Børns Vilkår: Positivt at regeringen vil knække kurven af psykisk mistrivsel – men hvorfor er det ikke en akut indsats?

Den nye regering har fremlagt sin politik, og Børns Vilkår bemærker, at børn og unges trivsel er nævnt i regeringsgrundlaget med fokus på forebyggelse. Det er positivt.
Bl.a. vil regeringen nedsætte en kommission, der skal foreslå anbefalinger til, hvordan mistrivsel kan forebygges og afhjælpes, hvilket kan danne grundlag for den nationale handlingsplan, Børns Vilkår længe har efterspurgt. Det er i den forbindelse vigtigt, at kommissionen sammensættes med repræsentanter fra civilsamfundet.
Børn og unges trivsel er desværre ikke nævnt som en af de akutte indsatser i regeringsgrundlaget, og det er bekymrende.
”Der er ingen tid at spilde, når det gælder kampen mod den stigende mistrivsel. Vi anerkender, at der er opmærksomhed på det her område, men det står ikke tydeligt frem, hvordan regeringen her og nu vil hjælpe de tusindvis af børn og unge, som er i mistrivsel. Det er afgørende med en styrket tidlig indsats, så vi undgår, at så mange børn og unge får brug for hjælp i psykiatrien. Vi skal se på de rammer og regler, der presser børn, både i dagtilbud, folkeskolen, fritidslivet og på ungdomsuddannelserne,” siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår.
Børns Vilkår mener også, det giver anledning til bekymring, at regeringsgrundlaget ikke nævner betydningen af kvaliteten af landets daginstitutioner, ligesom inklusion ikke er nævnt – på trods af, at den i flere nylige undersøgelser har vist sig at have slået fejl.
”Børn og unge fylder for lidt i regeringsgrundlaget. Børns Vilkår vil kæmpe for, at børn og unges stemmer kommer til at fylde langt mere,” siger Rasmus Kjeldahl.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459Billeder
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Hundredvis af skoleklasser har skrevet aviser under temaet ”Du er god, som du er” – nu hædres vinderne i JP/Politikens Hus9.3.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Seks skoleklasser har vundet årets Mediekonkurrence under temaet ”Du er god, som du er”. Den 9. marts hædres de i JP/Politikens Hus i København, hvor hver klasse får overrakt diplomer og 5.000 kroner til klassekassen.
Fire ud af ti børn og unge er udsat for ubehagelige og uønskede oplevelser online: ”Jeg får en masse hate på TikTok men igår fik jeg en dødstrussel.”2.3.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
At få tilsendt ubehagelige videoer, få hadefulde kommentarer og uønsket opmærksomhed fra fremmede er en del af mange børn og unges digitale hverdagsliv. Fire ud af ti har oplevet noget uønsket på nettet inden for et halvt år, viser ny rapport fra Børns Vilkår og TrygFonden.
Børns Vilkår udvider markant i Aarhus – nu kan endnu flere børn og unge få hjælp28.2.2023 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Børns Vilkår rykker i dag officielt ind i Æggepakkeriet i Aarhus. Det betyder, at organisationen nu kan hjælpe endnu flere børn og unge på bl.a. BørneTelefonen. Oprustningen understøttes af et nyt treårigt partnerskab mellem Børns Vilkår og Aarhus Kommune, der har fokus på den mentale trivsel blandt kommunens børn og unge.
Over halvdelen af små børn oplever tit at få skældud af en forælder22.2.2023 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sur, ked af det eller bange. Det er nogle af de følelser, små børn kan sidde tilbage med, når mor eller far skælder dem ud. Konflikterne fører i flere tilfælde til, at barnet får en timeout væk fra resten af familien, og det sker, selvom barnet ikke altid forstår hvorfor. Det viser en ny undersøgelse blandt 1.153 børnehavebørn, som Børns Vilkår har lavet.
1 ud af 4 børn i Danmark oplever at have en forælder med psykisk sygdom – for første gang er de samfundsmæssige omkostninger undersøgt19.1.2023 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport undersøger for første gang de samfundsmæssige omkostninger, der følger med det faktum, at hvert fjerde barn i Danmark oplever at have en forælder med psykisk sygdom, inden de fylder 16 år. Det svækker børnenes muligheder i livet og er dyrt for samfundet. Syddansk Universitet har lavet rapporten for Spørg mere – et partnerskab mellem Børns Vilkår, Psykiatrifonden og Ole Kirk’s Fond.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum