Brug for flere hænder: Oplagt tidspunkt at træde ind i ejendomsbranchen
Mange har de seneste måneder måtte sige farvel til gode arbejdspladser på grund af coronakrisen. Men overvejer man et brancheskift – eller er man på vej ud på arbejdsmarkedet for første gang - er der mange muligheder i ejendomsbranchen – både på rådgiver- og leverandørsiden og på ejersiden. Det estimeres, at ejendomsbranchen samlet set beskæftiger over 100.000 medarbejdere i Danmark.
EjendomDanmark forventer, at der f.eks. kommer til at mangle over 4000 ejendomsadministratorer frem mod 2026. Det er medarbejdere, der løser en nøglerolle i at administrere både private, offentlige og almene bygninger.
”Vi har brug for endnu flere dygtige folk, der har mod på at gå ind i en alsidig branche, hvor man arbejder i spændingsfeltet mellem mennesker, drift og økonomi. Ejendomsbranchen har stor samfundsmæssig betydning, en høj jobsikkerhed samt står overfor en større digital transformation, og jeg tror, at den kombination kan tiltrække mange unge,” siger Henrik Dahl Jeppesen, formand for EjendomDanmark og adm. direktør i DEAS.
Han bakkes op af adm. direktør i EjendomDanmark, Jannick Nytoft. Han påpeger, at ejendomsbranchen er dynamisk, og at den opererer under stadigt flere regler. Det stiller krav til medarbejderne i branchen, og understreger samtidig, hvorfor de er så eftertragtede:
”Der er generelt stor kamp om medarbejderne, så dørene ind til ejendomsverdenen er åbne for folk, der drømmer om at prøve noget nyt i en branche med stor fokus på bæredygtighed – eller for de mange flittige unge, der snart kan vælge deres vej på arbejdsmarkedet,” siger Jannick Nytoft.
Både for unge og erfarne
Ejendomsadministratorer arbejder med at sikre de optimale rammer for menneskers hjem og arbejde. Det kan være ved at sidde med administration af en andels- eller ejerforening – og der er mange muligheder for at træde ind i den verden, uanset hvor man kommer fra.
Det har ikke mindst en betydning i denne tid, hvor mange måske har set deres tidligere job forsvinde i coronakrisens skygge:
”Vi har både brug for de unge, der kommer fra studierne, og for dem der måske i en senere alder trænger til at prøve noget nyt. Der er gode muligheder for at efteruddanne sig og samtidig tage EA-uddannelsen, hvor man får papir på, at man kan håndtere opgaverne. Det kan jeg kun anbefale,” siger Henrik Dahl Jeppesen.
Netop nu er der tilmelding til en lang række fag på EjendomDanmarks EA-uddannelse. Studerende kan enten gennemføre hele uddannelse og benytte titlen EA – eller man kan vælge enkelte fag, hvis man blot ønsker at opkvalificere sig på enkelte områder.
Kontakter
Jannick NytoftAdm. direktør i EjendomDanmark
Tlf:27112073jny@ejd.dkSøren GregersenUnderdirektør, Kommunikation & PA
Tlf:29610711sg@ejd.dkInformation om EjendomDanmark
EjendomDanmark er erhvervsorganisationen for ejere, udlejere og administratorer af fast ejendom i Danmark. Organisationen repræsenterer ca. 85% af det professionelle ejendomsmarked med over 100.000 medarbejdere og en omsætning på knap 100 mia. kroner. Medlemmerne er blandt andre pensionskasser, ejendomsselskaber, ejendomsadministratorer, grundejerforeninger, forsikringsselskaber og pengeinstitutter, fonde, advokater, ejendomsmæglere samt entreprenører, arkitekter og ingeniører.
Følg pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra EjendomDanmark
Politisk flertal enige om at sikre bedre muligheder for digital kommunikation mellem lejer og udlejer2.7.2025 11:16:25 CEST | Pressemeddelelse
Et politisk flertal bestående af Regeringen, Det Konservative Folkeparti og SF er enige om at ændre lejeloven så digital kommunikation mellem lejer og udlejer i fremtiden bliver nemmere. EjendomDanmark har sammen med LLO længe samarbejdet med Social- og Boligministeriet for at finde en løsning.
Når feriekufferten gemmer på andet end minder: Undgå væggelus2.7.2025 07:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Væggelus rejser let med hjem fra ferien – og det kan blive en dyr fornøjelse. EjendomDanmark giver dig gode råd til, hvordan du undgår dem.
Sommerens Airbnb-udlejning kan koste dig dyrt: Her er, hvad mange glemmer26.6.2025 08:21:40 CEST | Pressemeddelelse
Det kan virke oplagt at udleje boligen i ferien – men glemmer du regler og ansvar, kan det ende med en dyr lærestreg. EjendomDanmark deler fem ting, du skal være opmærksom på.
Private lejeboliger er populære som aldrig før: Storbyer driver rekordlav boligtomgang28.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny rapport fra EjendomDanmark viser, at boligtomgangen er nede på 2,3 procent – det laveste niveau nogensinde. Det skyldes især udviklingen i Aarhus og København, hvor lejeboligen i høj grad er et attraktivt alternativ til en ejerbolig.
Huslejenævn: Flertal i Folketinget ønsker opgør med utidige regler om strafgebyr22.5.2025 10:35:52 CEST | Pressemeddelelse
Et flertal i Folketinget har anerkendt, at der er brug for et genbesøg af den uhensigtsmæssige praksis, hvor et strafgebyr fra huslejenævnene stadig skal betales, selvom beslutningen omgøres i retten. EjendomDanmark har arbejdet intenst med emnet og ser frem til, at det nu skal indgå i kommende forhandlinger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum