Carina er frivillig på værested i Aabenraa juleaften: Jeg vil gerne give andre en god jul

Julen handler blandt andet om at gøre noget godt for andre.
For første gang har Carina Lindegaard meldt sig som frivillig juleaftensdag på værestedet Den Blå Oase i Aabenraa, hvor hun skal hjælpe med at holde en julefest for dem, som ikke har andre at holde jul med.
Hun er 22 år gammel, læser til sygeplejerske og har altid brændt for frivilligt arbejde.
"Jeg har aldrig selv gået så meget op i julen, så jeg vil gerne give andre en god jul. Jeg er ikke så god til at lave mad, men har tidligere arbejdet som tjener, så jeg kan hjælpe med at servere," fortæller Carina Lindegaard.
Anderledes juleaften
Den Blå Oase i Aabenraa drives af Blå Kors og er et værested for mennesker, som er ensomme eller kæmper med udfordringer i hverdagen.
Årets julefest bliver holdt for 40 gæster og 10 hjælpere - både frivillige og lønnede medarbejdere - som skal stå for madlavning og hygge. I år er der særligt fokus på at sprede gæsterne ud på flere lokaler og holde god afstand.
"Vi er rigtig glade for, at vi har mulighed for at holde juleaften. Det betyder rigtig meget," siger Robert Refslund-Nørgaard, som er leder af Den Blå Oase, og fortsætter:
"Det er dejligt, at der igen i år er frivillige, som gerne vil hjælpe til. Der er både unge studerende, men også folk, som er skilt, og som også selv får noget godt ud af at holde jul sammen med andre".
Sammen om at være frivillig
Carina Lindegaard har været frivillig på værestedet ad flere omgange gennem de seneste tre år og tager til jul sin roomie med, som heller ikke skal holde jul med sin familie i år.
"Min mor skal også arbejde juleaften, og jeg ville gerne have været frivillig allerede sidste år, så i år er der ingen undskyldninger. Det gør mig glad at gøre andre glad. Det er også en af grundene til, at jeg vil være sygeplejerske”, siger hun.
Udover juleaftensdag holder Den Blå Oase også julefrokost anden juledag og har åbent i dagene mellem jul og nytår.
Kontakter
Robert Refslund-Nørgaard
Leder af Den Blå Oase i Aabenraa
Thomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder

Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Lidl og Blå Kors sikrer udsatte familier mad på bordet i julen17.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter lukketid den 23. december henter frivillige fra Blå Kors Danmark overskudsmad i en række af Lidls butikker i hele landet. Gennem samarbejdet sikres det, at overskudsmad uddeles direkte til familier, der har ekstra brug for en håndsrækning i julen.
Blå Kors uddeler julehjælp til knap 11.000 familier16.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et rekordhøjt antal ansøgninger uddeler Blå Kors Danmark i år julehjælp til knap 11.000 familier.
10-års jubilæum for julelejr i Hillerød15.12.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
For 10. gang byder Blå Kors Danmark velkommen til årets julelejr i Hillerød mellem jul og nytår. Johanne Lind Alemu og Kirstine Primdahl Lorentsen har været med alle årene som frivillige, og for dem er det ikke rigtig jul uden julelejr.
Julelejre for udsatte børn for 10. gang: ”Det er en særlig oplevelse”15.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I år kan Blå Kors Danmark fejre 10-års jubilæum med julelejr i Silkeborg. Det kan lade sig gøre takket være frivillige som Rebekka Riis, der har gjort lejren til sin egen juletradition.
Værested byder på julemiddag for 100 gæster12.12.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Donation fra Spar Vest Fonden og lokal opbakning skaber julestemning og fællesskab for brugerne af Den Blå Viol i Skive.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

