Bliv klar til klimavalg
På bagkant af en sommer, hvor vi har set bare nogle af konsekvenserne af klimaforandringerne med omfattende tørke og regnskyl af historiske dimensioner, er der kommet endnu mere pres på at reagere på klimaforandringerne.
Men hvad vil politikerne gøre ved det? Hvad er de væsentligste spørgsmål vi skal stille dem omkring tackling af klimakrisen? Og hvor skal journalisterne være ekstra kritiske?
Det er nogle af de spørgsmål, vi vil forsøge at få svar på, når Syddansk Universitet og Dansk Journalistforbund inviterer til morgenmøde om det kommende klimavalg.
“Vi står overfor en af de største kriser lige nu, men det er utroligt komplekst, derfor er der behov for at vi sætter fokus på, hvordan vi kan give journalisterne redskaber til at lave god klimajournalistik, der gør os klogere på både konsekvenser og handlemuligheder,” siger Mette Gert Boldt, der i samarbejde med Syddansk Universitet dette efterår sætter fokus på klimajournalistik med dette morgenmøde og efteruddannelseskurser i klimajournalistik.
Morgenmødet, der afholdes den 22. september, er gratis og henvendt til journalister og redaktører. På morgenmødet kan du møde Jesper Claus Larsen, der udover at analysere vælgeradfærd, på det seneste har arbejdet med kortlægning af danskernes klimaholdninger og adfærd. Desuden kan du møde direktør i Concito Christian Ibsen og seniorøkonom i Concito Torben Hasforth, der udpeger de store klimatemaer, der kommer til at dominere i valgkampen og i efteråret.
Hvornår: 22. september 2022 kl. 8.30 - 10.30
Hvor: Kunstforeningen Gl. Strand 48, 1202 København
Vi byder på morgenmad og har du ikke mulighed for at komme til os, streamer vi det online ud til dig.
Program:
8.30 - 9.00 - morgenmad og registrering
9.00 - Velkommen ved vært Mette Gert Boldt (SDU)
9.10 - Her er de store klimateamer? Christian Ibsen og Torsten Hasforth fra Concito
9.50 - Hvad betyder klima i valget og interesserer danskerne sig overhovedet for klima? Jesper Claus Larsen, Electica
10.30 - Tak for i dag
Mere info og tilmelding:
Læs mere om morgenmødet og tilmeld dig her, uanset om du vil være med fysisk eller online.
Kontakter
Mette Gert Boldt
info@mettegert.com
22635712
Kasper Haugaard (SDU)
kaha@journalism.sdu.dk
93995133
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Unge, der mistrives, har forhøjet risiko for flere alvorlige problemer i de efterfølgende år17.9.2025 09:20:05 CEST | Pressemeddelelse
Et stort dansk studie af næsten 68.000 unge viser, at mistrivsel i gymnasie- og erhvervsskolealderen hænger tæt sammen med markant forhøjet risiko for efterfølgende psykisk sygdom, selvskade, misbrug af alkohol og stoffer, vold og selvmordsforsøg.
Ny forskning: Sandbund kan være overset kilde til drivhusgas16.9.2025 16:23:29 CEST | Pressemeddelelse
Nyt studie afslører, at der kan dannes metan i de øverste dele af sandbund, og det overrasker forskere. Særlige mikroorganismer er på spil, og det sker formodentligt langs kyster over hele verden.
Gabriele Berg-Beckhoff udnævnt til professor i epidemiologi og anvendt statistik ved SDU12.9.2025 11:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i folkesundhed med fokus på brug af tal og data – og på at inddrage patienters egne erfaringer.
Den uvildige udredning af spiralsagen offentliggøres i dag9.9.2025 16:12:24 CEST | Pressemeddelelse
Udredningen belyser den såkaldte spiralsag, hvor grønlandske piger og kvinder i Grønland og på efterskoler i Danmark fra 1960erne og frem fik opsat svangerskabsforebyggende spiraler.
Esbjerg åbner for fremtidens psykologer1.9.2025 14:35:49 CEST | Pressemeddelelse
75 studerende tager hul på samfundsorienteret og praksisnær bacheloruddannelse på SDU.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum