Boligpriserne steg igen i maj: Årlig stigning er nu over 15 procent

Imens salget af boliger lader til at stilne en lille smule af, er salgspriserne steget yderligere den seneste måned. Det fremgår af nye tal fra Boligsidens Markedsindeks.
Det betyder, at salgspriserne på villaer og rækkehuse nu er 15,7 procent højere end på samme tidspunkt sidste år. For ejerlejlighederne er der tale om årlig vækst i salgspriserne på 17,9 procent, imens sommerhusene handles til priser, der er 26,4 procent højere end sidste år.
”Priserne på huse og ejerlejligheder er steget 13 måneder i træk, og bortset fra et lille dyk i priserne i slutning af 2020 er tilfældet det samme for sommerhusene. Til forskel fra tidligere år har vi ikke oplevet den sædvanlige afmattende periode i løbet af vinteren, og derfor ser vi nu årlige prisændringer i denne størrelsesorden,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
For alle tre boligtyper gælder der, at salgspriserne er steget med to-cifrede procentsatser i alle regioner det seneste år. Eneste undtagelse er huspriserne i Region Nordjylland, der ”kun” er steget med otte procent siden samme tidspunkt sidste år.
”Vi oplever stort set altid prisstigninger i foråret, og den effekt er blevet kraftigt forstærket i begyndelsen af året, hvilket har påvirket priserne i størstedelen af landet. Men i takt med at flere er blevet vaccineret, og samfundet langsomt vender tilbage til normalen, vil vores forbrugsmønstre formentlig også blive påvirket. Vi tager på ferie, ser EM i fodbold og benytter os af kulturelle tilbud. Det bliver spændende at se, om det ikke også vil lægge en dæmper på interessen for at købe ny bolig,” siger Birgit Daetz.
De første indikationer på et vendepunkt
Det er endnu for tidligt at svare på det spørgsmål. Men imens salgspriserne fortsat stiger en smule, er der andre indikationer, der peger i retning af, at udviklingen på boligmarkedet kan være ved at vende.
”Vi ser, at der er flere, der sætter boligen til salg, og det samlede fald i udbuddet er foreløbig stoppet. Faktisk har der i de seneste syv uger været en ganske svag stigning i udbuddet, og dermed får køberne langsomt mere at vælge imellem,” siger Birgit Daetz og tilføjer:
”Samtidig viste handelstallene i april det første fald i antal bolighandler i år, og de foreløbige tal for maj indikerer, at det aktivitetsniveau er fortsat ind i maj. Det er dog fortsat tale om et meget højt handelsniveau, men noget tyder på, at vi har passeret toppen.”
En anden lille indikation er, at der i visse regioner begynder at blive givet et større nedslag i prisen i handlerne med ejerlejligheder.
Udvikling i boligpriser maj 2021:
|
Boligtype |
Salgspris (kr. pr. kvm.) |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Villaer/rækkehuse |
16.671 |
1,5% |
15,7% |
|
Ejerlejligheder |
33.547 |
1,1% |
17,9% |
|
Sommerhuse |
21.098 |
2,8% |
26,4% |
(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)
Regional udvikling i priser på villaer og rækkehuse:
|
Region |
Salgspris (kr. pr. kvm.) |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Region Hovedstaden |
32.039 |
2,2% |
22,2% |
|
Region Midtjylland |
14.176 |
0,3% |
11,4% |
|
Region Nordjylland |
10.773 |
0,6% |
8,1% |
|
Region Sjælland |
14.584 |
2,4% |
14,4% |
|
Region Syddanmark |
11.534 |
1,5% |
12,7% |
(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)
Regional udvikling i priser på ejerlejligheder:
|
Region |
Salgspris (kr. pr. kvm.) |
Ændring seneste måned |
Ændring seneste år |
|
Region Hovedstaden |
45.492 |
1,4% |
19,3% |
|
Region Midtjylland |
26.730 |
-0,2% |
15,4% |
|
Region Nordjylland |
18.973 |
-1,5% |
13,7% |
|
Region Sjælland |
18.291 |
1,4% |
12,1% |
|
Region Syddanmark |
18.989 |
3,6% |
15,9% |
(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)
Se den årlige udvikling i huspriserne i hver enkelt kommune på Boligsiden.
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Boligsalget dykker i november, men overgår stadig de fleste år18.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsalget tog et mindre dyk i november, men ligger fortsat på et højt niveau, viser Boligsidens nye handelstal. Kun i 2020 og 2021 er der solgt flere boliger i november, og samlet set overgår salget til og med november 2025 klart de seneste år på tværs af boligtyper.
Ny prisrekord: Et hus i Danmark koster nu 3 millioner kroner11.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye november-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Den seneste stigning betyder, at den gennemsnitlige salgspris for huse i Danmark har krydset 3 millioner kroner.
Antal huse og lejligheder til salg rammer laveste niveau i flere år4.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser et fortsat faldende udbud for alle boligtyper. Det hænger især sammen med en fortsat høj efterspørgsel, og for både huse og lejligheder er der tale om det laveste antal boliger til salg siden henholdsvis 2023 og 2022.
Salget af huse og lejligheder topper i oktober13.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for oktober viser igen høj aktivitet på boligmarkedet. Oktober er indtil videre måneden med flest solgte huse og ejerlejligheder i 2025, og salget af de to boligtyper når samtidig næsthøjeste niveau for oktober i hele Boligsidens statistik.
Lejlighedspriserne i København er steget 20 procent på et år7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye oktober-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at den gennemsnitlige salgspris for ejerlejligheder i Københavns Kommune er steget 20 procent det seneste år. Huspriserne stiger også - mest i hovedstadsområdet og det øvrige Sjælland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
