Børn i Yemen tæt på at dø af sult: Danmark støtter med 125 millioner kroner
”Krisen i Yemen bliver desværre ofte overset, selvom situationen for landets indbyggere er dybt kritisk, og der nu er fare for egentlig hungersnød. Der er stort behov for flere midler til de humanitære indsatser, hvis vi skal undgå en sultkatastrofe. Derfor har jeg besluttet at yde i alt 125 millioner kr. til Yemen. Jeg håber, Danmark dermed kan være med til at forbedre situationen for de mange udsatte i Yemen, ikke mindst børnene,” siger udviklingsminister Flemming Møller Mortensen.
I Yemen har mere end 16 millioner mennesker så svært ved at skaffe mad til sig selv og familien, at de sulter. For 5 millioner af dem er det så svært, at de er tæt på hungersnød, hvilket betyder at de er i akut fare for at dø af sult.
Bidraget blev annonceret på en international konference i dag den 1. marts. Konferencen med FN, Sverige og Schweiz som værter havde fokus på situationen for befolkningen i Yemen og sikring af midler til de humanitære indsatser i landet, som er stærkt underfinansierede.
Yemens behov for nødhjælp og beskyttelse kræver ifølge FN tæt på fire milliarder USD. Krisen har sit udspring i konflikten mellem den yemenitiske regering og houthi-oprørerne, der har stået på siden 2015.
Konfliktens parter har gentagne gange brudt den humanitære folkeret og begrænser fortsat adgangen for humanitære organisationer. Der er et presserende behov for at styrke beskyttelsen af civilbefolkningen i landet og sikre dem langt bedre adgang til bl.a. sundhedsydelser, skolegang, vand og sanitet. COVID-19-pandemien og dens socioøkonomiske konsekvenser gør situationen for befolkningen endnu vanskeligere.
”Det er helt afgørende, at alle parter i konflikten i Yemen øjeblikkelig sikrer adgang for den humanitære bistand, og at de respekterer internationale humanitære regler og menneskerettighederne. Der må ikke lægges hindringer i vejen for de humanitære organisationer – de skal have fuld adgang til dem, der har behov for hjælp,” siger Flemming Møller Mortensen.
Fakta
De 125 millioner kr. til humanitære indsatser i Yemen kanaliseres gennem FN’s humanitære landefond for Yemen, UNICEF, Internationalt Røde Kors og danske civilsamfundsorganisationer. Danmarks samlede humanitære bistand til Yemen siden krigens start i 2015 udgør 890 millioner kr.
Krisen i Yemen har stået på siden 2015. Millioner af mennesker står uden sikkerhed og uden adgang til tilstrækkelig mad, vand, sundhedsydelser og skolegang. FN vurderer, at Yemen er på randen af en egentlig sultkatastrofe.
For yderligere information: Kontakt presserådgiver for ministeren for udviklingssamarbejde Thorleif Ravnbak 25 74 91 50
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
EU-formandskabet lukker foreløbig aftale om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester6.11.2025 12:26:09 CET | Nyhed
Det danske formandskab leverer resultater. Onsdag aften lykkedes det formandskabet at lukke en foreløbig aftale med Europa-Parlamentet om forslaget om opgørelse af drivhusgasemissioner fra transporttjenester.
Det danske EU-formandskab lander aftale om yderligere EU-investeringer i forsvar6.11.2025 12:22:09 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab, Europa-Parlamentet og Europa-Kommissionen har landet en aftale om, at yderligere midler i det nuværende EU-budget skal anvendes på forsvar. I praksis betyder det, at en række eksisterende EU-programmer er blevet tilpasset, så de over de kommende to år i større grad kan anvendes til at finansiere forsvarsrelaterede projekter og således understøtte Europas oprustning.
Kommissionens årlige udvidelsesrapport viser positive fremskridt blandt en række kandidatlande5.11.2025 16:06:47 CET | Pressemeddelelse
Kommissionen har tirsdag den 4. november fremlagt sin årlige udvidelsesrapport.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn4.11.2025 12:33:28 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 5. november 2025 kl. 14.00.
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
