Braw Bakir ny landedirektør for Netto Danmark

Det begyndte med et fritidsjob efter skoletid. For Braw Bakir handlede det i 1999 om at tjene sine egne lommepenge og gøre en forskel i den lokale Netto i Ringsted. Nu når hans karriere i dansk detailhandel en foreløbig kulmination med udnævnelsen til Landedirektør for Danmarks største dagligvarekæde, Netto. På posten afløser Braw Bakir Michael Løve, der tiltræder en stilling udenfor Salling Group.
Selv om Braw Bakir endnu ikke har rundet de 40, er han en særdeles erfaren herre. Faktisk er der nærmest ikke den krog af en Netto i kongeriget, han ikke kender. Ikke den vare på hylden, han ikke er fortrolig med. Efter 12 år i butik og herefter 11 år som ansvarlig for drift og salg først i et distrikt, siden en region og senest hele landet, kender han forretningen og kunderne ned i den mindste detalje og forstår dermed hverdagen for sine mere end 15.000 kolleger og forventningerne hos kunderne til Netto. Men det er blot en del af forklaringen på, at han er oplagt som Nettos nye landedirektør, forklarer Per Bank, administrerende direktør for Salling Group.
- Braw kender ikke bare forretningen. Han ER Netto helt ind i marven og har fuldstændig styr på, hvad det kræver at drive en succesfuld discountkæde som Netto. Men det vigtigste er, at han er en rigtig dygtig og inspirerende leder, der i den grad er i øjenhøjde med både kunder og kolleger. Braw har en anerkendende ledelsesstil, hvor han udviser stor respekt for den enkelte kollega, og så kan han virkelig skabe energi og begejstring. Han er en udpræget holdspiller, der besidder en intuitiv forståelse af, hvad der skal til for at få hele holdet til lykkes sammen, og så er han ikke bange for at gå foran – også når det er svært, siger Per Bank.
Selv ser Braw Bakir overordentligt meget frem til opgaven.
- Jeg er oprigtigt stolt over at få muligheden for at stå i spidsen for Netto. Men også fuldstændigt bevidst om ansvaret. Alle, der kender mig, ved, hvor meget jeg brænder for Netto, vores stærke DNA, og at vi konstant knokler for at leve op til de forventninger, kunderne har til Netto. Jeg glæder mig virkelig til at fortsætte kædens hastige udvikling sammen med mine passionerede kolleger på tværs af landet, siger Braw Bakir, der får titel som Executive Vice President, Netto Danmark.
Afløser Michael Løve på posten efter knap fem år
Med titlen som landedirektør indtræder Braw Bakir samtidig i Salling Groups øverste ledelsesteam, hvor også blandt andre landedirektørerne for Netto Polen og Netto Tyskland er centrale medspillere. Braw Bakir efterfølger Michael Løve som ansvarlig for Netto Danmark. Om hans bidrag siger administrerende direktør for Salling Group Per Bank:
- Michael har sammen med Braw og resten af det stærke ledelsesteam sikret, at vi har en kæde i særdeles god forfatning. Sidste år opnåede Netto Danmark sin højeste markedsandel og højeste omsætning nogensinde. Samtidig har Michael i sine fem år i Salling Group været en af hovedarkitekterne bag en modernisering af Nettos nye butikskoncept. Jeg ønsker Michael alt det bedste i hans videre karriere, siger Per Bank.
Michael Løve tiltrådte i Netto i sensommeren 2017, hvor han kom til Netto fra B&Q i England.
- Arbejdet med at forny og forbedre Netto-konceptet, styrke ledelseskulturen og skabe grundlag for ekspansion i både Danmark og Polen står for mig som noget af det sjoveste, jeg har været med til i min karriere. I Netto og Salling Group hersker en kultur, hvor man i særlig grad formår at fokusere og løfte i flok, og det har jeg nydt at være en del af, siger Michael Løve.
Michael Løve overdrager de kommende måneder til Braw Bakir, der tiltræder funktionen som landedirektør for Netto Danmark dags dato.
Kort om Braw Bakir:
f. 1983
2022 – Executive Vice President, Netto, Salling Group
2019 – 2022 Salgsdirektør, Netto
2017 – 2019 Regionschef, Netto
2011 – 2017 Distriktschef, Netto
1999 – 2011: Servicemedarbejder, 1. assistent samt butikschef i en række Netto-butikker.
Privat: Gift, to børn, bosat i Skovlunde.
Uddannelse: Teknisk handelseksamen (HTX), etårig HH.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
føtex og Bilka tilpasser sig kundernes ændrede alkoholvaner med nyt sortiment28.3.2025 11:14:36 CET | Pressemeddelelse
Bilka og føtex er til for kunderne, og som direkte respons på livsstilsændringer og nye behov introducerer føtex og Bilka nu et stort sortiment af vinflasker i halv størrelse samt flere alkoholfrie alternativer.
Salling Group når ud til endnu flere kunder med godkendelse af COOP-aftale26.3.2025 11:53:00 CET | Pressemeddelelse
Netto og føtex rykker ind på nye adresser på tværs af Danmark, efter Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen netop har godkendt aftalen, der ender med en overdragelse af 33 COOP-butikker og projekter til Salling Group.
Salling Group styrker ledelsen med to markante profiler11.3.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med to nyoprettede stillinger i topledelsen understreger Salling Group ambitionerne om et styrket kundefokus, innovation, investeringer og opkøb som en del af Aspire 28.
Salling Group køber Rimi Baltic5.3.2025 08:10:00 CET | Pressemeddelelse
Salling Group indgår historisk aftale med svenske ICA Gruppen om overtagelse af dagligvarekoncernen Rimi i Estland, Letland og Litauen. Aftalen er betinget af myndighedernes godkendelse.
føtex i nyt sundhedsfremstød: Prismatcher Nøglehulsvarer med discount og presser på for ny lovgivning28.2.2025 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Sundhed og priser er vigtige parametre, når danskerne skal handle dagligvarer. I føtex vægter de både sundhed og pris højt, og derfor kan kunderne fra i dag købe Nøglehulsvarer til discountpris. føtex har flere planer på sundhedsfronten, men savner tilladelse til at kunne benytte ny sundhedsmærkning
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum