Borgerne får deres byggesager behandlet langt hurtigere
På halvandet år er det lykkedes at nedbringe den gennemsnitlige sagsbehandlingstid i byggesager med næsten 60 dage til nu 42 dage. Den udvikling mødes med tilfredshed hos formanden for Plan-, Miljø- og Klimaudvalget, som har haft stort fokus på at nedbringe såvel sagspukler som sagsbehandlingstider:
”Vi er i udvalget meget tilfredse med, at vores administration har reduceret sagsbehandlingstiden markant. Dermed kan borgere og virksomheder langt hurtigere komme i gang med deres projekter end tidligere. Det ved vi, har stor betydning for dem”, siger udvalgsformand Lars Simonsen, og fortsætter:
”Udvalget glæder sig især over den målbevidste indsats for at leve op til de såkaldte servicemål, som sætter en fælles national standard for sagsbehandlingstiden. Her viser de nye tal, at vi nu overholder servicemålene i langt de fleste sager, hvilket er super flot. Når det er sagt, så undgår vi næppe nogensinde den type sager, hvor virkeligheden ikke passer til de forskellige standarder, hvilket kan forlænge sagsbehandlingen. Så derfor vil nogle borgere og virksomheder også fremover opleve en længere sagsbehandlingstid, end de måske først havde forventet”.
At det er lykkedes at nedbringe sagsbehandlingstiden skyldes en række indsatser, bl.a. udpegelsen af en rutineret faglig koordinator og et nyt kompetent hold af medarbejdere. Derudover lægges stor vægt på at gennemføre en konstruktiv dialog mellem kommune og ansøger både før og under en byggesag.
I det nye år bliver det derfor igen muligt at ”booke en byggesagsbehandler” til en forhåndsdialog via kommunens hjemmeside.
Kontakter
Udvalgsformand Lars Simonsen (B) tlf. 27 36 56 68
Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Et samlet byråd står bag nyt budget i Fredensborg Kommune8.9.2025 10:59:36 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 27 medlemmer af Fredensborg Byråd står bag kommunens budget for 2026-29, der har overskriften ”Velfærd, natur og fremtidssikring”
Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana3.9.2025 13:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej
Kommunens klimaplan følger det gode spor2.9.2025 10:27:35 CEST | Pressemeddelelse
Dette års status på Fredensborg Kommunes klimaplan viser, at de gode takter fortsætter og mange mål nås som planlagt. Politisk er der fokus på mere skovrejsning og tilfredshed med, at kommunens C02 forbrug går den rette vej – blandt andet som følge af faldende forbrug af rødt kød i kommunens køkkener
Flere skal i sadlen: Fredensborg Kommune vedtager cykelstrategi12.8.2025 13:26:19 CEST | Pressemeddelelse
Den nye cykelstrategi skal være drivkraften bag en kulturændring, så cyklen fremover ses som det mest oplagte valg og ikke blot som et alternativ. Alle borgere inviteres til at bidrage til den kommende handleplan
Kultur og Sundhed for Seniorer – en eftermiddag med oplevelser, fællesskab og ny inspiration12.8.2025 12:30:52 CEST | Pressemeddelelse
Vær med den 3. september 2025 kl. 15.00–18.00 på Kulturstationen i Humlebæk
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum