
Brolæggerlauget vil helt frem i rampelyset

Oldermand i Brolæggerlauget Claus Johnsen kunne med tilfredshed konstatere, at Brolæggerlauget i år har optaget fire nye medlemmer og tæller dermed 53 medlemsvirksomheder, hvilket er en lille fremgang. Lauget har forsat fokus på at udvikle det faglige fællesskab om brolægning.
- Det betyder rigtigt meget, at vi har et fantastisk godt sammenhold, og et godt netværk, hvor vi samler bygherrer, rådgivere og arkitekter om fælles retningslinjer. Sammen kan vi udvikle nye idéer og metoder, så vi hele kan opretholde en høj standard og et godt arbejdsmiljø, siger oldermand i Brolæggerlauget Claus Johnsen, DI Byggeri.
Branchen oplever allerede nu mangel på uddannede brolæggere. Og den mangel bliver ikke mindre med tiden, vurderer oldermanden:
- Vi gør flere ting for at tiltrække lærlinge, men vi skal mere rundt og invitere elever og forældre i grundskolernes ældste klasser til at komme på besøg på vores uddannelsessteder, siger Claus Johnsen.
Medlemmerne i DI Dansk Byggeri og DI Byg besluttede på deres generalforsamlinger, at de to branchefællesskaber fra 1. september 2021 skulle sammenlægges til det nyt branchefællesskab DI Byggeri. Brolæggerlauget har været med hele vejen fra Dansk Byggeri på Nørrevold til DI’s domicil i Industriens Hus.
- Vi er blevet en del af en meget stor organisation med stor tyngde. Som nyt laug og sektion i Dansk Industri skal vi naturligvis bruge noget tid på at finde vores ståsted, og hvordan vi samarbejder bedst muligt til gavn for Brolæggerlaugets medlemmer, siger Claus Johnsen og fortsætter:
- Medlemmerne oplever at få en god service, og har samme adgang som tidligere til personlig rådgivning af eksempelvis jurister og byggeteknikere, og dertil kommer Byg Garanti, overenskomstdækning og rabataftaler, siger han.
Kontakter
For yderligere oplysninger kontakt Claus Johnsen, oldermand i Brolæggerlauget, tlf. 4011 0808, E-mail johnsenbro@gmail.com
Billeder

Information om DI Byggeri

H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København V
3377 3377https://www.danskindustri.dk/brancher/di-byggeri/
DI Byggeri er et branchefællesskab for over 6.700 virksomheder inden for hele byggeriets værdikæde. Medlemsvirksomhederne beskæftiger knap 120.000 medarbejdere.
Læs mere: DI Byggeri
Følg pressemeddelelser fra DI Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Byggeri
DI Byggeri: ID-kort skal skabe overblik og tryghed på byggepladsen30.6.2025 11:32:39 CEST | Pressemeddelelse
Nyt ID-kort på store byggepladser skal styrke overblikket og gøre det lettere at sikre ordnede forhold, lyder det fra DI Byggeri
DI: Fremgang i bygge- og anlægsbranchen – på trods af geopolitisk ustabilitet26.6.2025 09:03:57 CEST | Pressemeddelelse
Bygge- og anlægsbranchen er tilbage i vækst. En ny byggeprognose fra Dansk Industri forudser, at investeringerne vil stige med 6 procent i 2025 – og det er især renoveringer, der forventes at drive udviklingen.
Fire nye ansigter i DI Byggeris bestyrelse efter dagens generalforsamling22.5.2025 12:41:57 CEST | Pressemeddelelse
Christina Wiemann, adm. direktør i CH Byg A/S, Kim Slavensky, adm. direktør i Phønix Tag Energi A/S, Michael Breinholt Madsen, adm. direktør i Bygma A/S og Ulrik Branner, adm. direktør i SiteHub ApS trådte på dagens generalforsamling ind i DI Byggeris bestyrelse.
Ny bestyrelsessammensætning og vedtægtsændringer styrker nedriv-ningsbranchen14.5.2025 13:36:48 CEST | Pressemeddelelse
Broløkke Herregård dannede en smuk ramme om årets generalforsamling i Nedrivnings- og Miljøsaneringssektionen på Langeland d. 10. maj 2025. Her blev betydelige ændringer vedtaget for at fremme branchens udvikling.
Se listen: Så lang tid tager det at få en byggetilladelse i din kommune10.3.2025 10:32:44 CET | Pressemeddelelse
Selvom ventetiden på en byggetilladelse er blevet kortere, er der stadig store kommunale forskelle, viser en ny analyse fra DI Byggeri.