Bogforum 2020 udskydes til 2021. Branchen bakker op om beslutningen.

Bella Center Copenhagen har længe været i tæt dialog med myndighederne, og har en godkendt plan for afholdelse Bogforum 2020 på plads. Der har dog tegnet sig et billede af en branche hvor en del aktører ikke er klar til et Bogforum i det kendte format her i 2020.
Andreas Norkild Poulsen, Udstillingsleder Bogforum: ”Vi har lyttet til branchen, taget det til os, og må konstatere, at det ikke er muligt at gennemføre Bogforum på normal vis i år. Til gengæld er det en meget stor glæde at møde bred opbakning og positiv tilgang fra hele branchen i forhold til afholdelse af Bogforum 2021, helt som vi plejer. Bogforum havde et rekordhøjt besøgstal på over 38.000 gæster og med 220 udstillere i 2019, og er i høj grad en begivenhed som rigtigt mange ser frem til og glæder sig til”.
Morten Hesseldahl, Adm. direktør, Gyldendal udtaler: ”Beslutningen om at udskyde Bogforum til 2021 er helt rigtig, og vi er glade for, at man har lyttet til branchen. Vi ønsker naturligvis, at både udstillere og publikum får den bedst tænkelige oplevelse, men forudsætningerne var i vores optik bare ikke til stede i år. 2020 har været et specielt år for os alle, men vi glæder os til at vende tilbage til Bogforum i 2021”.
Lars Boesgaard, Direktør, Lindhardt og Ringhof fortsætter ”For os er Bogforum den store årlige fest med læsere og forfattere. Det er den weekend på året, hvor hele branchen står sammen om bogen. Derfor glæder det mig, at det er en samlet branche, der bakker op om Bogforum 2021.”
Bogforum er vigtig for hele det litterære kredsløb og møder i sin store mangfoldighed læserne. Det gælder både store og etablerede navne og smalle litterære eksperimenter, de største forlag, små selvudgivere, danske og udenlandske forfattere.
”Vi vil ikke lægge skjul på lettelsen over at man vælger at udskyde Bogforum til 2021. Det handler jo i sidste ende om hensynet til både udstillere, publikum og forfattere. Samtidig vil jeg gerne understrege vigtigheden af Bogforum som samlingspunkt for hele branchen, og vi glæder os meget til at være med igen i 2021.” siger Lene Juul, Direktør Politikens Forlag
Carsten Fenger-Grøndahl, Forlagsdirektør Aarhus Universitetsforlag: ”Vi har været bag Bogforum hele vejen – også med afholdelse i 2020. Alt taget i betragtning har vi selvfølgelig stor forståelse for at man udskyder til 2021. Der skal dog ikke herske tvivl om at vores holdning er at Bogforum spiller en meget stor og vigtig rolle som den samlende faktor for hele branchen, og vi er meget glade for at Bogforum er sikret fremover.”
”Bogforum er helt enkelt årets vigtigste litterære begivenhed som samler alle rundt om branchen fra forfattere og læsere til biblioteker, boghandlere og forlag. Vores højeste prioritet vil altid være at kunne tilbyde læserne en stor og positiv oplevelse med litteraturen i centrum. Det kommer også til at ske i år, modellen bliver bare en anden denne ene gang” fortsætter Andreas Norkild Poulsen.
Nøgleord
Kontakter
Udstillingsleder Bogforum Andreas Nordkild Poulsen, anpo@bchg.dk, tlf. 50 60 44 88
Pressechef Karen Østerbye, kars@bchg.dk, tlf. 81 88 48 43
Billeder
Information om Bellagroup A/S
Om Bogforum
Bogforum er Danmarks største litterære event og afholdt hvert år siden 1992. Flyttede i 2012 fra Forum på Frederiksberg til Bella Center Copenhagen på Amager.
Sidste år besøgte 38.326 gæster Bogforum hvilket et det højeste besøgstal i Bogforums 28 års historie. I 2019 deltog mere end 220 udstillere. Størstedelen af Bogforums udstillere er forlag.
Følg pressemeddelelser fra Bellagroup A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bellagroup A/S
Bellagroup opnår international certificering for bæredygtighedsindsats9.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bellagroup, en af Nordens førende virksomheder inden for hoteller, konferencer, messer og hospitality, er det første store eventcenter i verden, der er blevet B Corp-certificeret.
Transforming the CIFF Entrance into an Immersive Cultural Universe2.12.2025 15:35:28 CET | Pressemeddelelse
Copenhagen / Milan, 26 November 2025 – CIFF and 10 Corso Como are proud to announce their collaboration for Copenhagen Fashion Week, January 2026, presenting a fully reimagined entrance experience for CIFF 66. This marks the first time the Milanese concept store brings its iconic universe to Copenhagen.
Danmarksmesterskabet i Fortnite afgøres live til Copenhagen Gaming Week 202625.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den 12. februar 2026 bliver det afgjort, hvem der er danmarksmester i Fortnite, der er det mest spillede spil i Danmark. Finalen løber af stablen under Copenhagen Gaming Week, der er den største spilfestival i Danmark.
CIFF and Delogue join forces to launch ‘TechCreate a CIFF collaboration’ – connecting fashion and technology across platforms21.11.2025 13:54:37 CET | Pressemeddelelse
CIFF, Northern Europe’s leading fashion trade event, announces a strategic partnership with Delogue to launch ‘TechCreate a CIFF collaboration’, a new initiative bridging the gap between fashion and technology. The collaboration marks a long-term commitment to spotlight innovation – not just during the CIFF fair in January, but through ongoing digital activations including a webinar on November 26th and a dedicated CIFF Media series rolling out through spring 2026.
Introducing CIFF SUPER Where the Everyday Becomes Extraordinary14.11.2025 15:44:12 CET | Pressemeddelelse
This January, CIFF 66 returns to Bella Center Copenhagen with a bold new edition: CIFF SUPER, a celebration of creativity found in the everyday.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

