Byrådet vil have flere unge til at bo, leve og uddanne sig i Furesø Kommune
Det var med budgettet for 2019-20, at byrådet besluttede, at de ville se lidt længere ud i fremtiden, for at de kunne sætte en tydelig dagsorden for de kommende års udvikling af Furesø Kommune.
Det er nu mundet ud i 8 mål, der sætter flere ord på fremtidens kommune end Furesø-visionen fra 2014 og de to udvalgte verdensmål fra FN gør. Borgmester Ole Bondo Christensen (A) er godt tilfreds med, at målene er vedtaget og lægger vægt på, at der ligger nogle klare valg for fremtidens kommune i målene.
”Med målene sætter vi en klar retning for den videre udvikling af kommunen. Fx vil vi gerne i højere grad kunne tiltrække flere unge til kommunen, end vi gør nu. Det stiller i de kommende år store krav til boliger, uddannelser og ungemiljø. Samtidig vil vi arbejde endnu tydeligere for et bedre klima sammen med borgere og erhvervsliv. Vi skal have sat turbo på klimaindsatsen, hvis vi skal lykkes med at sikre mindre CO2-udledning”, udtaler Ole Bondo Christensen.
Udover unge og klima sætter målene blandt andet retning for arbejdet med de udsatte grupper, børnefamilierne, de ældre samt samarbejdet med foreningsliv og erhvervsliv.
Lars Carstensen (C), der er viceborgmester og formand for Udvalget for digitalisering og innovation, ser nu frem til, at de 8 mål skal konkretiseres i samarbejde med borgerne.
”Vi har fra byrådets side ønsket at sætte en politisk retning for fremtidens Furesø – det er det vi er valgt til, men det er klart, at vi ikke kan gøre det alene, når målene skal ud at leve. Derfor ser jeg nu frem til, at vi får borgerne på banen i de kommende måneder, hvor vi skal blive klogere på, hvordan vi kan sikre, at vi også succesfuldt når målene, når vi om 10 år står i 2030”, fortæller Lars Carstensen.
Byrådet forventer, at arbejdet med at konkretisere 2030-målene i de første handlingspunkter er endeligt klar inden sommerferien.
Nøgleord
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A), borgmester, tlf.: 7216 5200
Lars Carstensen (C), viceborgmester og formand for Udvalget for digitalisering og innovation, tlf.: 7216 3997
Steen Vinderslev, kommunaldirektør, tlf.: 7216 5100
Vedhæftede filer
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Overvældende interesse for Furesø Kulturskoles Kulturpakker28.11.2025 10:02:09 CET | Pressemeddelelse
Furesø Kulturskole lancerede før sommeren det nye koncept Kulturpakker med tilbud til kommunens daginstitutioner og skoler. Interessen har været overvældende. Nu er de første workshops godt i gang.
Furesø Kommune har sendt sms til alle, der kan stemme til kommunalvalget17.11.2025 13:47:53 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionsrådsvalg. For at oplyse alle om valget, har alle stemmeberettigede Furesø-borgere fået tilsendt en sms mellem torsdag og søndag.
Valgbussen besøger Kirke Værløse, Gedevasevang og flere almene boligområder6.11.2025 09:53:46 CET | Pressemeddelelse
Frem til den 13. november stopper valgbussen ved Netto i Kirke Værløse, Gedevasevang, Ungekulturhuset og almene boligområder.
Skattejagt i Hareskoven med Nordsjællands politi blev en stor succes29.10.2025 13:33:07 CET | Pressemeddelelse
I efterårsferien havde Furesø Kommune i samarbejde med Nordsjællands Politi tilrettelagt en skattejagt i Hareskoven for børn og deres familier. Cirka 200 deltog.
Valgbussen kører til Vesterbo og Farum Midtpunkt29.10.2025 12:35:47 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 31. oktober kan beboere i Vesterbo og omegn brevstemme til kommunalvalget. Mandag den 3. november stopper valgbussen i Farum Midtpunkt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
