Brødsnedkeren i Humlebæk er altid på jagt efter det perfekte brød

Siden den beskedne start i Humlebæk for 24 år siden har Brødsnedkeren udviklet sig en større forretning med tre butikker i Nordsjælland. I midten af det hele står fortsat selve bageriet, hvor en trofast stab af bagersvende og konditorer dag efter dag bager lækre brød og kager til nordsjællænderne – og én gang årligt også til det svenske kongehus.
”Sammen med mine svende laver jeg alt brødet fra bunden med hænderne dybt begravet i dejen. Samtidig jagter vi hele tiden det perfekte brød, da godt og sundt brød i mine øjne er et ’grundstof’ i menneskers kost. Af samme grund udvælger vi nøje de bedste råvarer, så vi får den bedst mulige kvalitet hele vejen rundt”, forklarer Thomas Jørgensen og nævner sit nyeste initiativ: Et ’con amore’ samarbejde om en bæredygtig produktion af kakaobønner i Colombia, så Brødsnedkeren med tiden også kan bruge sin helt egen chokolade i konditorkagerne.
Brødsnedkeren fik forleden besøg af kommunens erhvervsdelegation med politikere og repræsentanter for erhvervslivet.
”Det er dejligt at se, hvordan det gode bagerhåndværk lever videre i bedste velgående i Humlebæk, hvor Thomas og hans folk har skabt en unik kultur og hvor kvalitet altid har første prioritet. At der ligger en masse hårdt arbejde bag den succes, er der til gengæld heller ingen tvivl om”, siger borgmester Thomas Lykke Pedersen.
Udvalgsformand Lars Søndergaard deltog også på besøget:
”Det er uden tvivl en branche med hård konkurrence og hvor der skal leveres høj kvalitet hver eneste dag, hvis kunderne skal forblive trofaste. Derfor var det også meget inspirerende at se, hvordan Thomas Jørgensen har udviklet sin forretning med en base af dygtige og loyale fagfolk”.
Bageriet har i dag 64 ansatte, hvoraf langt de fleste arbejder i de tre butikker i Humlebæk, Espergærde og Hørsholm. En af de ansatte er datteren Line, som bl.a. er ansvarlig for sociale medier, markedsføring mm. – og gennem sin opvækst naturligvis kender alle dele af bagerfaget.
Den årlige leverance til det svenske kongehus i anledning af kronprinsesse Victorias fødselsdag kom i stand via en fælles bekendt og omfatter Brødsnedkerens wienerbrødsstang, som naturligvis bliver direkte leveret til kongefamiliens sommerresidens Sollidens Slot på Øland den 14. juli.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A), tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Lars Søndergaard (V), tlf. 22 24 98 27
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Gode nyheder for fodbolden i Nivå og Fredensborg18.9.2025 10:11:29 CEST | Pressemeddelelse
Nye kunstgræstæpper og energibesparende banebelysning er på vej til kommunens fodboldspillere
Målrettet indsats har skaffet fritidsjob til 122 unge i kommunen15.9.2025 14:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Et fritidsjob kan forbedre både de unges trivsel og selvtillid
Et samlet byråd står bag nyt budget i Fredensborg Kommune8.9.2025 10:59:36 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 27 medlemmer af Fredensborg Byråd står bag kommunens budget for 2026-29, der har overskriften ”Velfærd, natur og fremtidssikring”
Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana3.9.2025 13:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej
Kommunens klimaplan følger det gode spor2.9.2025 10:27:35 CEST | Pressemeddelelse
Dette års status på Fredensborg Kommunes klimaplan viser, at de gode takter fortsætter og mange mål nås som planlagt. Politisk er der fokus på mere skovrejsning og tilfredshed med, at kommunens C02 forbrug går den rette vej – blandt andet som følge af faldende forbrug af rødt kød i kommunens køkkener
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum