Center for Børneliv er blevet en del af Børns Vilkår
Den 1. januar 2021 overgik Center for Børneliv til at blive en del af Børns Vilkår. Centret har erfaring med at formidle børnefaglig viden til en række faggrupper, som Børns Vilkår gerne vil i endnu tættere dialog med.

Børns Vilkår har siden foråret 2020 været i dialog med bestyrelsesformand i Center for Børneliv, Klaus Wilmann, med henblik på at etablere et samarbejde mellem de to organisationer. Dialogen førte til en beslutning om, at Børns Vilkår helt skulle overtage Center for Børnelivs aktiviteter, hvilket trådte officielt i kraft 1. januar 2021.
Center for Børneliv er dermed nedlagt som selvstændig institution, men en række centrale medarbejdere er flyttet med over til Børns Vilkår og fortsætter derfor arbejdet med at formidle ny og praksisnær viden om børn og unge til fagprofessionelle.
Det er på flere måder attraktivt at integrere Center for Børneliv i Børns Vilkår, fortæller direktør Rasmus Kjeldahl.
”Center for Børneliv har en særligt god kontakt til bl.a. sundhedsplejersker og daginstitutionspædagoger. På den måde har centret godt fat i de faggrupper, Børns Vilkår gerne vil i stærkere dialog med for at fremme vores ambition om at stoppe svigt, ikke mindst gennem tidlige indsatser på småbørnsområdet,” siger Rasmus Kjeldahl.
Unikt netværk og gode erfaringer med formidling
Center for Børneliv blev grundlagt i 2015 på initiativ fra en række ledende sundhedsplejersker og har siden da formidlet og omsat ny viden om børns sundhed, udvikling og trivsel til praksis. Siden første dag har visionen været at gøre ny børnefaglig viden mere tilgængelig for de fagprofessionelle.
”Børns Vilkår har gennem nogle år opbygget viden på området, men Center for Børneliv vil give et yderligere løft grundet deres erfaring med formidling og deres unikke netværk. Den tilførte ekspertise vil helt sikkert kunne øge værdien af Børns Vilkårs arbejde samlet set,” siger Rasmus Kjeldahl.
Center for Børnelivs nu afgående bestyrelsesformand, Klaus Wilmann, ser frem til, at centerets viden og erfaringer kan bidrage til at styrke Børns Vilkårs vigtige arbejde for stoppe svigt af børn og unge i Danmark.
”Jeg vil følge udviklingen tæt og tage del i de spændende aktiviteter, som ligger foran os,” siger Klaus Wilmann.
Det er med økonomisk støtte fra A/S Stryhns Familieselskab, at Børns Vilkår kan sikre fortsat drift og videreudvikling af Center for Børnelivs aktiviteter.
Kontakter
Julie TroldborgPressechef
Tlf:29 80 18 45jutr@bornsvilkar.dkBilleder
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Udvidet åbningstid på BørneTelefonen har hjulpet tusindvis af børn og unge7.1.2021 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Siden april 2019 har BørneTelefonen gradvist udvidet åbningstiden, så børn kan få hjælp allerede fra klokken syv om morgenen. Behovet har vist sig at være stort: En ny opgørelse viser, at der har været omkring 10.000 rådgivningssamtaler i tidsrummet 07-11.
Familieforhold blev det hyppigste emne på BørneTelefonen under coronakrisen6.1.2021 06:05:00 CET | Pressemeddelelse
Forholdet mellem barn og forældre har for første gang nogensinde overhalet kærlighed og forelskelse som det emne, der fylder mest på BørneTelefonen. Det viser en ny analyse af samtaler under corona i 2020.
Nyt projekt hjælper børn af forældre med psykisk sygdom2.12.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børns Vilkår har netop lanceret et nyt tilbud til børn af forældre med psykisk sygdom. Projektet hedder VoksenHjælperne og er forankret i Børns Vilkårs afdeling i Aarhus. Det første hold frivillige og børn mødtes i november.
BørneTelefonen gør klar til en jul, hvor mange børn forventes at få det svært30.11.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
BørneTelefonen havde omkring 1.000 samtaler med børn i juledagene sidste år, hvoraf flere end ellers handlede om ensomhed, selvskade og seksuelle krænkelser. Børns Vilkår forventer, at coronakrisen vil gøre den kommende jul endnu sværere for mange børn og unge.
Mere end hvert sjette barn oplever skældud i børnehaven: ”Man bliver ked af det og bange”25.11.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børn, der mange gange har oplevet skældud i børnehaven, er ikke lige så glade for at gå der sammenlignet med andre børn. Det viser en ny undersøgelse fra Børns Vilkår, som påviser sammenhæng mellem skældud og børnenes oplevelser af, om de voksne kan lide dem, og om de må være med i andre børns leg.
Landsindsamling slår rekord med 8,5 millioner kroner til BørneTelefonen11.11.2020 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Coronakrisen påvirkede ikke danskernes lyst til at støtte eller samle ind til Børns Vilkårs landsindsamling i oktober. Resultatet er endt på et rekordhøjt beløb på 8,5 millioner kroner til BørneTelefonen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum