Bliv first mover på julen: I dag lander årets skrabe-julekalender fra Danske Spil i butikkerne

Julen er fyldt med traditioner – og en af dem er Danske Spils julekalender, der fra i dag er klar til at blive langet over disken hos forhandlere i alle afkroge af landet. I alt er over 2.000.000 kalendere klar til at sprede julestemning lige til juleaften.
Officielt er det hensigten med kalenderen, at den først skal skrabes til december, men det er ikke alle, der kan vente, og hos Danske Spil lover man ikke at rynke på næsen, hvis kunderne indløser julekalender-præmierne før tid.
”Det er jo meningen med julekalenderen, at man kun skraber et felt om dagen i december frem mod jul, men det er altså helt op til kunderne selv, om de vil ’tyvstarte’ og skrabe felterne før tid. Vi kan også sagtens forstå, at det kan være fristende at se med det samme, om der er gevinst – og vi udbetaler skam også meget gerne pengene før juleaften – så kan de jo nå at sprede endnu mere glæde og julestemning, hvis gevinsterne går til flæskestegen eller måske en ekstra julegave,” siger administrerende direktør for Danske Lotteri Spil, Malene Mølgaard.
Noget tyder dog på, at de fleste godt kan nøjes med at skrabe en enkelt låge om dagen. Således viser Danske Spils data, at lidt flere end tre ud af fire gevinster sidste år først blev indløst efter juleaften.
Alligevel er der år efter år danskere, som får indløst både store og små gevinster FØR jul – og sidste år blev 1 ud af 20 gevinster endda indløst inden 1. december.
Fakta om Danske Spils skrabe-julekalender
- Hvert år bliver der solgt omkring 2,1 millioner skrabejulekalendere.
- Det første år, 1994, solgte den cirka 1 million eksemplarer.
- Dengang kostede kalenderen det samme som i dag: 50 kroner.
- Topgevinsten har altid været en million kroner. I dag er der gevinster på ned til 50 kroner og på hvert tredje lod.
- Der er hvert år fem julekalendere med hovedgevinsten på 1.000.000 kroner.
- 91% af alle voksne danskere kender julekalenderen.
- 61% skraber ét felt ad gangen, mens resten skraber felterne før tid.
- Undersøgelser viser, at 62% af danskerne over 18 år køber en julekalender (1,9 millioner danskere).
- Mange køber mere end én kalender og giver den væk i gave – primært til den nærmeste familie, så gevinsten bliver i familien.
- Udover Julekalenderen til 50 kroner, tilbyder Danske Spil følgende jule-skrabelodder: Pakkejagt til 100 kroner, Den store julekalender til 150 kroner, Til og fra-kort til 10 kroner og bogstavspillet Juletræ til 30 kroner.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Svært at finde grimasse, der kan passe: - vinder million i Lotto på vej til skæld ud-møde13.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
’Tab og vind med samme sind,’ siger man: Men det kan godt være svært at være sur, når man lige har vundet en million i Lotto…
Det ser sort ud med hvid jul - men 94% af danskerne tror på at sneen vil falde11.12.2025 09:05:00 CET | Pressemeddelelse
På Oddset kan danskerne som sædvanligt gætte med på, om vi får hvid jul i år – der er nærmest intet, der tyder på det, men Danske Spils kunder er traditionen tro meget optimistiske.
Joan fra Helsinge vandt pludselig 200.000 kroner: "Jeg overvejer at købe den Copenhell billet allerede nu"10.12.2025 08:42:53 CET | Pressemeddelelse
Kvinde fra Helsinge var en af de meget heldige medlemmer af Danske Spils Klub Lotto, som vandt månedspræmien på 200.000 kroner. Det kom meget bag på hende, men nu er hun klar til at bruge nogle af pengene.
Sådan føles det at vinde i Lotto…9.12.2025 07:31:00 CET | Pressemeddelelse
Nordjysk kvinde vinder million i Lotto og bruger pengene på luksus i hverdagen – og på at glæde andre med små gode gerninger hist og pist.
Har lige vundet i Lotto: ”Min kone vil godt se Paris…”8.12.2025 09:05:39 CET | Pressemeddelelse
Bornholmsk pensionist vinder million i Lotto og har egentlig ikke lige noget, han vil bruge den på… men han har en kone, og HUN har noget, hun ønsker sig i julegave.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

