Børn kan nu få hjælp på BørneTelefonen i de tidlige morgentimer: »Det eneste, jeg har lyst til, er at blive i min seng«

»Det eneste, jeg har lyst til, er at blive i min seng, og jeg vil ærlig talt bare gerne dø. Når jeg vågner om morgenen ved tanken om skole, går jeg helt i stå og kan ikke finde ud af noget.«
Sådan har en 12-årig pige skrevet til BørneTelefonens brevkasse. Pigen er ikke alene om at føle sig modløs, når hun vågner om morgenen. I en spørgeundersøgelse, som Børns Vilkår gennemførte på BørneTelefonen.dk i 2019, svarer over halvdelen, at de sjældent eller aldrig har lyst til at stå op om morgenen. De er trætte, har skænderier i familien, problemer i skolen eller perioder med meget stress.
»BørneTelefonen er til for, at børn og unge har et sted at henvende sig, når deres følelser bliver for store og tunge. Vi vil være til rådighed, når børnene har brug for det, og det har de også om morgenen. Derfor er det både glædeligt og vigtigt, at vi nu kan have frivillige rådgivere klar allerede fra klokken syv,« siger direktør i Børns Vilkår, Rasmus Kjeldahl.
Kampagne udløser 1 million kroner til at udvide åbningstiden
Sidste år var der over 5.000 ubesvarede henvendelser på BørneTelefonen i tidsrummet 7 til 9 – hvor der altså indtil nu har været lukket.
Den udvidede åbningstid kan lade sig gøre takket være et samarbejde mellem Børns Vilkår og Circle K. Siden januar har man i Circle K forretninger landet over kunnet købe Børnekaffe, som er kaffe i en specialdesignet kop, der koster 2,5 kroner ekstra per styk. Dét beløb har Circle K fordoblet, så der samlet er gået 5 kroner per kop til Børns Vilkår.
I alt blev der solgt 114.000 kopper BørneKaffe i perioden 7. januar til 31. marts 2020. Med en ekstra donation fra kunderne og Circle K har Børns Vilkår i alt modtaget 1 million kroner.
”De penge, vi sammen har sikret til Børnetelefonen, kommer til at gøre en kæmpe forskel for tusindvis af børn og unge. Vi er meget ydmyge omkring vores rolle i det her, og vi ved, at det kun kan lade sig gøre, fordi vi har de bedste kunder i Danmark – og de mest dedikerede medarbejdere”, siger adm. direktør Mette Uglebjerg fra Circle K Danmark.
Fakta
· En spørgeundersøgelse på BørneTelefonen.dk (2019) viser, at mange børn har det svært om morgenen. Over halvdelen (54 %) svarer, at de sjældent eller aldrig har lyst til at stå op om morgenen.
· Hver gang en kunde har købt en kop BørneKaffe, har de støttet Børns Vilkår med 2,50 kroner. Cirkle K har fordoblet beløbet til 5 kroner per kop.
· BørneKaffe har været til salg i Circle K’s butikker i perioden 7. januar – 1. marts 2020.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459Billeder
Information om Børns Vilkår
Følg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
BørneTelefonen og HØRT ruster sig til julen, hvor konflikter og tunge tanker præger samtalerne med børn og unge22.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sidste år havde BørneTelefonen og HØRT knap 1.200 samtaler med børn og unge i juledagene fra d. 23. til den 31. december. Det er forventningen, at der også i år vil være travlt på linjerne, og derfor skruer organisationen op for kapaciteten, så flere frivillige rådgivere har mulighed for at tage vagt i julen.
Børns Vilkår: 111.123 børn havde højt fravær sidste år - et systemisk svigt, der kræver målrettet indsats17.12.2025 09:42:05 CET | Pressemeddelelse
111.123 elever havde over 20 fraværsdage sidste skoleår. Det svarer til hver femte elev i den danske folkeskole. Børns Vilkår kalder det et systemisk svigt og efterlyser ambitiøse investeringer og mærkbar handling.
Ny rapport: Alt for mange børn i Danmark lever med alvorlige svigt som vold, misbrug og overgreb25.11.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Alt for mange børn i Danmark bliver svigtet af voksne, der burde passe på dem. Antallet af børn, der er ofre for anmeldte seksualforbrydelser, er på sit højeste i 10 år, og mere end hver tredje dansker ville tøve med at foretage en underretning, hvis vedkommende havde kendskab til, at et barn blev udsat for fysisk vold. Det viser Børns Vilkårs statusrapport ’Svigt af Børn i Danmark’, der i dag udkommer for niende år i træk.
Mange børn af forældre med psykisk sygdom ender i udsathed – skolefravær er et af de tidlige tegn, viser ny analyse13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Børn af forældre med psykisk sygdom er i større risiko for at mistrives og få det svært senere i livet. Alligevel går mange af disse børn under radaren og må klare sig selv. En ny stor registeranalyse viser bl.a., at lav trivsel i skolen og højt fravær er vigtige pejlemærker for, hvordan børnene vil klare sig.
Landsdækkende kampagne til unge i nattelivet ruller ud igen15.10.2025 06:35:00 CEST | Pressemeddelelse
Om natten, når de fleste sover, kontakter unge Børns Vilkårs anonyme rådgivningslinje HØRT. De tunge temaer som konflikter i relationer, selvmordstanker og vold fylder langt mere end om dagen. For andet år i træk er HØRT derfor til stede i nattelivet på garderobemærker, så flere unge opdager, at der døgnet rundt er en lyttende voksen at række ud til.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
