Børge Frank Koch, Haderslev, genvalgt som medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse
Videncenterchef, Cand.pæd og medlem af kommunalbestyrelsen i Haderslev for Radikale Venstre Børge Frank Koch er af repræsentantskabet i Kræftens Bekæmpelse blevet genvalgt som medlem af Kræftens Bekæmpelses hovedbestyrelse. Børge Frank Koch vil som hovedbestyrelsesmedlem bl.a. arbejde for, at ”alle føler, at opfølgningsprogrammerne på kræftområdet fungerer bedre, end tilfældet er i dag,” og han ønsker derudover at øge fokus på forebyggelse og oplysning hos børn og unge. Han er meget optaget af at bekæmpe den voksende ulighed i sundhed, der blandt andet skyldes, at der i de kommende år vil blive flere ældre og kronisk syge, men også flere børn og unge med dårlig livsstil og levevilkår.
Kontakter
Frej BrammingPresse- og kommunikationsrådgiver
Tlf:42236822frejb@cancer.dkInformation om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Nye tal: 8 ud af 10 foretrækker røgfri værtshuse20.12.2025 07:30:02 CET | Pressemeddelelse
Hullet i loven om røgfri miljøer skal lukkes, lyder det fra Kræftens Bekæmpelse.
Otte innovative projekter får milllionbeløb til at forebygge kræft og fremme sundhed18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Kræftens Bekæmpelse har netop uddelt syv millioner kroner fra forebyggelsespuljen Prevention Lab. Forskningsprojekterne bruger nytænkende metoder til bl.a. rygestop, screening med kunstig intelligens og bedre patientforløb.
Kræftforsker Lisa Frankel modtager prestigefyldt EU-bevilling til forskning i cellers overlevelse9.12.2025 12:07:49 CET | Pressemeddelelse
Forsker og gruppeleder ved Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning, Lisa Frankel, modtager den eftertragtede EU-bevilling ’ERC Consolidator Grant’ til forskning i cellers evne til at overleve under stress.
Knap 9 ud af 10 ønsker lavere priser på sunde fødevarer8.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ny rapport viser stor opbakning til tiltag, der fremmer sundhed
Nu kommer pengene til Kræftplan V: Senfølgeklinikker og bedre palliation til kræftpatienter27.11.2025 09:28:33 CET | Pressemeddelelse
Investeringer skal sikre hjælp til kræftpatienter før, under og efter behandlingen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
