Bog og bio for de 3-6 årige

Lokalbibliotekerne vil gerne invitere børn i alderen 3-6 år, herunder børnehavebørn, til en hyggelig formiddag på biblioteket. Vi læser en bog højt og viser et par korte film, der passer til børnenes alder. Arrangementet varer ca. 45 min.
Det er aldrig for tidligt at lære at gå på biblioteket, og på bibliotekerne vil vi gerne vise, hvor hyggeligt det kan være at få en god historie og slappe af til en lille film. Bagefter kan man finde gode bøger til at låne med hjem, lege i børnebiblioteket, spise madpakker med mere.
Arrangementet vil blive afviklet fire gange i løbet af foråret på hver af de fire lokalbiblioteker.
Første gang på de forskellige biblioteker er:
Fuglebjerg Bibliotek: 29. januar kl. 10.00
Glumsø Bibliotek: 6. februar kl. 11.00
Fensmark Bibliotek: 7. februar kl. 10.30
Korskilde Bibliotek: 10. februar kl. 11.00
Praktisk info:
Man tilmelder sig ved at sende en mail til det bibliotek, hvor man gerne vil deltage.
Husk at oplyse om, hvor mange børn og voksne man kommer, da der er et begrænset antal pladser.
Øvrige datoer for ”Bog og bio – for de 3-6 årige” samt mail-adresser til henholdsvis Fensmark, Fuglebjerg, Glumsø og Korskilde Bibliotek kan ses på bibliotekets hjemmeside under www.naesbib.dk/arrangementer
Kontakter
Helle ØsterholmBørnekulturformidler og bibliotekar
Tlf:55884015heost@naestved.dkThomas DamholtWebmaster og bibliotekar
Tlf:55884141tdjen@naestved.dkBilleder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Læsekreds om forbudte bøger19.9.2025 12:12:55 CEST | Pressemeddelelse
Deltag i en højaktuel læsekreds om forbudte bøger. Læsekredsen mødes tre gange på Næstved Bibliotek, første gang onsdag den 8. oktober kl. 17.00-18.00.
Litterær gåtur om verdensmålene19.9.2025 11:33:23 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af festivalen NæverGreen inviterer Næstved Bibliotek til en litterær gåtur, hvor vi kombinerer poesi med skraldeindsamling og FN’s 17 verdensmål. Det sker lørdag den 11. oktober kl. 10.30-11.30.
Åbningsfest for Næstveds nye børnebibliotek12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På Kulturnatten fredag den 3. oktober er der fest på Næstved Bibliotek. Vi indvier det nye flotte børnebibliotek, og alle er inviteret med. Festen varer fra kl. 16.00-20.00.
Tankevækkende dukketeater på Næstved Bibliotek - den sandfærdige historie om de tre små grise10.9.2025 10:56:32 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag d. 20. september kl. 10:30 – 11:15 inviterer foreningen Levende Demokrati Næstved til spændende og sjovt børneteater i anledning af Næstved Demokratidag på Næstved Bibliotek. Her kan de ca. 5-10-årige og medfølgende voksne opleve teatret De Røde Hestes alternative opsætning af historien om de tre grise og den store, stygge ulv. For er ulven nu så styg, når det kommer til stykket?
Gratis naturvidenskabelige foredrag i Bio Næstved8.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Aarhus Universitets livestreamede foredrag har i flere år været virkelig populære. Nu venter en ny sæson med seks spændende foredrag på udvalgte tirsdage. De vises i Bio Næstved som et samarbejde mellem biografen og Næstved Bibliotek og Borgerservice.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum