Boligbrief: Usædvanligt mange fremvisninger i nedlukket januar
11.2.2021 06:00:00 CET | home a/s | Pressemeddelelse

Boligkøberne lader hånt om kulde, mørke og ’normal sæson’ på boligmarkedet, viser den mest aktuelle indikator for boligkøbernes aktivitet og de fremtidige handler, nemlig antallet af fremvisninger. Januar var usædvanlig travl.
Kommentar fra Michael Dalsager, senior kommunikationskonsulent og boligmarkedsanalytiker i Home:
Alle tre boligtyper var endnu mere ombejlede af køberne efter årsskiftet, viser Home Boligbrief for januar, der udgives af ejendomsmæglerkæden Home og Danske Bank.
- Fra december til januar steg fremvisningerne af villaer og rækkehuse med 5,9 procent, ejerlejlighederne tiltrak 11,5 procent flere på fremvisning og antallet af fremviste sommerhuse gik frem med 10,8 procent. Tallene er sæsonkorrigerede.
Stigningen sker fra et i forvejen meget højt niveau.
Og det er opsigtsvækkende, fordi stigningen oven i købet kommer efter et meget stort fald i udbuddet – gennem de seneste 10 måneder og med ekstra styrke i januar.
Den høje aktivitet kom i en måned med omfattende nedlukning, men man fristes til at sige, at den kom på grund af nedlukningen - og ikke på trods af.
Den igangværende coronapandemi driver i høj grad fortsat den store boliginteresse - danskerne har tiden til at mærke efter, om boligen er det rette hjem, lægge nye boligplaner og en del har ekstra penge på kontoen, der normalt går til ferier, oplevelser, fornøjelser mm.
I januar har der som nævnt været færre boliger for køberne at se på – men der har alligevel været flere købere på boligjagt. Den enkelte bolig er kort sagt mere ombejlet.
Det kan mærkes i form af hurtige salg, ofte direkte til køberkartoteket eller efter ganske få dage. Oftere med flere købere og til prisen eller overbud.
- Set over det seneste år er stigningen markant: 48,7 procent flere fremvisninger for villaer og rækkehuse, 81,8 procent for ejerlejlighederne og 122,7 procent for sommerhusene.
Tendenserne er stærkest i det østlige Danmark i og omkring København og nord for hovedstaden, hvad angår hus- og lejlighedssalget. Men det generelle billede er, at boligsalget er godt i hele landet.
Udbuddet er bare banket længst ned i hovedstadsregionen, mens der er bedre bund under udbuddet i de andre regioner, men der er også klare forskelle mellem kommunerne rundt omkring. Udbuddet af lejligheder og sommerhuse er endnu faldet endnu mere end husene. Se analyse af udbuddet af huse til salg her
Prisudviklingen: Københavner-lejligheden er blevet en halv mio. mere værd
Flere købere og færre boliger at kaste kærligheden på betyder også, at alle tre boligtyper er steget i pris det seneste år.
- Huse er blevet knap 5 procent dyrere, mens lejligheder er steget med 10 procent og sommerhusene knap 11 procent.
Ejerlejlighederne i København ligger i den høje ende med en prisstigning på 12 procent det seneste år. Det betyder, at en lejlighed på 85 kvm. er blevet en lille halv mio. kroner mere værd.
home Boligbrief er vedhæftet som dokument.
Nøgleord
Kontakter
Michael DalsagerPresseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder
Vedhæftede filer
Links
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
homes vision:
"At gentænke boligprocessen ved at kombinere digital innovation med personlig service, så vi skaber en enestående og enkel oplevelse for vores kunder og leverer tryghed og kvalitet i hver eneste fase af rejsen."
Se mere om homes strategi 'forandring.sammen'28
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 900 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 170 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** jan 2026
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Første månedstal i 2026: Tempo ned, priserne op4.2.2026 08:06:46 CET | Pressemeddelelse
Boligbrief: Fremvisninger og handler gik tilbage i januar, mens priserne på villaer og sommerhuse steg - lejlighedspriserne faldt lidt
Nattelivet er nu danskernes værste nabo3.2.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Natåbne barer og diskoteker overhaler bandeklubhuse. Støj, uro og manglende nattero fylder mere end frygten for de klassiske skræknaboer - selv for unge og i alle regioner, viser undersøgelse fra YouGov og home
Flertal af boligejere overvejer grønt fradrag: Det kan du få tilskud til i 202629.1.2026 07:02:00 CET | Pressemeddelelse
Forskelle i regioner: Forbedringer kan have stor betydning for boligsalget – flest siger ja eller overvejer i Jylland og på Fyn – færrest på Sjælland
Kendt branche bag stor beslutning: Ny uddannelse skal styrke unges start som mægler12.1.2026 07:01:00 CET | Pressemeddelelse
Målet er større tiltrækning og mindre frafald i mæglerbranchen, når home lancerer et nyt 18 måneders obligatorisk traineeprogram i kæden - "afgørende" siger unge mæglere
Top 3-boligår: Tocifrede stigninger i handler og priser i 20258.1.2026 07:12:52 CET | Pressemeddelelse
BOLIGBRIEF: Det koster hus i din region :: høj aktivitet har presset udbuddet i bund – og det kan øge konkurrencen om boligerne i 2026, forventer mæglerkæden home
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

