Boligsalget i maj var lavere end normalt

Boligsalget har artet sig anderledes, end det plejer at gøre i maj måned. Det viser nye handelstal fra Boligsiden.
I maj blev der nemlig solgt 7.790 boliger. Det er væsentlig færre, end der er solgt i tilsvarende måned i de foregående år. Faktisk skal vi helt tilbage til maj 2016 for at finde et lavere resultat for årets sidste forårsmåned.
”Det er tydeligt, at der er sket noget med boligsalget i løbet af foråret. Marts bød således på årets hidtil højeste månedsresultat med næsten 8.200 solgte boliger, hvorefter der skete et fald i april. Og selvom salget steg lidt igen i maj, er antallet af handler stadig færre, end vi typisk registrerer på denne tid af året,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:
”Vi ser normalt en stigning i boligsalget i forårsmånederne fra marts til maj, hvilket ikke er sket i år. Det hænger naturligvis sammen med et stigende renteniveau, der gør det dyrere for boligkøberne at finansiere deres nye bolig, ligesom stigende inflation og krigen i Ukraine bidrager til en usikkerhed, som får flere købere til at tøve og overveje deres boligkøb en ekstra gang.”
Aftagende salg men fortsat mange handler
Tendensen er ens, når vi ser på huse og lejligheder. I maj blev der solgt 4.678 villaer og rækkehuse samt 1.405 lejligheder. I begge tilfælde er der tale om et lavere maj-niveau end i de foregående år – men dog en stigning fra april til maj.
”Det stemmer godt overens med de øvrige tendenser, vi har observeret på boligmarkedet for nylig. Det stigende udbud og de stagnerende priser, som har været gældende i maj, er udtryk for, at der er sket en opbremsning i antallet af handler. Men når det er sagt, er det samtidig vigtigt at understrege, at salget langtfra er gået i stå,” siger Birgit Daetz.
Kigger vi på det samlede boligsalg i 2022 sammenlignet med perioden fra januar til og med maj måned i de foregående år, ser vi nemlig et resultat, der kun er overgået af det eksplosive salg sidste år samt i 2020.
”Det viser, at nok er vi vidner til et boligsalg, der aktuelt ligger et godt stykke under niveauet fra sidste år på grund af diverse faktorer. Men der handles trods alt fortsat mange boliger. Vi skal huske på, at selvom renten stiger, inflationen er høj, og der er krig i Europa, opstår flyttebehovet fortsat i de danske familier,” siger Birgit Daetz.
Sommerhusene følger fortsat sæsonen
Kaster vi til sidst et blik på sommerhusene, er billedet her lidt anderledes end for husene og lejlighederne. Der er nemlig anderledes gang i sommerhusmarkedet. Ikke alene er prisstigningen i maj højere end for huse og lejligheder. Men der er også solgt 1.034 danske sommerhuse i maj, hvilket er det højeste månedsresultat indtil videre i 2022.
”Sommerhusene lader til at følge de normale sæsonudsving med flere handler, prisstigninger og et øget udbud i forårsmånederne. Vi ser ikke en efterspørgsel på samme niveau som i de vilde coronatider i de to foregående år, men et salg, der er på niveau med tiden inden corona og dermed et mere naturligt niveau,” siger Birgit Daetz.
Udvikling i boligsalget i 2022:
Måned |
Villaer/rækkehuse |
Ejerlejligheder |
Sommerhuse |
Alle boligtyper* |
Januar |
4.042 |
1.648 |
654 |
6.972 |
Februar |
4.309 |
1.554 |
684 |
7.145 |
Marts |
5.010 |
1.652 |
805 |
8.188 |
April |
4.181 |
1.319 |
820 |
6.867 |
Maj |
4.678 |
1.405 |
1.034 |
7.790 |
(*Alle boligtyper dækker over villa, rækkehuse, ejerlejlighed, fritidsbolig, kolonihave, andelsbolig, landejendom, helårsgrund, fritidsgrund og lystejendom. Kilde: Boligsiden)
Boligsalget i årets første fem måneder de seneste år:
År |
Villaer/rækkehuse |
Ejerlejligheder |
Sommerhuse |
Alle boligtyper* |
Jan-maj 2022 |
22.220 |
7.578 |
3.997 |
36.962 |
Jan-maj 2021 |
30.808 |
11.218 |
7.671 |
55.768 |
Jan-maj 2020 |
20.650 |
7.094 |
5.782 |
37.561 |
Jan-maj 2019 |
20.577 |
7.328 |
3.896 |
35.467 |
Jan-maj 2018 |
19.762 |
7.865 |
3.375 |
34.595 |
Jan-maj 2017 |
19.076 |
8.682 |
3.442 |
35.040 |
Jan-maj 2016 |
17.208 |
8.067 |
2.709 |
31.648 |
Jan-maj 2015 |
17.846 |
8.427 |
2.721 |
33.306 |
(*Alle boligtyper dækker over villa, rækkehuse, ejerlejlighed, fritidsbolig, kolonihave, andelsbolig, landejendom, helårsgrund, fritidsgrund og lystejendom. Kilde: Boligsiden)
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Huskøberne har fået færre valgmuligheder: Her er faldet størst4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser, at antallet af huse til salg er blevet færre det seneste år i langt de fleste landsdele. Størst er faldet i hovedstadsområdet og flere andre steder på Sjælland.
Boligsalget stiger igen i maj: Efterspørgslen øges flere steder i landet19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for maj viser stor stigning i salget af alle boligtyper sammenlignet med samme måned sidste år. Ejerlejligheder er fortsat eftertragtede, ligesom salget af huse stiger i stort set hele landet og især i Østjylland, der er fortrop i statistikken.
Nye tal: Boligpriserne fortsætter op, imens nedslag og salgstid går ned12.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Boligpriserne sætter dermed ny rekord for anden måned i træk, og i takt med den stigende efterspørgsel bliver både nedslag i pris og den gennemsnitlige salgstid mindre.
Flere boliger til salg – nu overhaler sommerhusene ejerlejlighederne5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal for primo juni viser, at der igen er flere sommerhuse til salg end ejerlejligheder. Dermed har de to boligtyper byttet plads i udbudsstatistikken og genindtaget de positioner, som de havde før coronaperioden.
Her er mulighederne størst, hvis du vil købe hus til 2,5 millioner kroner3.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på hvor i landet, du har bedst mulighed for at finde dit kommende drømmehus, hvis du har et budget på 2,5 millioner kroner, viser en ny opgørelse fra Boligsiden. I hovedstadsområdet er mulighederne meget begrænsede, imens der er flere huse i spil uden for landets største byer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum