Boligbrief: Boliginteressen aftog yderligere i august
home BoligBrief for august er vedhæftet herunder.
Kommentar:
Boligmarkedet tilbage fra sommerferie i god form
Men lidt mere afslappet end før sommerferien. Intet er dog som det plejer på boligmarkedet – boliginteressen er stadig ’unormalt’ høj
Boligmarkedet er tilbage i fin stil efter en afslappende juli. Home Boligbrief, som udsendes i samarbejde med Danske Bank, viser i august færre fremvisninger og færre handler end før ferien.
”Vi afventer stadig, at boligmarkedet lander helt i en ’normaltilstand’ efter et hedt år med langt større interesse for at købe bolig, end vi er vant til at se, hvor de normale sæsonudsving har været sat helt ud af kraft,” siger boligmarkedsanalytiker i Home Henrik Hauthorn Jensen.
Danskernes appetit på boligkøb er bestemt ikke mættet, selv om sulten er mindre glubende.
Fremvisninger og salg ligger i august tydeligt under samme måned sidste år, men boliginteressen er stadig på et højt niveau, og der handles fortsat mange boliger sammenlignet med gennemsnittet for de fem år op til Corona-pandemien ramte.
”Vi er stadig i en situation, hvor vi ikke kan bruge penge på rejser og ferier som før, og det er med til at holde vores fokus på, hvordan vi bor og hvordan vi drømmer om at bo,” siger Homes boligmarkedsanalytiker.
Især villa- og rækkehus-salget er vendt tilbage efter sommerferien i fin form.
Uge 34 var den bedste uge hos ejendomsmæglerne siden uge 26, viser ugetal fra Boligsiden.
”Hvis vi ikke længere sammenligner med en usædvanlig Corona-tid, så er tiden lige nu helt god at sælge sin bolig i. Renten er lav, der er masser af job, dansk økonomi er bomstærk, og køberne er der stadig, men der mangler flere nye boliger til salg på markedet, oplever dem der har været på boligudkig over sommeren ” siger Henrik Hauthorn Jensen.
Ifølge tal fra Boligsiden for hele markedet, som Home har analyseret, har boligmarkedet normalt sin anden højsæson med mange handler – foruden i maj og juni – fra nu og frem mod efterårsferien.
”Men vi må bare konstatere, at ’plejer’ er helt afskaffet på boligmarkedet i denne tid, og danskernes boligvalg fortsætter med at overraske,” lyder det fra Homes analytiker.
Nøgleord
Kontakter
Henrik Hauthorn JensenPresseservice & analyse
Tlf:2043 3514hehj@home.dkMichael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder
Vedhæftede filer
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
homes vision:
"At gentænke boligprocessen ved at kombinere digital innovation med personlig service, så vi skaber en enestående og enkel oplevelse for vores kunder og leverer tryghed og kvalitet i hver eneste fase af rejsen."
Se mere om homes strategi 'forandring.sammen'28
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 870 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 130 franchisetagere
- home har 185 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** maj 2024
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Topliste: I disse kommuner boomer hussalget18.9.2025 08:02:30 CEST | Pressemeddelelse
Storbyer må se sig overhalet – boligkøberne rykker ud i provins- og pendlerkommunerne, viser ny opgørelse fra home og Boligsiden
Top 10-kommuner: Flere kommuner oplever kæmpe prisstigninger på husene11.9.2025 08:48:27 CEST | Pressemeddelelse
Odsherred topper i procent, Gladsaxe i kroner, viser nye tal fra home og Boligsiden. Se liste med alle kommuner
Boligpriserne satte endnu en rekord i august10.9.2025 12:03:19 CEST | Pressemeddelelse
Boligbrief: Nye august-tal viser, at huse og lejligheder er forbi toppen i 2022 og langt over 2023, hvor stigende renter og inflation gav boligmarkedet en mavepuster
Stigende fremvisninger – faldende udbud: Efterår med hårdere kamp om boligerne4.9.2025 06:04:46 CEST | Pressemeddelelse
Nye tal fra home og Boligsiden: Boligmarkedet går ind i efteråret med flere købere på jagt og færre boliger til salg - især i byerne
Tech-revolution: Nu flytter AI ind hos ejendomsmægleren28.8.2025 13:00:49 CEST | Pressemeddelelse
AI ændrer fremtidens bolighandel - danskere på boligjagt kan nu få hjælp af den første AI-assistent i mæglerbranchen
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum