Carla & Far – en eventyrlig koncert

Carla & Far er en eventyrlig koncert for de 3-8-årige og deres forældre. Carla, Far og den blå elefant Baba spiller og synger det bedste, de har lært. De optræder både med egne sange og andres sange, som de holder af. Undervejs i koncerten er der stor brug for hjælp fra publikum til alt fra hvalsang og spøgelseslyde til flyvedans og trøstepusteri. Og måske kan koncerten inspirere til tanker som: "Hvis hende pigen på scenen kan, så kan jeg måske også?".
Syng og dans med
Oliver Nani er kunstner, foredragsholder, lærer, musiker og far. Sammen med sin 6-årige datter Carla optræder han med børnekoncerter fulde af musik og sang. I de fleste sange er der elementer af interaktivitet - syng med, dans med og så videre. Formålet med koncerterne er at give børnene en eventyrlig og nærværende musikoplevelse og inspirere dem til selv at spille musik. Håbet er også at inspirere forældre til musikalsk samvær med deres børn.
Koncerten er støttet af Kulturministeriets "Pulje til kunstneriske sommeraktiviteter". Den finder sted lørdag den 12. september kl. 11.00-11.45 på Næstved Bibliotek. Det er gratis at få en billet – bestil den på www.naesbib.dk
Der er et begrænset antal pladser, idet vi tager hensyn til de gældende retningslinjer for forebyggelse af corona-smitte.
Kontakter
Pinaki ThorlinKommunikationsmedarbejder
Tlf:55884142pthor@naestved.dkLena Lund OlsenBibliotekar, pressemedarbejder
Tlf:55884021leols@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Mandlige seniorer holder hjernen frisk16.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek starter endnu en række af Hold Hjernen Frisk aktiviteter for mænd i alderen 60+. Forløbet starter tirsdag den 26. august og slutter tirsdag den 28. oktober.
Tilbud til alle forfatterspirer13.6.2025 09:17:34 CEST | Pressemeddelelse
Næstved Bibliotek inviterer til tre dages skriveskole i sommerferien for børn fra 12 til 15 år. Det sker den 16.-18. juli kl. 9.00-12.00. Forløbet afsluttes med en bogreception for alle fredag den 18. juli kl. 15.30-17.00.
Foredrag om kunstig intelligens på Næstved Bibliotek – 'Frederik forklarer AI'9.6.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag d. 25. juni kl. 19:30-21:00 har du en perfekt mulighed for at få en tankevækkende og spændende indføring i kunstig intelligens, også tit omtalt som AI. Her fortæller journalist Frederik Kulager nemlig om den vilde teknologiske udvikling på godt og ondt i et foredrag på Næstved Bibliotek.
Introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab28.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 17. juni kl. 16.00-17.00 byder Næstved Bibliotek indenfor til en introduktion til Lone Hørslevs forfatterskab.
Få hjælp til lyd- og ebogstjenesten eReolen på Glumsø Bibliotek27.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du lyst til at låne lydbøger eller elektroniske bøger gennem biblioteket? Så kom forbi Glumsø Bibliotek torsdag d. 12. juni kl. 14:00-15:00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum