Borgere og politikere taler sammen og finder fælles retning
Borgere og politikere, der mødes omkring samme bord gennem et helt år. Det har været opskriften på en ny måde at arbejde på i Hjørring Kommune. I august 2019 blev to grupper med borgere og politikere sat i gang. Den ene gruppe, ”Boligliv”, har siden arbejdet med hvilke boliger vi i fremtiden skal bo i, og de forskellige måder vi vil bo på. Den anden gruppe, ”Kystliv”, har arbejdet med anbefalinger for udvikling af hverdagsliv og turismeliv for kommunens kyststrækning med Løkken i syd til Tversted i nord.
Grupperne har mødtes adskillige gange og det har for alle været en helt ny arbejdsform. På møderne er borgere og politikere blevet præsenteret for forskellige oplæg som input til de efterfølgende livlige og gode drøftelser i begge grupper.
- Det har været positivt at opleve, at borgerne var med hele vejen i processen. Ingen blev koblet af. Som borger var det spændende at være med helt inde i maskinrummet og få et indblik i de faglige og politiske mellemregninger. Alle lærer også noget nyt, når politikere, borgere og embedsværk deltager på lige fod i et mere fortroligt rum, siger Bjarne Holmberg, der er en af de borgere, der har været medlem af Boliglivsgruppen.
Det er politikere fra Udvalget for strategisk by- og landdistriktsudvikling der har været med i både Kystliv og Boligliv. Politikernes hensigt med at invitere borgerne med ind i det politiske maskinrum, er et ønske om at give borgerne mulighed for at komme tættere på demokratiet og dermed også med i den demokratiske proces. Udvalget har været meget optaget af at få en dialog og samspil mellem borgere og politikere, når det handler om at udvikle og tænke nyt.
- Det er jo borgerne, der er tættest på hverdagslivet i vores kommune, og de er eksperter i deres eget lokalområde. Erfaringerne med denne her måde at arbejde på, giver os politikere blod på tanden for vi får helt nye og anderledes perspektiver og idéer, når vi sætter os rundt om bordet med vores borgere siger Tim Jensen, formand for Udvalget for strategisk by- og landdistriktsudvikling.
-Jeg kan kun anbefale at politikerne også fremover på denne måde giver os mulighed for at blive engageret i vores kommune,og det giver også politikerne en god mulighed for at møde andre borgere end dem de måske normalt møder, siger Hege Lovise Aaen, der som borger, har været medlem af Kystlivsgruppen.
Begge grupper er nu færdige med deres arbejde. Resultatet er blevet en række anbefalinger,der er præsenteret for byrådet. Opgavegruppernes arbejde er nemlig ment som inspiration til Byrådet i det fremtidige udviklingsarbejde.
Nøgleord
Kontakter
Formand for Boligliv, Søren Smalbro på 22 74 97 22
Formand for Kystliv, Louise Hvelplund på 41 93 77 33
Formand for Udvalget for Strategisk By- og Landdistriktsudvikling, Tim Jensen på 41 93 77 32
Billeder
Information om Hjørring Kommune
Følg pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Hjørring Kommune
Dialogmøde om genstart af fritids- og foreningslivet i Hjørring Kommune4.3.2021 08:44:10 CET | Pressemeddelelse
På vegne af Hjørring Kommunes Fritids- & Folkeoplysningsudvalg inviteres det frivillige folkeoplysende fritids- og foreningsliv til virtuelt dialogmøde om genstart af fritids- og foreningslivet d. 9. marts kl. 19.00.
