Bøger bragt til døren

Da Inge ikke længere selv kunne køre bil, blev turene til biblioteket også færre.
- Det var en skam, for jeg har altid været utrolig glad for at komme på biblioteket. Det betyder meget for mig at læse, fortæller Inge.
Derfor blev hun ellevild, da hun blev opmærksom på ordningen ’Biblioteket kommer’, hvor ældre og gangbesværede kan få bøger bragt til døren.
- Jeg har benyttet mig at ordningen i 3-4 år og jeg er meget glad for den. Hver femte uge får jeg kurve ind af døren med nye bøger - og bibliotekaren kender mig efterhånden så godt, at hun ved, hvad jeg gider at læse, fortæller Inge og fortsætter:
- Når jeg læser, slipper jeg fantasien løs og jeg nyder, at jeg selv kan danne billederne. Det holder hovedet i gang, og så har man også noget interessant at tale om.
En vigtig del af hverdagen
Inge har holdt af bøger det meste af livet. Allerede efter realeksamen blev hun ansat i boghandlen i Nørre Alslev.
– Jeg fik ofte nye bøger med hjem. Dem skulle jeg læse, så jeg vidste, hvad vi havde på hylderne og kunne anbefale bøger til kunderne. Her fik jeg rigtig øjnene op for, hvad bøger kan, fortæller Inge.
I dag bruger Inge også litteraturen, når livet byder på store forandringer.
- Efter 70 år i samme hus, flyttede jeg for myligt i lejlighed. Det var en stor omvæltning, men dét at kunne læse en god bog, har hjulpet mig godt gennem flytningen, afslutter hun.
Om 'Biblioteket kommer'
Ordningen ’Biblioteket kommer’ er et gratis tilbud til alle borgere i Guldborgsund Kommune, der selv har svært ved at komme på biblioteket på grund af alder, sygdom eller handicap.
Du kan tilmelde dig "Biblioteket kommer" på telefon 54 73 10 00 eller mail nyfac@guldborgsund.dk.
Kontakter
Anemone SchweitzKommunikationsmedarbejder
Tlf:+45 25182893anesc@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Guldborgsund Kommune støtter "Jazz på Torvet" med 40.000 kroner2.7.2025 10:39:20 CEST | Pressemeddelelse
Udvalget for Landdistrikter, Kultur og Fritid i Guldborgsund Kommune har besluttet at støtte den musikalske sommertradition Jazz på Torvet med en underskudsgaranti på 40.000 kroner. Arrangementet, der afholdes af Nykøbing Falster Brandmuseum i samarbejde med Triangelklubben, løber af stablen over otte fredage frem til den 8. august 2025.
Tæt samarbejde med boligselskaber skal bidrage til endnu mere udvikling i Guldborgsund30.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune og de almennyttige boligselskaber har netop underskrevet en ny fireårig samarbejds- og rammeaftale. Aftalen understreger det gode samarbejde og sikrer et fortsat tæt fællesskab om udviklingen af kommunen som helhed.
Ny strategisk plan for handicapområdet30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den hidtidige handicappolitik i Guldborgsund Kommune fra 2013 erstattes nu af en strategisk plan for handicapområdet.
Udvalg vedtager navneændring: Fra plejecenter til plejehjem26.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Navneændring på ældreområdet betyder, at plejehjem erstatter plejecenter. Ældre og Omsorgsudvalget har besluttet, at der er behov for en navneændring, der har fokus på hjemlighed.
Slagterigrunden bliver en grøn indgang til havnen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det tidligere slagteri på den sydlige del af havnen i Nykøbing Falster er nu revet ned. Enkelte mindre bygningsdele er bevaret, og får nyt liv som orangeri og cykelparkering. Hele området omdannes til en grøn og indbydende indgang til hele havneområdet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum