Boligpriserne steg igen i marts og nåede nyt rekordhøjt niveau

Priserne på villaer og rækkehuse, ejerlejligheder og sommerhuse er steget igen i marts måned. Det viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks. Dermed når priserne for de tre boligtyper nye højder.
På markedet for huse er salgspriserne nu steget 10 måneder i træk, og husene bliver nu handlet for 12 procent mere end i marts sidste år. Det er den højeste årlige prisstigning siden 2010, hvor Boligsiden lancerede sit markedsindeks.
”Det er typisk sådan, at huspriserne falder en smule hen over efteråret og vinteren og begynder at stige igen i marts. I år har det prisfald i de kolde måneder ikke været der. Nu er vi så nået frem til den tid på året, hvor priserne sædvanligvis begynder at stige igen, og derfor er det ikke overraskende, at vi ser endnu et spring i priserne i marts, og at vi derfor også kan registrere en tocifret procentvis stigning på huse for første gang i markedsindeksets historie,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
Ejerlejligheder og sommerhuse er steget henholdsvis 14 og 19 procent i pris fra marts sidste år til marts i år.
Stigende udbud kan tage toppen af prisstigninger
Ud over at priserne stiger i marts, plejer det at værenogenlunde sikkert, at udbuddet stiger. Det skete ikke sidste år på grund af corona, og det efterslæb har markedet kæmpet med siden.
Nu er udbuddet imidlertid begyndt at stige, som det plejer at gøre i foråret.
”Vi har de seneste uger set, at antallet af udbudte boliger er begyndt at stige igen. Det giver køberne større valgfrihed, og det kan betyde, at færre vil være villige til at betale mere end udbudsprisen for at få en bolig. Langt flere end normalt har de seneste måneder betalt mere end udbudsprisen for især sommerhuse og ejerlejligheder, og det stigende udbud kan tage toppen af prisstigningerne,” siger Birgit Daetz.
Samme tendens i hele landet
Prisstigningerne på boligmarkedet er størst i Region Hovedstaden, men de stigende boligpriser er en tendens, der gælder for hele landet.
”Alle regioner har oplevet stigende priser på huse, lejligheder og sommerhuse den seneste måned og det seneste år. Og ser vi på kommuner, er der kun fem, hvor priserne på huse er faldet siden marts sidste år. Det nuværende prisopsving er bredt forankret i hele Danmark, og det betyder, at sælgerne også i mange af yderområderne kan komme af med deres boliger til fornuftige priser,” understreger Birgit Daetz.
De fem kommuner, hvor huspriserne er faldet, er Tønder, Hjørring, Viborg, Norddjurs og Thisted, mens prisstigningerne er højest i kommunerne Langeland, Bornholm, København, Dragør, Helsingør og Frederikshavn.
Udvikling i boligpriser marts 2021:
|
Boligtype |
Pris per kvm. (kroner) |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Villaer og rækkehuse |
16.139 |
2,3 % |
12,3 % |
|
Ejerlejligheder |
32.590 |
2,2 % |
13,6 % |
|
Sommerhuse |
19.682 |
3,8 % |
18,9 % |
(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Boligsalget dykker i november, men overgår stadig de fleste år18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsalget tog et mindre dyk i november, men ligger fortsat på et højt niveau, viser Boligsidens nye handelstal. Kun i 2020 og 2021 er der solgt flere boliger i november, og samlet set overgår salget til og med november 2025 klart de seneste år på tværs af boligtyper.
Ny prisrekord: Et hus i Danmark koster nu 3 millioner kroner11.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye november-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Den seneste stigning betyder, at den gennemsnitlige salgspris for huse i Danmark har krydset 3 millioner kroner.
Antal huse og lejligheder til salg rammer laveste niveau i flere år4.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser et fortsat faldende udbud for alle boligtyper. Det hænger især sammen med en fortsat høj efterspørgsel, og for både huse og lejligheder er der tale om det laveste antal boliger til salg siden henholdsvis 2023 og 2022.
Salget af huse og lejligheder topper i oktober13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for oktober viser igen høj aktivitet på boligmarkedet. Oktober er indtil videre måneden med flest solgte huse og ejerlejligheder i 2025, og salget af de to boligtyper når samtidig næsthøjeste niveau for oktober i hele Boligsidens statistik.
Lejlighedspriserne i København er steget 20 procent på et år7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye oktober-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder i Københavns Kommune er steget 20 procent det seneste år. Huspriserne stiger også - mest i hovedstadsområdet og det øvrige Sjælland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
