Bulk markerer ny forbindelse i Esbjerg

Havfrue er det første undersøiske kabelsystem i 20 år, der forbinder Danmark med Nordamerika. Den nye fiberforbindelse tilføjer ny kapacitet til et globalt netværk, der står over for stigende overbelastning og udfordringer på grund af aldrende systemer. Det er en vigtig del af Bulks voksende fibernetværk, der forbinder Norden med verdens største markeder via fiber med lav latenstid og høj kapacitet.
”Jeg ønsker Bulk tillykke med den vellykkede udvidelse her i Esbjerg og forhåbentlig er dette kun begyndelsen,” siger Jesper Frost Rasmussen. "Vi ser frem til at udvikle forholdet yderligere, og sammen vil vi skabe endnu større opmærksomhed omkring vores unikke geografiske placering, der forhåbentlig vil tiltrække flere investeringer fra den fremadstormende it-sektor."
I mødet deltog kommunaldirektør Rikke Vestergaard, administrerende direktør for Business Esbjerg, Susanne Nordenbaek og erhvervschef Karsten Rieder. Dette var første møde med Bulk siden 2018, hvor der blev taget første spadestik på det 50.000 kvadratmeter store areal, hvor virksomheden nu har bygget. De ansatte i Esbjerg viste stolt rundt og forklarede om datacentrets formåen.
På grund af rejserestriktioner og ud fra et forsigtighedsprincip blev der afviklet et digitalt møde med den Oslo-baserede ledelse, som også inkluderede grundlæggeren af Bulk, Peder Nærbø.
Der blev bl.a. talt om Bulks vision for regionen og fælles mål omkring bæredygtighed og tilslutningsmuligheder. Ambitionerne på disse områder deles af begge parter.
Besøget faldt sammen med at, det ca. er et år siden, DK01-campusset i Esbjerg stod færdigt. Faciliteterne tager højde for bæredygtige principper og satser på vedvarende energi i form af vind.
”Vores tilstedeværelse i Esbjerg med DK01, der nu er forbundet med Havfrue, er vigtig for at være med forrest i løbet om at bringe bæredygtig infrastruktur til et globalt publikum. Borgmester Jesper Frost Rasmussen, virksomhederne i Esbjerg og i hele verden anerkender vigtigheden af at reducere CO2 udledningen, og her ser vi, at det samtidigt kan gøres omkostningseffektivt,” siger Peder Nærbø.
Esbjerg er kendt som den danske EnergiMetropol, og det skyldes ikke mindst den vindenergi, som havvindmøller udskibet fra Esbjerg generer. Havvindmøllerne forsyner Bulk, og understøtter virksomhedens vision om at levere bæredygtig infrastruktur til et globalt publikum. Konkrete planer, der har til formål at reducere CO2-fodaftrykket yderligere, inkluderer tiltag som fx at genbruge varmen fra datacentret i Esbjergs kommende fjernvarmesystem.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, Esbjerg Kommune, tlf. 27 24 18 00, jesra@esbjerg.dk
Billeder
Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
Kleveparken tager form – ny grøn oase midt i Esbjerg på vej2.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Kommunes store byomdannelsesprojekt i Bymidte Vest bevæger sig nu ind i næste fase. Kleveparken – en ny bynær park og et grønt åndehul – begynder snart sin transformation fra asfalteret p-plads til rekreativt område med stiforbindelser, natur og nye opholdsrum.
Esbjerg Kommune etablerer ekstra parkeringsplads til traktorbusser ved Vadehavscentret1.7.2025 12:01:36 CEST | Pressemeddelelse
For at skabe mere ro og sikkerhed omkring trafikken ved Vadehavscentret, etablerer Esbjerg Kommune ekstra mulighed for parkering for traktorbusser. Herefter er det forventningen, at regler og aftaler bliver overholdt.
Tilbud og praksis på rusmiddelområdet sættes nu under lup. Samtidig skal en ny økonomisk værktøjskasse bidrage til at styre økonomien mere effektivt på hele det specialiserede voksenområde i Esbjerg Kommune.1.7.2025 09:59:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er behov for at vurdere tilbud og praksis på rusmiddelområdet yderligere, for at det igen kan drives sikkert, ligesom økonomistyringen på hele det specialiserede voksenområde i Esbjerg Kommune skal tilrettelægges på en helt ny måde. Forvaltningen går nu i gang med begge dele i tæt samarbejde med medarbejdere og samarbejdspartnere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum