Bovbjerg Økologi kåres som Årets Frontløber 2020
Årets Frontløber gives til en person eller et projekt som går foran i kampen for bedre dyrevelfærd fra bonde til bord. Og netop bedre dyrevelfærd er essensen af Bovbjergs Økologis avlsarbejde. Bovbjerg Økologi er Danmarks første økologiske opformeringsbesætning, som arbejder på at sikre en sund og økologisk linje af grise. De avler økologiske morgrise til den økologiske produktion, det vil sige de morgrise, der føder grise, der senere skal til slagtning.
Dette gør det muligt for andre økologer at indkøbe økologiske morgrise fremfor konventionelle til deres besætning, noget der i mange år ikke har været en mulighed. Samtidig betyder det økologiske opdræt, at grisene fra dag 1 er tilvænnet økologiske forhold og på den måde sikres også bæredygtighed i hele kæden.
”Bovbjerg er en uvurderlige del af bestræbelserne på at skabe en sundere besætning af økologiske morgrise og de tilbyder desuden deres grise et godt liv på marken. Bovbjergs innovative og unikke arbejde for grisens velfærd er med til at sikre bæredygtighed og dyrevelfærd i hele produktionskæden", siger Britta Riis, Direkte i Dyrenes Beskyttelse.
Et godt griseliv
Bovbjergs økologiske gård, Mosegård, er beliggende i Give, hvor søer og deres smågrise lever under åben himmel i et terræn med både græs og skov. Gården består af 185 ha agerjord og 600 søer plus ungdyr.
”Vi skal behandle dyr og natur ordentligt, for det har vi har råd til. Vi har ingen undskyldning for at have dem under dårlige forhold, fordi vi selv skal overleve. Vi har råd til at give dyrene bedre dyrevelfærd. Jeg synes, det er en stor del af vores rigdom, at vi har råd til at give dyrene god dyrevelfærd”, siger Henrik Bovbjerg.
Henrik Bovbjerg er meget glad for prisen. For ham er det anerkendelse af det arbejde han selv syntes er utrolig vigtigt og han bliver utrolig overrasket da Områdeformand Leila Andersen overraskede den intetanende landmand i sit hjem i Give.
[Faktaboks]: Årets Dyreven
- Dyrenes Beskyttelse har siden 1960 uddelt priser til de mennesker, der leverer en lang og utrættelig indsats for dyrene.
- Hvert år nominerer Dyrenes Beskyttelse en række personer, til de tre forskellige priser Årets Helt, Årets Brobygger og Årets Frontløber. Herefter stemmer danskerne på deres favorit, og der findes tre vindere ud fra danskernes stemmer.
- Hædersprisen, Årets Dyreven, vælges mellem de tre vindere. Denne pris vælges af Dyrenes Beskyttelses bestyrelse.
- Hædersprisen for Årets Dyreven 2020 Team Servicehunden
- Prisen for Årets Helt 2020 Henrik Taagaard, Nordjyllands Politi
- Prisen for Årets Brobygger 2020 Team Servicehunden
- Prisen for Årets Frontløber 2020 Bovbjerg Økologi
Nøgleord
Kontakter
Medievagten i Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelses medievagt er tilgængelig døgnet rundt for henvendelser pr. mail eller telefon (modtager ikke SMS)
Billeder

Information om Dyrenes Beskyttelse
Vi hjælper dyr i nød, stopper overgreb mod dyr og kæmper for et respektfuldt og bæredygtigt forhold mellem dyr, mennesker og natur.
Følg pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dyrenes Beskyttelse
Skrald fra sommerens fester bliver dødsfælder for dyrene27.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens mange festivaler og udendørsarrangementer betyder hvert år mere skrald i den danske natur. Skraldet skæmmer ikke blot landskabet, men kan også være livsfarligt for vilde dyr. Dyrenes Beskyttelse opfordrer danskerne til at rydde op efter sig, når festen er forbi.
Landbrugets løftebrud: Fortsat 25.000 døde pattegrise om dagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal afslører status quo i dansk svineproduktion. Hver dag dør over 25.000 pattegrise i Danmark – det samme niveau som sidste år, trods løfter om forbedringer. Dyrenes Beskyttelse kritiserer den manglende handling og efterlyser konkret regulering frem for frivillige hensigtserklæringer.
Opråb til hundeejere: Disse halsbånd må du ikke længere bruge25.6.2025 14:33:44 CEST | Pressemeddelelse
Fra 1. juli bliver pighalsbånd forbudt for hundeejere i Danmark. Dyrenes Beskyttelse glæder sig over de nye regler og minder om, at stødhalsbånd allerede har været ulovlige i mange år – selvom de stadig formodes brugt i det skjulte.
Pak hækkesaksen væk lidt endnu – og red liv i din have23.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For fugleunger, insekter og pindsvin er haven et sted, hvor de kan finde ro, skjul og føde - men hvert år går de en farlig sommer i møde med skarpe sakse og hækkeklippere. Dyrenes Beskyttelse advarer derfor haveejere imod at klippe hækken for tidligt.
Dyrenes Beskyttelse jubler over EU-forbud mod mink20.6.2025 14:34:21 CEST | Pressemeddelelse
Dyrevelfærden bliver styrket i Europa. Fredag satte EU nemlig mink på sin invasivliste, hvilket også betyder forbud mod minkavl fra 2027. Det vækker stor glæde hos Dyrenes Beskyttelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum