladeinfrastrukturen, skal det også ske på nogle af de allermest centrale placeringer, der findes i kommunen. Derfor er parkeringspladsen ved Stormgade og Havnegade naturligvis kommet i spil,” siger Henning Ravn, formand for Plan & Byudvikling.
Flere ladestandere centralt i Esbjerg matcher Esbjerg Kommunes målsætning om at være CO2-netural i 2030. Transportsektoren står for cirka en tredjedel af CO2-udledningen, og personbilerne udleder næsten halvdelen af transportsektorens samlede CO2-udledning. Derfor vil kommunen sikre, at alle borgere har gode muligheder for opladning og ikke lader manglende ladeinfrastruktur være et argument for at fravælge en elbil.
Kontakter
Formand for Plan & Byudvikling, Henning Ravn, 40 10 12 46 eller henra@esbjerg.dk.
Billeder

Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Arkitekturens Dag i Det Internationale Kvarter: Natur, klima og fællesskab15.10.2025 13:06:27 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 21. oktober markeres Arkitekturens Dag med både en indvielse og en forsmag på et innovativt lysdesign i Det Internationale Kvarter. Arrangementet sætter fokus på, hvordan natur, klima og fællesskab kan forme rammerne for fremtidens byudvikling.
Ungeløftet kommer til Esbjerg Kommune: Samarbejde skal åbne døre for de unge10.10.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Presseinvitation Når Esbjerg Kommune tilslutter sig Ungeløftet, styrkes den fælles indsats for at hjælpe unge videre i livet gennem uddannelse, arbejde og meningsfulde fællesskaber.
Høj brugertilfredshed med Jobcenter Esbjerg9.10.2025 12:39:02 CEST | Pressemeddelelse
En undersøgelse af 43 kommuner fra hele landet viser, at Esbjerg Kommune med en brugertilfredshed på 71 % ligger over gennemsnittet, når man spørger til borgernes tilfredshed med deres forløb i det lokale jobcenter.
Esbjerg Havn udvides med 53 hektar ekstra efter ministeriel dispensation9.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Havn får nu 53 hektar ekstra at arbejde med. En ministeriel dispensation baner vejen for en ny tørhavn, som skal give plads til fremtidens vindmølleprojekter.
Social- og sundhedsassistenter får ny specialisering i demens: En investering i kvalitet og karriere6.10.2025 11:04:11 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommune sender 19 social- og sundhedsassistenter afsted på en ny, national specialiseringsuddannelse i demens – en uddannelse, der skal styrke medarbejdernes faglighed og sikre høj kvalitet i omsorgen for borgere med demens.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum