Børn får teater ind i hjerterne
10.3.2022 08:27:18 CET | Esbjerg Kommune | Pressemeddelelse

Hvad er det nu lige teater er? Det kan være lidt svært helt at holde styr på, når man er fem år. Men børnene i Kahytten i Skads har en god idé om det. Det er nemlig noget med nogle tricks på en scene, mener de. Eller dukketeater. Eller noget uhyggeligt lige som i en gyserfilm. Uanset børnenes erfaringer får de nu teater helt ind under huden, for lige som mange andre af Esbjerg Kommunes daginstitutioner er Kahytten en del af Festivalens Hjerte, der skal få teateroplevelserne til at blomstre for de yngste publikummer, når Esbjerg Kommune fra den 27. marts til 3. april er vært for verdens største teaterfestival.
Teater på børnenes niveau
I Esbjerg Kommune oplever Aprilfestivalen usædvanlig stor interesse for Festivalens Hjerte, som knap 600 børn fra 11 daginstitutioner får fornøjelsen af. Det er fire gange så mange børn som på tidligere festivaler. Konkret får hver daginstitution inden festivalen besøg af en teaterforestilling, og både før og efter deltager børnene i en workshop, hvor de får rettet deres opmærksomhed mod det at opleve teater.
”Det hele foregår på børnenes niveau og handler om at klæde dem på til at være publikum og på deres egen måde fortolke, hvad de har set. Dansk børneteater er noget af det bedste i verden, og mange af teatrene er samlet til Aprilfestival, hvor vi selvfølgelig håber, at børnene får lyst til at opleve mere teater og tager deres familier med ud til festivalens mange forestillinger,” siger kunstformidler Maren Grosen, der holder workshops for Festivalens Hjerte.
Kreative pauser
Under selve festivalen kan børnene besøge Festivalens Hjertes to hjerterum på henholdsvis Hovedbiblioteket og i Musikhuset Esbjergs foyer, hvor børnene i festivalens weekend fra den 1. til 3. april kan holde kreative pauser. Med mobilen kan børnene tage billeder af det, der optager dem mest ved oplevelsen i teatret, og bagefter få billederne printet i hjerterummene, hvor de arbejder videre med dem, så de bliver en del af et stort fælles værk.
Festivalens Hjerte er finansieret af Nordea-fonden, lige som Esbjerg Kommune har givet et ekstra tilskud for at få alle de tilmeldte børn med. Esbjerg Kunstmuseum og teaterBLIK fra Fanø er medskabere af Festivalens Hjerte og er klar til at møde en masse teaterglade og kreative børn.
”Glæd jer til at træde ind i hjerterummene. Her kan både børn og voksne forlænge deres teateroplevelser ved at sætte ord og billeder på dem gennem små kreative eksperimenter, lyd og billedkunst. Det vil være forskelligt, hvad de to hjerterum byder på, og den stærke tilslutning til Festivalens Hjerte i Esbjerg Kommune er en kæmpe glæde, så vi håber, den fortsætter ind i weekenden den 1.–3. april. Vi står i hvert fald klar med åbne hjerter,” lyder det fra Birgitte Ørom og Diana Boholm fra Esbjerg Kunstmuseum.
Kontakter
Kirsten Bisgaard Kirchner, eventkoordinator, Esbjerg Kommune, tlf. 20 33 62 66, kikir@esbjerg.dk
Naja Birke, konsulent, Teatercentrum, tlf. 31 50 59 42, nb@teatercentrum.dk
Billeder


Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Flere plejefamilier søges – mød os til åbent hus27.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Har du overskud, omsorg og lyst til at gøre en forskel for et barn? Så inviterer Familieplejen i Esbjerg, Varde og Vejen Kommuner til åbent hus om livet som plejefamilie.
Festugens musikprogram vokser: Seks nye koncerter på plakaten27.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge udvider musikprogrammet med seks nye navne, og publikum kan glæde sig til, at både kendte artister, nye stemmer og lokale kræfter går på scenen.
Esbjerg Kommune byder stor international datacenterinvestering velkommen26.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Esbjerg tiltrækker endnu en international milliardinvestering og styrker sin position som digitalt knudepunkt.
Vær med til at skabe sommerliv i Esbjerg Kommune25.3.2026 09:20:59 CET | Pressemeddelelse
Foreninger, kulturinstitutioner og andre med gode idéer til spændende kulturarrangementer opfordres til at søge støtte fra Esbjerg Kommunes Sommerlivspulje. 150.000 kr. er klar til at blive fordelt som støtte til gratis arrangementer for store og små i hele kommunen i perioden 27. juni til 12. august 2026. Ansøgningsfristen er 5. april 2026.
Lykkens Have vokser ind i foråret25.3.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
De sidste elementer fuldender Lykkens Have med nye legezoner, mere grønt og en legeplads, der står helt færdig i juni.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
