Børnetegninger øger donationerne ved flaskeautomaten
1.5.2020 11:30:05 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
Når man har afleveret sine tommeflasker i Irma, kan man vælge at donerer beløbet til Mødrehjælpen. Det indbragte sidste år en halv million kroner til trængte børnefamilier i Danmark. Men efter at flaskepantautomaterne er blevet dekoreret med tegninger fra de børn, hvis familier har fået hjælp, er donationerne vokset med 20 pct. Det viser en opgørelse fra marts og april.
Irmas direktør Søren Steffensen glæder sig over, at flere af Irmas kunder vælger at støtte Mødrehjælpen.
”Det bliver meget konkret, når børnene med deres egne ord og tegninger siger tak for hjælpen. Og det, tror jeg, går lige i hjertet på vores kunder. Personligt er jeg både rørt og stolt over, at vi på denne måde kan hjælpe de familier, der har det allersværest,” siger Søren Steffensen.
Målet er at hjælpe 2500 børnefamilier inden 1. november 2021. Det skal ske ved pantdonationer og ved salg af nye kunstplakater. Irma har indgået et samarbejde med Mødrehjælpen og tre kunstnere, der i løbet af året skal lave en kunstplakat hver. Overskuddet fra salget går ubeskåret til Mødrehjælpens arbejde for udsatte børnefamilier og gravide.
”Irma har en lang tradition for at samarbejde med kunstnere. Tidligere har det hovedsageligt været kunstdåser, nu er turen komme til kunstplakater. Kunsten er en anden måde, et andet sprog, hvorpå vi kan formidle hjælpen, som Mødrehjælpen giver til sårbare familier, og som Irma støtter op om. Vi tror på et samarbejde, hvor kunstnernes udtryk, stil og energi får plads til at fortolke et emne”, siger Søren Steffensen.
Den første plakat er lavet af kunstneren ”Mormor” aka Kristian Djurhuus, der har kreeret et kunstværk ud fra sætningen: ”Alle kan blive ramt af livet”:
“Vores liv består af en fantastisk lang række øjeblikke. Nogle er smukke, meningsfulde eller vigtige - mens andre øjeblikke kan være svære, sørgelige eller livsdefinerende. For at kunne leve som et menneske, tror jeg vi skal være gode til at acceptere alle disse elementer, som en del af vores fælles tilværelse," fortæller Kristian Djurhuus.
Værket hedder ”Kærlige Minder Cafe”, og kan købes på mødrehjælpens webshop.
Hos Mødrehjælpen er direktør Ninna Thomsen glad for den ekstra håndsrækning til børnefamilierne:
”Alle familier kan komme i en sårbar situation, men det er langt fra alle, der har nogen at række ud til, når krisen kradser, eller tilværelsen slår knuder. Og det kan have alvorlige konsekvenser for børn, hvis mor og far er i krise. Mødrehjælpens rådgivning har fokus på at styrke forældrene, så de bliver i stand til at give deres børn kærlighed og tryghed i opvæksten.”
Kontakter
Irma: Kædedirektør Søren Steffensen: 5221 2801
Mødrehjælpen: Mathilde Torp Carlsen: 3145 4858
Kunstneren Kristian Djurhuus ”Mormor”: 2284 1698
Billeder
Links
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
365discount klar med markant prisfald på de mest populære varer4.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver billigere at købe dagligvarer i 365discount fra i morgen, tirsdag den 5. maj. Cirka 100 af de mest populære varer bliver sat ned med op til 47 procent. Det sker i en ny pris-satsning hvor varerne får en ny fast lav pris i 365discount. Der er altså ikke tale om varer, som sættes ned i en kort, afgrænset periode. Tiltaget kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det vil 365discount gøre op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mange andre mejerivarer. Nu kommer næste trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, pålæg, brød, pasta og bleer. ”Vores kunder skal være sikre på, at de hver dag kan få de varer de bruger mest til de mest konkurrencedygtige priser i 365discount” siger kædedirektør Michael Tilsted. ”Vi har det seneste år vundet en række pris-test som de billigste på markedet. Den p
Coop indfrier 2025 klimamål med en CO2-reduktion på 79,2% og øger ambitionen med et netto nul klimamål i 20501.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop har nået sit mål om at reducere CO2-udledningen fra egen drift med minimum 75 procent i 2025, helt præcis med 79,2 procent målt fra 2018. Det er omtrent 58.000 ton CO2. Resultatet kommer efter en årelang indsats for at sænke energiforbruget på Coops lagre, kontorer og i butikkerne. I den tid har Coop investeret mere end 150 millioner kr. i energioptimerende tiltag.
Coop fjernede babypudder ud fra et forsigtighedsprincip. Nu er babypudder tilbage med majs i stedet for talkum29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2024 fjernede Coop alt babypudder fra hylderne. Det skete ud fra et forsigtighedsprincip, da en af de centrale ingredienser i pudderet, nemlig talkum, kom under mistanke for at være kræftfremkaldende. Nu er babypudder tilbage i Coops butikker, men den nye variant fra Änglamark er lavet på majs i stedet for talkum.
Købstædernes Forsikring indgår partnerskab med Coop24.4.2026 10:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Købstædernes Forsikring og Coop indgår et nyt partnerskab, der styrker Coop Forsikringer og tilbyder trygge og konkurrencedygtige forsikringsløsninger med mulighed for endnu mere bonus til medlemmerne.
FDB Møbler vender underskud til overskud22.4.2026 11:22:56 CEST | Pressemeddelelse
Efter flere år med underskud er FDB Møbler nu tilbage i plus. Årsregnskabet viser en markant forbedring af bundlinjen og markerer et vigtigt vendepunkt for den danske møbelvirksomhed. Fra minus 6.3 mio. før skat i 2024 til plus 1.5 mio. i 2025. Udviklingen er resultatet af en række målrettede strategiske tiltag. En central ændring var ophøret af samarbejdet med Coop om salg via coop.dk. Det har givet FDB Møbler mulighed for at etablere sin egen online salgskanal og styrke sit selvstændige brand. Den nye tilgang har haft en tydelig positiv effekt på både omsætning og indtjening. Samtidig har virksomheden skærpet sit fokus på det danske marked og optimeret sin fysiske tilstedeværelse ved at opgradere placeringen af de butikker, der videreføres. Derudover har et vedvarende fokus på omkostninger og et opgør med tidligere arbejdsgange bidraget til en mere effektiv forretning. “Det her resultat er først og fremmest skabt af vores medarbejdere, som har løftet niveauet i takt med, at vi har se
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