Sindals nye ældrecenter bliver i et plan – bygget med fokus på tryghed og hjemlighed.3.3.2021 09:24:42 CET | Pressemeddelelse
Udover at være et hjem for borgere, der ikke længere kan klare sig selv i eget hjem, skal det nye Vendelbocenter indeholde et aktivitetscenter for ældre borgere, træningsfaciliteter til genoptræning samt en sygeplejeklinik. Desuden skal der være plads til de mange frivillige, der hjælper til på centeret, og til foreningen Solgårdens Venner. Der arbejdes også på at skabe et cafétilbud på centeret, hvor borgere med nedsat fysisk og/eller psykisk funktionsevne eksempelvis kan betjene en café. Med 96 plejeboliger bliver det nye Vendelbocenter kommunens hidtil største. Hjørring Kommune har været igennem en længere proces for at vælge den rette arkitekt til byggeriet, og et enigt bygherreudvalg har nu valgt arkitektfirmaet Cubo. - Det nye Vendelbocenter skal både være et hjem for mange beboere og et sted, hvor borgere fra lokalområdet kan komme til genoptræning, i aktivitetscenter eller få kop kaffe i cafeen – og samtidig skal det være en arbejdsplads. Det er en svær opgave at rumme alle de
Lærerkreds Nord og Hjørring Kommune har indgået en lokal arbejdstidsaftale for lærere og børnehaveklasseledere på kommunens folkeskoler, Hjørringskolen og Hjørring Ny 1016.2.2021 09:45:43 CET | Pressemeddelelse
I 2020 indgik KL og Lærernes Centralorganisation igen en central arbejdstidsaftale på skoleområdet, A20. Intentioner og værdier i A20 er i god overensstemmelse med det mangeårige gode og stærke samarbejde mellem Lærerkreds Nord og Hjørring Kommune. Et samarbejde der allerede i 2018 førte til en lokal arbejdstidsaftale, som sikrede god sammenhæng mellem tid til undervisning og til forberedelse.
AVV’s affaldsenergianlæg fejlagtigt på "dødsliste"29.1.2021 13:35:22 CET | Pressemeddelelse
Planen om at tvangslukke AVV’s affaldsenergianlæg i Hjørring bygger på fejl og en uforståelig beregningsmodel. Sådan lyder kritikken efter kommunalbestyrelserne i Brønderslev og Hjørring onsdag blev orienteret om den såkaldte kapacitetstilpasnings plan for forbrænding af affald i Danmark.
Borgmester Arne Boelt med kraftig appel til borgerne: Hold en Corona-ansvarlig jul!22.12.2020 14:44:44 CET | Pressemeddelelse
Det seneste døgn har der været en markant stigning i antallet af smittede i Hjørring Kommune.
Besøgsrestriktioner på alle ældrecentre og botilbud i Hjørring Kommune16.12.2020 17:12:20 CET | Pressemeddelelse
Styrelsen for Patientsikkerhed har i dag udstedt påbud om besøgsrestriktioner på alle ældrecentre i Hjørring Kommune. Restriktionerne træder i kraft i morgen torsdag d. 17. december og bliver ifølge styrelsen indført på grund af et stigende smittetryk. De nye restriktioner vil indebære, at den enkelte beboer kan udpege én pårørende, som kan aflægge besøg i beboerens egen bolig. Derudover kan to pårørende aflægge besøg i særlige besøgsrum. Det er dog fortsat også muligt med besøg i kritiske situationer. Hjørring Kommune forventer, i løbet af et par dage, at modtage et tilsvarende påbud om besøgsrestriktioner fra Social- og Indenrigsministeriet gældende sociale botilbud med sårbare borgere. Alle plejecentre vil orientere både beboere og pårørende om besøgsforbuddet fra Styrelsen for Patientsikkerhed. Hvis pårørende har spørgsmål, er de velkommen til at henvende sig til plejecenteret/botilbuddet. Påbuddet om besøgsrestriktioner fra Styrelsen for Patientsikkerhed er vedlagt som bilag.
Hæder til idrætsudøvere og foreningsledere7.12.2020 08:55:34 CET | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 8. december uddeles Idrætsprisen for 2019, prisen for særligt bemærkelsesværdige idrætspræstationer 2019 og Foreningslederprisen 2019
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum