BR slår dørene op til gennemrenoverede legeverdener
![](/data/images/00341/e70a8617-3b16-4b2b-9f00-045fe510e41c-w_720.jpg)
Over tusind kvadratmeter til ren og skær leg venter kun på at blive indtaget. Efter en gennemgribende ombygning åbner BR i Tilst nemlig et spritnyt legeunivers, som er langt fra den typiske legetøjsbutik.
I det nye legeunivers kan butikkens gæster blandt andet stå ved roret på et stort, sejt piratskib, som udgør butikkens centrum. Derudover kan børnene boltre sig i et fortryllende prinsesseslot, på LEGO City-politistationen, i Gurli Gris-huset eller på en af de mange andre legestationer i butikken.
Overalt i butikken er der nemlig mulighed for at gå på opdagelse i forskellige legeområder.
– Vi har glædet os helt vildt til at lægge sidste hånd på vores nye magiske legeunivers. Vi har gjort os umage for at give børnene de allerbedste muligheder for at lege, bruge kroppen, lade sig inspirere og have nogle skønne timer sammen med deres far og mor, når de besøger butikken, fortæller BR kædechef, Charlotte From.
I løbet af de sidste måneder er der blevet knoklet for at introducere BR’s nye koncept i endnu flere BR-butikker rundt i Danmark. I november 2019 åbnede den allerførste magiske legeverden i BR Rødovre, og BR Tilst er dermed den anden BR-butik af sin slags i landet. Senere på sommeren bliver yderligere to BR-butikker forvandlet til fortryllende legeverdener – nemlig BR i Odense og Kolding.
Det skal være sjovt at besøge butikkerne
De nye BR-butikker er dynamisk opbygget og indrettet, så børnene rundt om hvert hjørne i butikken kan udforske nye eventyr. Fokus er ikke længere kun på legetøjet på hylderne, men også på alt det, der følger med af fantasifulde, magiske og sjove oplevelser, som børnene kan kaste sig over, når de besøger BR.
– I BR skal vi stadig have det allerbedste legetøj og sjoveste sortiment. Men vi vil også gerne give små som store en unik oplevelse, når de besøger vores butikker. For det skal være sjovt at besøge en legetøjsbutik. Ganske enkelt. Og intet er bedre end at se de glade børn, der besøger BR, uddyber Charlotte From.
Sikkerheden i top
Åbningen af den ombyggede butik i Tilst bliver dog en anelse anderledes end normalt. Som følge af Covid-19, hvor sikkerheden kommer først, holdes der ikke en decideret åbningsfest. I butikken vil der, som i alle andre BR-butikker, blandt andet være ekstra håndsprit ved indgange og alle legestationer, afstandsmærkninger på gulvet og plexiglas ved kassen – alt sammen for at minimere risikoen for potentiel smitte.
– Vi ville gerne slippe legen løs, og det glæder vi os til. Men vi prioriterer selvfølgelig sikkerheden i vores butikker, så vi sikrer os, at det er en tryg oplevelse for både kunder og medarbejdere at være i BR. Derfor holder vi også øje med kundeantallet i butikken, så børn og forældre kan lege og udforske uden bekymring, siger Charlotte From.
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Salling Group, der blandt andet står bag kæderne Bilka, føtex og Netto, har 26 BR-butikker fordelt over hele landet og en tilhørende webshop.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Netto, Bilka og føtex klar præsenterer nyt og innovativt kødprodukt med flere fordele10.1.2025 08:40:00 CET | Pressemeddelelse
Et alternativ til det velkendte og populære hakkede oksekød er fra næste uge at finde i Salling Groups butikker. En smagfuld fusion af hakket oksekød og kyllingekød er resultatet af grundig produktinnovation, som tilsammen giver et produkt, der fås for første gang i Danmark fra uge tre.
Donation fra Salling Groups kunder: Julemærkehjemmene modtager over en million kroner for Tinka-nissehuer20.12.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Siden november har kunderne kunne købe Tinka-nissehuer i Bilka, BR og føtex. Huerne har i år været så populære, at Salling Group har overrakt en check på 1.250.000 kroner på vegne af kunderne til Julemærkehjemmene.
føtex og Bilka indgår historisk partnerskab med Tjele Gods: Vil sætte ekstra skub i økologien13.12.2024 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Økologiske varer fra Tjele Gods kommer fremover til at pryde hylderne i alle føtex og Bilka butikker. Tjele Gods er ved at skabe Danmarks førende økologiske landbrug, og samarbejdet passer derfor perfekt til føtex og Bilkas ambitioner om at udvide det økologiske varesortiment
Netto og Bilka vinder fornemme vegetariske priser27.11.2024 08:20:00 CET | Pressemeddelelse
Bilka løber med førstepladsen i ‘Bedst-i-pris', når det handler om plantebaserede varer, mens Netto vinder ‘Årets plantebaserede discountsupermarked’. Kåringer, som Dansk Vegetarisk Forening står bag.
Nyt madspildspartnerskab skal redde 6,5 millioner måltider årligt26.11.2024 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
FødevareBanken og Salling Group lancerer MadPlus – et landsdækkende initiativ til bekæmpelse af madspild med en ambition om at inkludere hele detailhandlen i Danmark fra 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum