Børns Vilkår giver børnene en stemme ved kommunalvalget
4.11.2021 05:00:00 CET | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Højt skolefravær, lave normeringer i dagtilbud og besparelser. Det er hverdag i mange kommuner i hele landet, og kommunalpolitikerne har muligheden for at gøre noget ved problemerne.
Frem mod kommunalvalget den 16. november vil Børns Vilkår sætte fokus på udfordringerne ved at gå i dialog med borgere og kommunalpolitikere. Børnenes Valgbus kører fra Valby den 4. november og besøger i alt seks af landets kommuner.
”Kommunalpolitikerne har stor betydning for børns hverdag og trivsel. De kan beslutte at løfte kvaliteten i dagtilbuddene og give skolerne de optimale rammer for at hjælpe børn, der mistrives og har fravær. Derfor skal vælgerne vide, hvad kandidaterne vil, inden de sætter deres kryds 16. november,” siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår.
Skolefravær skal ned
Med Børnenes Valgbus vil Børns Vilkår blandt andet sætte fokus på skolefravær. Mere end 61.000 børn havde sidste skoleår et fravær på over 10 procent.
Ifølge en ny undersøgelse fra Børns Vilkår og Egmont Fonden efterspørger mange lærere mere tid, viden og hjælp udefra til at forebygge og håndtere fraværet. Samtidig har forældre fortalt, at de føler, de skal være tovholdere på deres barns fraværssag.
Kommunerne har mulighed for at skabe en mere klar rolle- og ansvarsfordeling, så hverken pædagoger, lærere eller forældre skal stå alene med håndteringen af bekymrende skolefravær og ved præcis hvor, hvordan og hvornår de kan få den rette hjælp.
Dagtilbud af højere kvalitet
Under turen rundt i landet vil Børnenes Valgbus også sætte fokus på de mindste børn og kvaliteten af kommunernes dagtilbud.
Der er mange steder stor mangel på pædagogisk personale med tid og kompetencer til at møde børnenes behov. En undersøgelse fra Børns Vilkår viser, at mere end hvert sjette barn mange gange har oplevet, at en voksen i børnehaven har råbt vredt ad dem, og at det gør dem bange og kede af det. Skæld ud kan opstå, hvis der er for få voksne eller for lidt opkvalificering og efteruddannelse af personalet.
”Børnene har brug for, at vi som voksne sætter vores kryds hos de kandidater, der vil prioritere børn og unges trivsel og udvikling. Børnenes Valgbus kører ud for at sikre, at så mange som muligt giver børnene deres stemme ved det forestående kommunalvalg,” siger Rasmus Kjeldahl.
Her stopper Børnenes Valgbus
Torsdag den 4. november: Taastrup Station kl 7-9 og Torvet i Kalundborg kl. 13-15
Onsdag den 10. november: Byens Plads i Billund kl. 7-9 og Store Torv i Holstebro kl.15-17
Torsdag den 11. november: Skanderborg station kl 7-9 og Springvandspladsen i Hjørring kl. 15-17
Fakta om Børnenes Valgbus
Børnenes valgbus besøger frem mod kommunalvalget seks udvalgte kommuner, som står med nogle af de udfordringer på børneområdet, som mange af landet kommuner oplever.
Valgbussen sætter kommunalpolitikerne i stævne og medbringer politiske anbefalinger til et godt børneliv.
Valgbussen taler også med borgerne om, hvordan de kan være med til at give børnene en stemme ved kommunalvalget den 16. november.
Valgbussen er bl.a. bemandet med frivillige fra BørneTelefonen, som hver dag taler med børn om deres tanker og udfordringer.
Kontakter
Børns Vilkårs politiske arbejde: Ingrid Hartelius Dall, juridisk seniorrådgiver, +45 26816512
Praktiske detaljer omkring Børnenes Valgbus: Tine Lund-Bretlau, kampagneansvarlig, tine@whitecloud.dk, +45 26830970
Billeder
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
18.300 indsamlere støtter Børns Vilkårs landsindsamling for at sikre døgnåben rådgivning til børn og unge22.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
I dag afholder Børns Vilkår landsindsamling, og tusindvis af indsamlere har tilmeldt sig. Pengene går til at holde rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT åbne døgnet rundt, så børn og unge altid kan få en voksen i røret, på sms eller chat, når de står alene med svære tanker.
Holger Runes spillersæt, privat foredrag med Claus Meyer og en specialdesignet kjole af Søren Le Schmidt kommer i dag under hammeren til fordel for Børns Vilkår4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
I dag går en helt særlig auktion i luften, når Bruun Rasmussen, i anledning af Børns Vilkårs Landsindsamling 2026, åbner for bud på en række eksklusive gaver og oplevelser. Alle indtægter går til den fortsatte drift af rådgivningslinjerne BørneTelefonen og HØRT, der holder åbent døgnet rundt.
Samvær med biologiske forældre kan være en stor belastning for anbragte børn og unge3.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor meget og hvordan anbragte børn og unge ønsker samvær med deres biologiske forældre. Systemet gør det dog svært at tilpasse og suspendere samværet, siger både fagpersoner og unge med anbringelseserfaring i ny rapport fra Børns Vilkår.
Ny rapport: Mange ukrainske børn og unge er isolerede og ensomme i danske skoler. Næsten hver fjerde giver udtryk for at mistrives23.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fire år inde i krigen i Ukraine har mange ukrainske udskolingselever fortsat svært ved at finde fodfæste i de danske almene skoleklasser. Sproglige barrierer, ensomhed og svært tilgængelige fællesskaber præger deres hverdag i skolen, og mange mistrives. Det viser en ny rapport fra Børns Vilkår.
Flere end 500 skoleklasser har skrevet aviser om ‘valg’. De bedste bliver fejret i JP/Politikens Hus d. 11. marts18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 500 skoleklasser fra hele landet har deltaget i årets Mediekonkurrence, hvor eleverne har produceret deres egne aviser under temaet ‘valg’. Nu er de otte vinderklasser fundet. D. 11. marts bliver de fejret i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København, hvor hver klasse præmieres med diplomer og 5000 kroner til klassekassen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum