Børns Vilkår: Så kan børnene endelig komme i skole – nu skal de hjælpes godt tilbage i fællesskaberne
6.5.2021 06:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse

Det er en glædens dag i dag, hvor børn og unge over hele landet kan vende tilbage til skole på fuld tid. Ikke alle skoler er helt klar til at tage imod alle endnu – men der er fuld genåbning på vej, og det er det vigtigste.
Nu venter så et stort trivselsarbejde for både lærere, pædagoger og forældre, siger Sanne Lind, som er børnefaglig konsulent i Børns Vilkår:
”Børnene vil have vidt forskellige oplevelser med sig i bagagen, når de kommer tilbage i skole. Nogle har haft det helt fint derhjemme med onlineundervisning, mens andre har mistrivedes og måske slet ikke set jævnaldrende. Genåbningen vil generelt være præget af en periode, hvor det sociale fællesskab ikke er faldet på plads, og der er usikkerhed om roller, rammer, rutiner og relationer,” siger hun.
"Kan jeg leve op til vennernes forventninger?"
På BørneTelefonen har den seneste nedlukning betydet, at der især har været mange samtaler om ensomhed, når børn og unge har henvendt sig om corona, og den seneste måned har trivsel i klassen også fyldt meget.
En pige skriver for eksempel, at hun synes, hun har taget på under corona-nedlukningen og derfor er bange for at skulle starte i skole igen, fordi hun blandt vennerne er kendt som 'den tynde pige'. Hun frygter, at hun ikke længere kan leve op til deres forventninger.
”Eksemplet understreger, hvorfor det er så vigtigt, at vi har fokus på at få alle godt tilbage i fællesskaberne i den kommende tid. For mange børn og unge vil den sociale muskel være ude af træning, og flere vil opleve usikkerhed og angst for, om det hele nu også bliver som før,” siger Sanne Lind, som samtidig peger på, at nogle børn også vil opleve en bekymring for, om de er kommet bagud i skolen.
Sådan kan forældre bakke op om klassefællesskabet
Skolen spiller en nøglerolle i trivselsarbejdet, men også forældrene kan gøre meget, siger Sanne Lind:
”Nogle børn vil måske i starten have brug for særaftaler, som forældre kan aftale nærmere med barnets lærer. Samtidig kan forældre bakke op om klassefællesskabet ved f.eks. at opfordre deres barn til at støtte klassekammerater, der virker til at have det svært. Det er vigtigt for alle børn og unge at føle sig som en del af fællesskabet i klassen og mærke, at de er savnet, hvis de ikke kommer i skole,” siger Sanne Lind.
Under anden nedlukning introducerede Børns Vilkår et gratis online-besøg om trivsel, som over 400 klasser har booket indtil videre. Interessen har været så stor, at Børns Vilkår i en kort periode måtte lave venteliste. Der er fortsat mulighed for at booke et tema, der netop handler om at vende tilbage til klassefællesskabet efter en lang nedlukningsperiode.
Find Børns Vilkårs gode råd til fagpersoner og til forældre
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459Billeder
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Vold mod børn med etnisk minoritetsbaggrund bliver sjældent opdaget1.5.2026 05:02:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn med etnisk minoritetsbaggrund fylder knapt tre gange så meget i sigtelsessager om vold i familien, som de udgør i den samlede børnebefolkning. Samtidig får kommunerne færre underretninger om børnegruppen. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår.
Landsindsamling resulterer i 16 mio. kr. til BørneTelefonen og HØRT10.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pengene er talt op efter Børns Vilkårs landsindsamling, der blev afviklet søndag den 22. marts. Resultatet lyder på 16 millioner kroner.
18.300 indsamlere støtter Børns Vilkårs landsindsamling for at sikre døgnåben rådgivning til børn og unge22.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag afholder Børns Vilkår landsindsamling, og tusindvis af indsamlere har tilmeldt sig. Pengene går til at holde rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT åbne døgnet rundt, så børn og unge altid kan få en voksen i røret, på sms eller chat, når de står alene med svære tanker.
Holger Runes spillersæt, privat foredrag med Claus Meyer og en specialdesignet kjole af Søren Le Schmidt kommer i dag under hammeren til fordel for Børns Vilkår4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går en helt særlig auktion i luften, når Bruun Rasmussen, i anledning af Børns Vilkårs Landsindsamling 2026, åbner for bud på en række eksklusive gaver og oplevelser. Alle indtægter går til den fortsatte drift af rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT, der holder åbent døgnet rundt.
Samvær med biologiske forældre kan være en stor belastning for anbragte børn og unge3.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor meget og hvordan anbragte børn og unge ønsker samvær med deres biologiske forældre. Systemet gør det dog svært at tilpasse og suspendere samværet, siger både fagpersoner og unge med anbringelseserfaring i ny rapport fra Børns Vilkår.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
